Makine Mühendislerinin Bilmesi Gereken Programlar

Makine Mühendislerinin Bilmesi Gereken Programlar

Makine mühendisliği, temel ve Türkiye’deki en önemli mühendislik dallarından birisidir. Fakat ülkemizde makine mühendisliği eğitimi veren üniversite sayısının bir hayli fazla olması piyasada çok fazla makine mühendisinin olmasına yol açtı. Dolayısıyla makine mühendisleri aslanın ağzındaki ekmeği alabilmek için rakiplerinden farklı olmak zorundalar. Peki bu fark nasıl elde edilir ? Tabi ki kendimizi geliştirerek. Bu yazımda da kendisini geliştirmek isteyen bir makine mühendisinin mutlaka öğrenmesi gereken programlardan bahsedeceğim. Bir makine mühendisi hangi programları bilmeli sorusuna cevap arayacağım. Yazının sonunda makine mühendislerinin bilmesi gereken programlar hakkında aklınızda soru işareti kalmayacağına eminim.

Yazıya başlamadan önce , kendini geliştirmek kavramı elbette sadece program öğrenmekten ibaret değil. Bir mühendis kendisini nasıl geliştirmeli diye aklınızda bir soru varsa buraya tıklayarak sizler için hazırladığım mühendisler için en kapsamlı kendini geliştirme rehberi yazıma ulaşabilirsiniz.

Neyse şimdi biz konumuza dönelim : Makine mühendislerinin bilmesi gereken programlar neler ? Bu soruya cevap arayalım.

AutoCAD

Makine mühendislerinin bilmesi gereken programlar listemizde ilk sırada tabi ki bilgisayar destekli tasarım denilince akla ilk gelen , en temel mühendislik programı AutoCAD geliyor. AutoCAD sadece makine mühendislerinin değil, her mühendisin bilmesi gereken bir programdır. Autocad ile iki boyutlu tasarımlar , çizimler yapabilir, montaj işlemini halledebilirsiniz. Tabi bunların yanında AutoCAD makine mühendislerinin kullandığı çoğu programla ortak çalışabildiği için mutlaka bilinmelidir. Bir makine mühendisi program öğrenmeye ilk olarak AutoCAD’den başlamalıdır bence.
Peki AutoCAD’i nasıl öğrenebiliriz diye soracak olursanız hemen cevap vereyim : Okullarda AutoCAD ders olarak okutuluyor fakat okullarda öğretildiği kadarıyla çok yeterli olduğu söylenemez. O yüzden iyi seviyede AutoCAD öğrenmek istiyorsanız ya yüksek paralar verip kurslara gideceksiniz, ya da kendi imkanlarınızla öğrenmeye çalışacaksınız. Bu konuda da sizlere yardımcı olmak için başlangıç seviyesinden en son seviyeye kadar AutoCAD eğitim seti hazırladım. Her geçen gün yeni videolar da eklenmeye devam ediyor. Tamamen ücretsiz bir şekilde buraya tıklayarak Youtube kanalımdaki Autocad derslerine ulaşabilirsiniz.

Excel

Makine mühendislerinin bilmesi gereken programlar listemizde ikinci sırada Excel yer alıyor. Excel’de yine aynı AutoCAD gibi her mühendisin bilmesi gereken temel bir programdır. Dolayısıyla makine mühendislerinin bilmesi gereken programlar listemizde de yer alıyor. Excel ile tablolar oluşturabilir, veri analizi yapabilir,grafikler üzerinden yorumlamalarda bulunabilirsiniz. Bunların dışında kendiniz formüller yazarak uzun işlemleri tek tıkla halledebilirsiniz. Excel’i de iyi seviyede bilmeniz gerekiyor.

Solidworks

Makine mühendislerinin bilmesi gereken programlar listemizde üçüncü sırada , üç boyutlu tasarım denilince akla ilk gelen program olan Solidworks yer alıyor. Solidworks ile kolay bir şekilde üç boyutlu modelleme yapabilir, montaj işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eklentileri ve lisanslı sürümü ile geniş bir arşive sahip olması,Solidworks montaj sayfasında pek çok ekipmanın çağrılmasına da olanak sağlıyor. Örnek verecek olursak mekanik ve elektrik aksamları bulunan bir makine tasarımı yapıyorsunuz. Bu durumda sizlere elbette ki bazı model motorlar, devre ve kartlar, somun ve cıvatalar gerekecektir. Somun ve cıvata standartları istenilen standarda göre tercih edilerek, örneğin; ISO standardına uygun bağlantı aparatlarını arşivden çağırarak, montaj sayfasında direkt olarak montajını gerçekleştirebilme imkânı sağlamaktadır.

Catia

Yine bir bilgisayar destekli üç boyutlu tasarım programı olan Catia’da makine mühendislerinin bilmesi gereken programlardan bir tanesidir.  Özellikle otomotiv sektöründe çalışmak isteyen makine mühendisleri kesinlikle Catia’yı öğrenmelidir.

ANSYS

Makine mühendislerinin bilmesi gereken programlar listemizde son sırada , cisimlerin mukavemetlerini hesaplamada kullanılan ANSYS programı yer alıyor. Yaptığınız bir tasarıma kaç newton yük taşıtabileceğinizi en kaba tabiriyle bulmanızı sağlıyor. Tabi bu dediğim örnek buz dağının görünen kısmı bile değil. Bir inşaat mühendisliği öğrencisi olarak vermeye çalıştığım bir örnek.
Kısaca ANSYS’de öğrenmelisiniz.
Bu yazımda sizlere elimden geldiğince makine mühendislerinin bilmesi gereken programlardan bahsetmeye çalıştım. Umarım aklınızda bir makine mühendisi hangi programları öğrenmeli sorusu kalmamıştır. Bunların dışında daha bir çok program var onları da araştırarak öğrenebilirsiniz.
2 Comments
  1. Avatar
  2. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir