Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Nedir?

elektronik ve haberleşme mühendisliği nedir

Elektronik ve haberleşme mühendisliği nedir , elektronik ve haberleşme mühendisliği iş imkanları nelerdir ? Bunlar gibi Elektronik ve haberleşme mühendisliği ile ilgili her sorunun cevabını bu yazımda bulacaksınız.

Uzun zamandır bana Instagram üzerinden elektronik ve haberleşme mühendisliğini anlatan bir yazı yazmam gerektiğini söylüyordunuz. Biliyorsunuz yazılarımı sizin isteklerinize göre yazıyorum. Ayrıca bir mühendislik tanıtımı yaptığımda da en kapsamlı şekilde yapmaya çalışıyorum. Bu yazımda da yine sizden gelen istekler doğrultusunda elektronik ve haberleşme mühendisliğinden bahsedeceğim. Elektronik ve haberleşme mühendisliği nedir , elektronik ve haberleşme mühendisi ne iş yapar ? Gibi bir çok soruya cevap vermeye çalışacağım. Eğer yazının sonunda hala aklınızda elektronik ve haberleşme mühendisliği ile ilgili bir soru kalırsa , yazının en altından yorum yazarak sorularınızı sorabilirsiniz.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Nedir?

Zayıf elektrik akımlarının karakteristikleri, telekomünikasyon, devre ve sistemler, sinyal işleme teknolojileri gibi alanları inceleyen mühendislik disiplinine elektronik ve haberleşme mühendisliği denir. Elektronik ve haberleşme mühendisliği, ülkemizde bir hayli popüler olan elektrik elektronik mühendisliği ile aynı şey değildir. Temelde bazı dersler aynı olsa da , elektronik ve haberleşme mühendisliği adından da anlayacağınız üzere daha çok elektronik alanını ilgi odağına alır.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği İş İmkanları

Elektronik ve haberleşme mühendisliği nedir ? Sorusuna cevap vererek tanımını yaptık. Peki elektronik ve haberleşme mühendisliği iş imkanları nelerdir ? Biraz da bundan bahsetmek istiyorum. Şimdi bir kere isme baktığımızda elektronik ve haberleşme kavramları yan yana geçiyor. Aslında bu iki kavram birbiriyle doğrudan ilişkili. Yani elektronik ve haberleşme mühendisliği okursanız isterseniz elektronik alanında, isterseniz haberleşme alanında uzmanlaşabilirsiniz. Elektronik alanında uzmanlaşırsanız : Günümüzde kullandığımız bütün elektronik cihazlar yani bilgisayar,kamera,telefon,televizyon gibi cihazların incelenip geliştirilmesinde , üretilmesinde görev alabilirsiniz. Haberleşme alanında uzmanlaşmak isterseniz de iletişim teknolojileri, cep telefonu, internet,banka atmleri vb. Gibi aletlerin yapımında ve geliştirilmesinde görev alırsınız. Ayrıca akademik olarak devam ederek, üniversitelerde akademisyen olabilirsiniz. Yeni elektronik ve haberleşme mühendislerinin yetiştirilmesinde görev alırsınız. Şu an aklıma gelen birkaç şey ile elektronik ve haberleşme mühendisliği iş imkanlarına örnek vermeye çalıştım. Tabi ki de elektronik ve haberleşme mühendisliği çalışma alanları bunların çok ötesinde. Hatta elektronik ve haberleşme mühendisliği iş imkanlarını biraz daha somutlaştırmak istiyorum.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Çalışma Alanları

Kafanızda daha iyi canlanması için direkt kurum olarak örnek vermek istiyorum. Ama özetle elektronik,haberleşme firmalarında, sanayi bölgelerinde rahatlıkla iş bulabilirsiniz.

 • PTT
 • THY
 • TRT
 • TEDAŞ
 • TELEFON FİRMALARI
 • ELEKTRONİK ÜZERİNE İŞ YAPAN ÇEŞİTLİ FİRMALAR

ve aklıma gelmeyen daha bir çok firma ve kurumda elektronik haberleşme mühendisleri rahatlıkla iş bulabilirler. Ayrıca elektronik ve haberleşme mühendisliğinin, diğer bölümler gibi her üniversitede bulunmaması bence büyük avantaj.

TAVSİYE YAZI : Makine Mühendisliği Nedir?

Elektronik ve Haberleşme Mühendisinin Sahip Olması Gereken Özellikler

Elektronik ve haberleşme mühendisi olabilmek için bir takım özelliklere sahip olmak gerekir. Her meslekte olduğu gibi elektronik ve haberleşme mühendisliği de sizden bir takım özellikler istiyor. Elektronik ve haberleşme mühendisliği nedir ? Yazıma bu özellikleri anlatarak devam etmek istiyorum.

 • Elektroniğe ilgili olmak
 • Analitik düşünebilmek
 • Takım çalışmasına uygun, stres altında karar verebilmek
 • Devre Montajı,Lehimleme gibi işleri yapabilmek
 • Mesleki eğitimini en iyi şekilde tamamlamak,mesleğin gerektirdiği donanımlara sahip olmak
 • Kendinizi geliştirmek ( Yabancı dil vs)

Elektronik ve haberleşme mühendislerinin sahip olması gereken özelliklerden bazılarıdır.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisi Ne İş Yapar?

Aslında bu soruya yazı içinde cevap verdim ama ayrı olarak da bir başlık altında elektronik ve haberleşme mühendisi ne iş yapar anlatmak istiyorum.

 • Televizyon,telefon,hoparlör gibi bir çok elektronik cihazın tasarımını yapmak.
 • Tasarımını yaptığı cihazların , modellemesini sağlamak
 • Yayın ve iletişim sistemleri üzerine ekipmanlar tasarlamak,üretmek ve pazarlamak
 • Elektronik tesislerin yönetimini sağlamak

Elektronik ve haberleşme mühendislerinin görevlerinden bazılarıdır.

TAVSİYE YAZI : Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Maaşları

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Okumak

Elektronik ve haberleşme mühendisliği ile ilgili bir çok şeye değindik. Değinmediğimiz tek nokta, elektronik ve haberleşme mühendisliği eğitimi kaldı. Elektronik ve haberleşme mühendisliği eğitim hayatında sizi neler bekliyor , ders içerikleri nasıl ? Gelin bu sorulara cevap arayalım.

Genelde elektronik ve haberleşme mühendisliği eğitimi hazırlık hariç 4 yıldır. Aldığınız dersler daha çok matematik ve fizik temelli olur. Her mühendislikte olduğu gibi elektronik ve haberleşme mühendisliği okumak da zordur. Elektronik ve haberleşme mühendisliği dersleri temel olarak şu şekildedir :

Matematik: Kalkülüs, Lineer cebir, Diferansiyel denklemler, Olasılık ve İstatistik, Sayısal yöntemler(Numerik Analiz),Temel Fizik ve Kimya, Elektronik devre elemanları, Devre teorisi Analog elektronik, Sayısal elektronik, Elektromanyetik alan teorisi, Elektromanyetik dalga teorisi, Sinyal ve sistemler, Sayısal Devreler(Logic Design), Kontrol Sistemleri(Feedback Systems), C programlama, Mikrodalga tekniği

SON SÖZLER

Bu yazımda sizlere elektronik ve haberleşme mühendisliği hakkında bilgi vermeye çalıştım. Umarım kafanızdaki elektronik ve haberleşme mühendisliği nedir ? Sorusu cevap bulabilmiştir. Elektronik ve haberleşme mühendisliği ile ilgili hala sorunuz varsa bu yazının altına yorum olarak sorunuzu sorabilirsiniz. Hepsini cevaplayacağımdan emin olabilirsiniz.

TAVSİYE YAZI : Elektrik elektronik mühendisliği maaşları

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir