AutoCAD Birim Ayarlama | AutoCAD Birim Değiştirme

AutoCAD birim ayarı nasıl yapılır , AutoCAD birim ayarları nereden değiştirilir? Bu yazımda bu tarz sorulara cevap vereceğim.

AutoCAD’de yaptığınız çizim gereği bir çok kez farklı birimlerde çalışmanız gerekebilir. Mesela mimari bir proje çiziyorsanız cm biriminde çalışmanız daha sağlıklıdır. Peki AutoCAD birim ayarları nasıl değiştirilir ? Autocad birim ayarlama işlemi nasıl yapılır ? Gelin hep birlikte öğrenelim.

AutoCAD Birim Ayarları

AutoCAD birim ayarlarını değiştirmek için öncelikle AutoCAD’e giriş yapmanız gerekiyor. AutoCAD çalışma ekranınızı açtıktan sonra üst taraftaki format menüsüne giriyoruz. Açılan pencerede Units’e tıklıyoruz.

AutoCAD Birim Ayarlama

NOT : Şunu hiçbir zaman unutmayın eğer AutoCAD üzerinde bir ayarlama yapacaksanız aklınıza direkt format menüsü gelmeli. Bütün ayarlamaları format menüsünden yapabilirsiniz.

Format/Units yaptıktan sonra karşımıza bir pencere açılacak. Bu pencereden birim ayarlarını değiştirebilirsiniz. Açılan penceredeki yazan şeylerin ne anlama geldiğini de sizler için anlatmaya çalışayım :

AutoCAD Birim Ayarlama

Type: Decimal (ondalık sayılar)
Precision: Virgülden sonraki basamak sayısı
Angle type: Kullanıcak açı ölçüsü decimal degree (ondalık derece isterseniz fahrenhayt gibi değerlerde var)
İnsertion Scale: ekleme ölçeği= inç, cm, mm, km gibi ölçüleri seçiyorsunuz.

TAVSİYE YAZI : AutoCAD Hızlı Çizim Teknikleri

Autocad’de Birimi CM Yapma

Genelde mimari projelerde cm ölçüsünden çalışılır. Eğer AutoCAD ölçünüzü cm yapmak istiyorsanız : Format/Units sonucu karşımıza çıkan pencerede insertion scale’i centimeters yapabilirsiniz.

Son Sözler

Bu yazımda AutoCAD birim ayarlarını nasıl değiştirebileceğinizi anlatmaya çalıştım. Yapamadığınız bir yer olursa bu yazının altına yorum atarak sorularınızı sorabilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir