Yazılım Mühendisliği Maaşları | Yazılım Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Yazılım Mühendisliği Maaşları | Yazılım Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Yazılım mühendisliği maaşları, yazılım mühendisliği öğrencileri ve bu bölümü tercih etmeyi düşünenler tarafından çokça merak edilen bir konudur. Bana da Instagram’dan yazılım mühendisliği maaşları ile ilgili çok soru geldi. Ben de bu yazımda sizlere yazılım mühendisliği maaşlarından bahsetmeye karar verdim. Bir yazılım mühendisi ne kadar maaş alır, özel sektörde yazılım mühendisliği maaşları, devlette yazılım mühendisliği maaşları hepsini sizlere anlatmaya çalışacağım. Lafı çok uzatmadan başlayalım. Konuyla ilgili bilgisi olan yazılım mühendisleri de bu yazının altına yorum atarak görüşlerini paylaşabilirler.

Yazılım Mühendisliği Maaşları

Öncelikle şunu söyleyeyim yurt dışındaki bir yazılım mühendisi ile ülkemizdeki bir yazılım mühendisinin maaşı aynı değil. Genelde ülkelere göre maaşlar farklılık gösterir. Ayrıca bir kişinin alacağı maaşı kişi kendisi belirler. Yani bir yazılım mühendisi çok yüksek rakamlar kazanabilirken, başka bir yazılım mühendisi çok düşük bir maaşa çalışabilir.
Yazılım mühendisliği maaşlarını özel sektör ve kamu olarak ikiye ayırabiliriz. Öncelikle özel sektörde yazılım mühendisleri ne kadar maaş alır onu anlatalım.

Özel Sektörde Yazılım Mühendisliği Maaşları

Diğer mühendislik maaşlarında da olduğu gibi özel sektörde yazılım mühendisliği maaşları ; sizin kendinizi ne kadar geliştirdiğinize ve tecrübenize bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Fakat ortalama bir rakam verecek olursak özel sektörde yeni mezun yazılım mühendisi maaşları 2000-3000 tl arasında değişkenlik gösteriyor. Daha sonra siz tecrübe kazandıkça maaşınız da tecrübenizle birlikte artıyor.
Hatta özel sektörde yazılım mühendisliği maaşları hakkında şöyle bir tablo yapabiliriz :

0-2 yıl deneyim: 1500-4500
2-5 yıl deneyim: 3000-7500
5-20 yıl deneyim 5000-10000
sorun çözücüler: 5000-45000
yönetim : 10000-35000

Bir firmada çalışmak yerine kendi işinizi kurarsanız, mesele bir uygulama geliştirirseniz ve bu tutarsa çok ütopik rakamlar da kazanabilirsiniz.
Özel sektörde yazılım mühendisi maaşları bu şekilde gelin bir de kamu kurumlarında yani devlette yazılım mühendisliği maaşları ne durumda ona bakalım.

Devlette Yazılım Mühendisliği Maaşları

Yazılım mühendisliği ne yazık ki devlette her sene çok sayıda kadrosu açılan bir bölüm değil. Devlette yazılım mühendisliği kadrosu oldukça az açılıyor. Ama devlete giren bir yazılım mühendisi ortalama olarak 5000 tl gibi bir maaş alabilir.
Bu yazımda sizlere yazılım mühendisliği maaşlarından bahsetmek istedim. Bir yazılım mühendisi ne kadar maaş alır sorusuna cevap vermeye çalıştım. Umarım sizler için de bilgilendirici bir yazı olmuştur.
Merak edenler bilgisayar mühendisliği maaşlarına buraya tıklayarak ulaşabilir.
3 Comments
  1. Avatar
  2. Avatar
  3. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir