Almanya’da Mühendis Maaşları

Almanya’da Mühendis Maaşları

Almanya’da mühendis maaşları ne kadar, Almanya’da yeni mezun bir mühendis ne kadar maaş alır bu yazımda sizlere anlatmak istiyorum. 

Yeni mezun mühendislerin bir çoğu , çeşitli sebeplerden dolayı yurt dışında çalışma seçeneğini düşünürler. Yurt dışında mühendislerin çalışmak için en çok tercih ettiği ülkelerden birisi de Almanya’dır. Özellikle makine mühendisliği,metalurji mühendisliği,otomotiv mühendisliği, elektrik mühendisliği,inşaat mühendisliği gibi bölümlerden mezun olan kişiler Almanya’da çalışma seçeneğini ciddi ciddi düşünebilirler. Çünkü Almanya’da bu bölümler için bir çok iş imkanı vardır. Peki Almanya’da mühendis maaşları ne kadar, yeni mezun bir mühendis Almanya’da ne kadar maaş alır? Gelin bu sorulara cevap arayalım.

Almanya’da Mühendis Maaşları

Mühendislik, Almanya’da en çok kazanan meslek gruplarından birisidir.  Almanya’da mühendis maaşları yıllık brüt 67000 €’dur. Yeni mezun bir mühendis ise Almanya’da yaklaşık olarak yıllık 55000€ gibi bir ücret alır. Tabi Almanya’da mühendis maaşları da ülkemizde olduğu gibi çeşitli etmenlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Şunu unutmayın dünyanın neresinde olursanız olun, kendini geliştirmiş, iş bilen bir mühendis olursanız maaşınız iyi olur. Eğer kendimi geliştirmek için ne yapmalıyım diye soruyorsanız buraya tıklayarak mühendisler için en kapsamlı kendini geliştirme rehberi yazımıza ulaşabilirsiniz.

Almanya’da mühendis maaşlarından bahsettik. Peki Almanya’da çalışma koşulları,hayat nasıl biraz da bundan bahsetmek istiyorum.

Tavsiye Yazı: Rusya’da Mühendis Maaşları

Almanya’da Hayat Şartları

Aynı ülkemizde olduğu gibi Almanya’da hayat şartları, kişiden kişiye göre değişir. Yani ülkemizde nasıl kimisi tek kişi 3000 tl maaş ile geçinemiyor, kimisi ise asgari ücret ile ev geçindirebiliyorsa Almanya’da da durum böyledir. Öncelikle Almanya’da asgari ücret ne kadar bu soruyu yanıtlayayım. Almanya’da asgari ücret saatlik brüt 8.5€’dur. Aylık günde 8 saat çalıştığınızı düşünürsek 1500 €’ya denk geliyor. Siz bu yazıyı okuduğunuz zaman Almanya’da asgari ücrete zam gelmiş olabilir ben bu yazıyı hep güncel tutacağım ama siz yine de internetten araştırın.  Peki Almanya’da ne kadar para ile geçinilir, Almanya’da rahat bir yaşam sürmek için ne kadar para kazanmalıyız?

Aslında bu konu hakkında net bir şey söyleyemeyiz çünkü bu kişiden kişiye göre değişir. En basitinden bir örnek verecek olursak kimisinin iş yeri evinin yakınında kimisininki ise araba ile gidilecek bir mesafede olabilir. Dolayısıyla bu iki kişinin aylık harcamaları birbirinden farklıdır. Ama kabaca yaptığım bir hesaba göre hem birikim yapmak hem de Almanya’da rahat bir yaşam sürmek istiyorsanız yaklaşık olarak yıllık 40.000-50.000 € bandında kazanmanız lazım. Ama dediğim gibi bu değerler size , işinize,çevrenize bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Son Sözler

Bu yazımda Almanya’da mühendis maaşlarından , Almanya’da yeni mezun bir mühendisin ne kadar kazandığından ve Almanya’da hayat koşullarından bahsetmeye çalıştım. Umarım aklınızda Almanya’da mühendis maaşları ile ilgili herhangi bir soru kalmamıştır. Almanya’da mühendis maaşları ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa bu yazının altından yorum olarak sorabilirsiniz.

One Comment
  1. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir