Etriye Nedir ? Etriye Ne İşe Yarar?

Etriye Nedir ? Etriye Ne İşe Yarar?

Etriye nedir , etriye ne işe yarar sorusu inşaat ile ilgilenenlerin kafasını çoğu zaman kurcalayan bir soru olmuştur. Gerçi inşaat işinde tecrübeli insanlar etriye nedir sorusuna rahatlıkla cevap verebilir ama biz yine de merak edenler için bu yazımızda etriye ile ilgili her soruyu cevaplandırmaya çalışalım.

Tavsiye Yazı : Perde Duvar Nedir?

Etriye Nedir?

Etriye, kolon ve kirişlerde enine atılan, çeşitli geometrik şekillerde olabilen ( fret,üçgen,çokgen vb) inşaat donatısına denir. Etriye inşaatçılar arasında donatıların kalbi olarak da tanımlanır çoğu zaman. Çünkü etriye çok önemli bir elemandır.
Etriye nedir sorusunu cevaplandırdık. Gelin bir de etriye ne işe yarar sorusuna cevap arayalım.

Etriye Ne İşe Yarar?

Etriyenin belli başlı görevleri vardır. Bunlardan en önemlilerini sizler için sıralayalım :
1-) Kolon ya da kirişte meydana gelecek çatlakları ve burkulmaları önler.
2-) Etriye sünekliliği arttırır. Sık etriye sünekliliği daha çok arttırırken , seyrek etriye daha az arttırır. Ama sünekliliği seyrek de olsa sık da olsa etriye arttırıcı etki gösterir.
3-) Boyuna donatıların kalıp içindeki şeklini korur. Düzgün ve dik durmasını sağlar.
4-) Kirişlere gelen kesme kuvvetlerini de yine etriye karşılar.
Gördüğünüz gibi etriye bir çok işe yarıyor. Etriyenin tanımını ve etriyenin görevlerini öğrendik. Peki etriye nasıl yapılır yani etriye nasıl bağlanır ?
Etriye Nedir ? Etriye Ne İşe Yarar?

Etriye Nasıl Yapılır?

Daha önceki yazılarımda söylediğim şeyi tekrar söylemek istiyorum. İnşaatta her şey yönetmeliğe göre olur, her şeyin bir kuralı vardır. Dolayısıyla etriye uygulamasının da belli başlı kuralları var.
İlk olarak yapmanız gereken şey eldiveninizi takmak. Çünkü temas edeceğiniz şey paslı bir demir olabilir. İş güvenliği her şeyden önce gelir , unutmamak lazım.
Daha sonra projeden boyu işaretleyin.
Etriyenin köşe açılarına dikkat edin. Genelde etriye köşe açıları 90 derece olur.
Kancayı 90 dereceden fazla kıvırmalısınız. Genelde 135 derece kabul edilir.
Otomatik etriye makinesi çalışırken dikkat ediniz. Elektrik akımına ve makineye elinizi sıkıştırmamaya özen gösterin.
Makine çalışırken demirlerin fırlamamasına dikkat edin.

Etriye Sıklaştırması Nasıl Yapılır ?

Betonarme kolon ve kirişlerde , deprem yüklerinin etkisinden dolayı oluşacak kırılmaların etkisini en aza indirmek için etriye sıklaştırması yapılır.
Etriye sıklaştırılması her inşaatçının merak ettiği konulardan bir tanesidir. Kiriş ve kolonlarda sarılma bölgeleri denen yerlerde etriye sıklaştırması yapılır. Bunun nedeni ise birleşim bölgeleridir. Deprem esnasında birleşim bölgeleri en çok zorlanan yerlerden biridir, işte bu zorlanmaya azaltıp, beton dayanımını ve sünekliği artırmak için etriyeler sıklaştırılır.
Bu yazımda sizlere etriye hakkında her şeyi anlatmaya çalıştım. Etriye nedir , etriye ne işe yarar, etriye nasıl bağlanır, etriye sıklaştırması nasıl yapılır gibi sorulara cevap vermeye çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Yorumlarınızı ve görüşlerinizi bu yazının altına yorum olarak yazabilirsiniz.
2 Comments
  1. Avatar
    • Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir