Üniversite Hayatına Alışmanın Yolları

Üniversite Hayatı

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere üniversiteye yeni başlayan arkadaşların özellikle dikkatini çekebileceğini düşündüğüm bir konu hakkında yazmak istedim; üniversite hayatına alışmanın yolları.
Her geçen yıl üniversite eğitimi de ortamı da beklentiler de değişiyor. Doğal olarak üniversitelere bakış açımız ve beklentilerimiz değişiyor. Büyüklerimizin gittiği dönemlerde üniversiteler ve sosyal yönü ile bugünlerde üniversitelerin eğitimi ve sosyal yönü çok farklı. Gelelim bizim zamanımızda nasıl üniversite hayatına adapte olabiliriz. Sadece akademik boyutlarda öğrenci olmadığımızı aynı zamanda sosyal anlamda da öğrenci olduğumuzu bilmemiz gerekir. Sosyal, kültürel, sanatsal aklınıza gelebilecek her sosyal alanda üniversitenizin ve çevrenizin sağlayabildiği imkanlar çevresinde öğrenmeyi asla bırakmayın.
Üniversiteye uyum sağlayabilmenin yolu en geniş kitle olan öğrencilerine yani farklı bağlantılar kurabilmekten geçer. Bu ne demek? Bu şu demek arkadaşlar sadece belli bir çevrede sınırlı kalmayın. Farklı arkadaş çevrelerinde iletişimiz olsun. İletişim dünyanızı sınırlandırmayın. Bir mühendisin bir ekonomistten bir işletmecinin bir turizmciden öğreneceği çok şey olabilir. Farklı bölümler farklı dünyalar farklı kültürlere açık olmak her zaman bize faydalı olacaktır. Bu size yıllar sonra hala görüşeceğiniz farklı illerde farklı ailelerde kardeşlerinizin olduğunu bile hissettirebilir.
Mezun olan yani üst sınıflarınızın mezuniyet sonrası hikayelerini dinlemek için son seneyi beklemeyin. Kendi bölümünüzden de üst sınıflarla iletişiminiz olsun. Gerek motivasyonunuz için gerekse tecrübelerden faydalanabilmek için büyük bir şans olduğuna inanıyorum.
Zamanınızı kullanmayı çok iyi öğrenmelisiniz. Hatta bunu vize haftası veya final haftası adı altında toplanan nefes almadan aralıksız gelen sınavlarda kazandığınıza eminim fakat bunun dışındaki zamanda da işlerinizi yaymadan yapın ki bu bilinç gelişsin. Sonra iş hayatında her şey üstünüze geldiğinde zaman organizasyonu yapamayınca çok zorlanırsınız. Bunun yanında zamanı iyi kullanmak sizi çok daha sosyal ve aktif biri yaparken sağlıklı yaşamanıza da olanak sağlar.
Üniversitelerin en neşeli yönü kulüpler, etkinlikler imkanı sağlamasıdır. Eğer bu konuda imkanları olan bir üniversitede iseniz sakın ertelemeyin. Hobi sahibi olmak için kendinize ket vurmayın. Kalkın gidin ve yapın. Zaten zamanınızı iyi planlarsanız bu sizin için kolay olacaktır. Sosyal medya sosyalleşmek için en iyi yol değildir bunu unutmayın. Dışarı çıkın hobilerinizi paylaşın ve kaliteli insanlarla tanışın.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir