Excel’de Formül Nasıl Yazılır ? Excel’de Formül Yazma


Excel'de Formül Nasıl Yazılır ? Excel'de Formül Yazma

Excel’de formül nasıl yazılır sorusunun cevabını arıyorsanız doğru yazıdasınız. Bu yazının sonunda Excel ile formül yazmayı öğrenmiş olacaksınız.

Excel günümüzde iş hayatında sektör fark etmeksizin neredeyse en çok kullanılan program haline geldi.  İnşaat mühendisliğini ilk kazandığım yıllarda, inşaat mühendisi olarak çalışan bir abime : ” Abi Excel’i öğrenmeme gerek var mı?, işime yarar mı ?” Diye sormuştum. Bana verdiği cevap : ” Excel sadece mühendislerin değil herkesin bilmesi gereken bir program” olmuştu. O gün Excel’in önemini anladım ve öğrenmeye başladım. Her geçen gün de yeni şeyler öğreniyorum. Bu yazımda da Excel’in mükemmel yanlarından birini Excel’de formül yazmayı anlatacağım. Excel’de nasıl formül yazılır sorusuna cevap vermeye çalışacağım. Lafı da çok uzatmak istemiyorum. Sizlere bir an önce yazıya asıl geliş amacınız olan Excel’de formül yazmayı anlatmak istiyorum.

Excel’de Nasıl Formül Yazılır?

Excel’in en güzel yanlarından birisi de uzun işlemleri, hücrelere formüller yazarak tek bir tıklama ile halledebilmenizi sağlamasıdır. Excel’i daha aktif kullanabilmemiz için de Excel’de formül yazmayı iyi bir şekilde bilmemiz gerekir. Peki Excel’de formül nasıl yazılır? Çok basit olan bu işlemi sizler için bir örnek üzerinden anlatayım :
Mesela ben Excel’de iki hücredeki değerleri toplatmak istiyorum. Yani belirlediğim iki hücreye hangi değerleri girersem o iki hücredeki değerlerin toplamını, bir başka hücrede görmek istiyorum.
Excel’de formül yazmak için yapmanız gereken ilk şey , formül yazmak istediğiniz hücreyi seçmektir.  Yani bizim örneğimizde toplama işleminin sonucunu göreceğimiz hücreyi seçmeniz ve oraya formülü yazmanız lazım. Formül yazacağınız hücreyi seçtikten sonra klavyenizden “=” tuşuna basın. Şunu hiçbir zaman unutmayın , Excel’de formül yazmak için her zaman eşittir tuşuna basmalısınız.
Daha sonra toplamak istediğiniz iki hücreden; önce bir tanesine tıklayın ve ardından da klavyenizden + tuşuna basın. Sonra da diğer hücreyi mouse ile seçin. Bu dediğim işlemleri yaptıktan sonra da klavyenizden enter tuşuna basarak formülü yazabilirsiniz. Eğer adımları doğru yaptıysanız formül yazdığınız hücrede toplama işleminin sonucunu görürsünüz.
Eğer bir çarpma işlemi formülü yazdıracak olsaydınız tek fark ”+” yerine *’ı kullanmanız olur. Çıkarma için de yine klavyenizdeki – tuşunu kullanabilirsiniz.
Tabi ki Excel ile yapabileceğiniz işlemler bu kadarla sınırlı değil. Excel’de aklınıza gelebilecek her matematiksel işlem mevcuttur. Toplama , çıkarma,bölme,çarpma değil de daha kompleks bir matematiksel formül yazdırmak isterseniz de üst menüdeki formüller kısmından formülleri görebilirsiniz.
Bu yazımda sizlere Excel’de formül nasıl yazılır anlatmaya çalıştım. Umarım sizler için de faydalı bir yazı olmuştur. Excel’de formül yazma ile ilgili hala sıkıntı çektiğiniz yerler varsa, bu gönderinin altına yorum atabilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir