AutoCAD Çıktı Alma | AutoCAD Nasıl Çıktı Alınır?

Autocad çıktı alma işlemi , Autocad komutu ile halledebileceğimiz bir işlemdir. Özellikle mimarlık ve mühendislik öğrencileri, Autocad çıktı alma işlemini gerçekleştirirken bir çok hatayla karşılaşırlar ya da Autocad’den nasıl çıktı alınır ? Çoğu zaman bilmezler. Bu yazımda sizlere Autocad çıktı alma işlemini anlatmak istiyorum. Yazının sonunda Autocad’den nasıl çıktı alınır ,Autocad ölçekli çıktı alma işlemi nasıl yapılır? Öğrenmiş olacaksınız.

Autocad Çıktı Alma İşlemi

Autocad çıktı alma işlemine başlamak için öncelikle klavyemizde ctrl+p tuşlarına aynı anda basıyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyor. Bu ekrandan çıktı almak istediğimiz , bilgisayara tanımlı yazıcıyı ve kağıt boyutunu seçiyoruz. Name bölümünden yazıcıyı, paper size bölümünden de kağıt boyutunu ayarlıyoruz.

Bu arada illa ctrl+p yaparak bu pencereye ulaşmak zorunda değilsiniz. Autocad çıktı alma işlemini bilgisayar ekranının sol üst köşesinde bulunan Autocad simgesine tıklayarak altında açılan Print komutu ile de yapabilirsiniz.

Kağıt boyutunu ve yazıcıyı ayarladıktan sonra sıra Autocad çıktı alma işleminin en önemli kısmına geldi :

Eğer yaptığınız çizimin belli bir kısmını yazdırmak istiyorsanız, kağıt boyutunu ayarladığınız yerin altındaki pilot area kısmından Window seçeneğini seçerek , yazdırmak istediğiniz alanı seçiyorsunuz.

Eğer bütün çizimi yazdırmak, çıktı almak istiyorsanız aynı yerden extens seçeneğini seçip işleminize devam ediyorsunuz. Bu arada center the pilot seçeneğini aktif ederseniz çiziminiz kağıda ortalanır. Bunu kullanmakta da fayda var.

TAVSİYE YAZI : Autocad Birim Ayarlama

Daha sonra OK seçeneğine tıklayarak Autocad çıktı alma işlemimizi gerçekleştirmiş oluyoruz.

Autocad Ölçekli Çıktı Alma

Autocad çıktı alma işleminden bahsettim, peki Autocad ölçekli çıktı alma nasıl yapılır ? Hemen onu da anlatmak istiyorum. Autocad ölçekli çıktı almak için yine ctrl+p yaparak çıktı alma komutuna giriyoruz. Daha sonra yazıcı ve kağıt ayarını yapıyoruz. Ardından çıktı almak istediğimiz çizimi seçiyoruz, ya da bütün çizimi seçiyoruz. Yani yukarıda anlattığım adımları aynen gerçekleştiriyorsunuz. Ardından Plot scale’in altında yer alan fit to paper seçeneğinin aktifliğini kaldırıyoruz. Oradan istediğiniz ölçüyü ayarlayabilirsiniz.

Bu yazımda sizlere Autocad çıktı alma işlemini anlatmaya çalıştım. Autocad nasıl çıktı alınır, Autocad ölçekli çıktı nasıl alınır ? Gibi sorulara cevap vermeye çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Sorularınız varsa bu yazının altına yorum yazarak sorabilirsiniz.

TAVSİYE YAZI : Autocad Hızlı Çizim Teknikleri

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir