Cornell Metodu Nedir? Cornell Metodu Şablonu

 

Cornell metodu, etkili bir şekilde not tutmak isteyenlerin kullandığı, bilimsel araştırmalar sonucunda en etkili not tutma tekniklerinden birisi olarak kabul edilmiş bir yöntemdir. Cornell metodu ile pratik ve düzenli bir şekilde not tutabilirsiniz. Bu yazımda da sizlere Cornell Metodu’ndan bahsedecek, Cornell Metodu ile nasıl not tutulur anlatmaya çalışacağım.  Ayrıca yazının sonunda Cornell Metodu şablonuda paylaşacağım ve not tutarken dikkat etmemiz gereken noktalardan da bahsedeceğim.

Cornell Metodu Nedir?

Cornell Metodu, 1940’lı yıllarda, Amerika’daki Cornell Üniversitesinde geliştirilmiş bir not tutma metodudur.  Yazdıklarınızı unutmamak, daha kalıcı öğrenmek istiyorsanız uygulamanız gereken bir metoddur. Ayrıca ortaokul,lise,üniversite fark etmeksizin Cornell Metodu’nu kullanabilirsiniz.

Cornell Metodu Nedir
Cornell Metodu Nedir

Yukarıdaki görselde Cornell Metodu formatını görüyorsunuz. Cornell Metodu’nda not tutacağımız kağıdı, üç parçaya ayırmamız gerekiyor. Kağıt üzerinde üç farklı alan elde ediyoruz. Kağıt üzerindeki alanların boşluğunu kendiniz ayarlayabilirsiniz kendinize göre. Ama ben genelde sol sütunda ve alt sütunda 4-5 cm kadar boşluk bırakıyorum. Bu alanlardan en büyük boşluğa sahip olanına notlarımızı alıyoruz. İsterseniz hoca ders anlatırken, isterseniz de kendiniz sonra ders çalışırken Cornell metodu’nu kullanarak not alabilirsiniz.  Sol sütunda ise anahtar kelimeler kısmı yer alıyor. Buraya da not aldığımız dersteki önemli terimleri yazıyoruz. En alttaki kısımda ise çıkardığımız notların özeti yer alıyor. Yani kilit taşı noktalar.

Tavsiye Yazı : YKS Matematik Kaynak Önerileri

Not Tutarken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

İster Cornell Metodu isterseniz de başka bir yöntem ile not tutun, dikkat etmeniz gereken bir kaç şey var. Bunlardan en önemlisi önemli yerleri not almak. Eğer hocanın her dediğini, her anlattığını not almaya kalkarsanız, ya da bir kitaptan çalıştığınız konunun notunu tutarken her şeyi yazarsanız o notlar sizin işinize çok yaramaz. O notlarla efektif bir şekilde ders çalışamazsınız. Not tutmanın mantığı aslında şudur : Unutacağınızı düşündüğünüz yerleri ya da önemli olan yerleri yazmak. O yüzden hoca ne derse yazmayın. Ya da kitapta ne yazıyorsa not tutmaya çalışmayın.

Diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise kendi notunuzu kendiniz tutmalısınız. Başkalarının notlarından ders çalışmayın. Çoğu zaman bu sınavlarda başarısız olmanıza sebebiyet verir. Başkasının önemli bulmadığı yeri, siz önemli görebilirsiniz. O yüzden kendi notunuzu tutun ve derslerinize kendi notlarınızdan çalışın. Unutmayın en iyi not kişinin kendi tuttuğu nottur.

Cornell Metodu PDF Formatı

Eğer Cornell Metodu’nu not tutarken kullanacaksanız ve kendiniz hazırlamak istemiyorsanız aşağıda sizler için paylaştığım cornell metodu formatına tıklayarak indirebilirsiniz. Tabi bunun yerine kendiniz de bilgisayar üzerinden ya da a4 kağıdına cetvel yardımıyla çizerek, kendinize özel bir format hazırlayabilirsiniz.

Cornell Metodu Formatı

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir