Tekla Structures Nedir? Tekla Structures Ne İşe Yarar? Tekla Structures İndir

Tekla Structures Nedir? Tekla Structures Ne İşe Yarar? Tekla İndir

İnşaat mühendislerinin içli dışlı oldukları bir kavram vardır : Çelik. Çelik kelimesini inşaat mühendisleri hem meslek hayatlarında hem de okudukları sırada sıkça duymuşlardır. Fakat çelik yapıları üç boyutlu modellememizi sağlayan Tekla programını çoğu inşaat mühendisi duymamıştır.

Bu yazımda sizlere bu sene öğrendiğim , öğrenirken bir hayli eğlendiğim ve özellikle çelik üzerine uzmanlaşıp çalışmak isteyen inşaat mühendislerinin mutlaka bilmesi gereken bir programdan bahsetmek istiyorum : Tekla Structures.
Bu yazımda Tekla Structures nedir, Tekla nerelerde kullanılır , Tekla ne işe yarar, Tekla nasıl indirilir gibi bir çok soruya cevap vermek istiyorum. Lafı daha fazla uzatmadan sizleri bu mükemmel programın detayları ile baş başa bırakmak istiyorum.
Öncelikle Tekla şirketini biraz tanıyalım..
Tekla,Finlandiya merkezli , mühendislik üzerine yazılımlar geliştiren bir firmadır. En popüler programı da bu yazımda anlatacağım Tekla Structures programıdır. Şu an Türkiye’de de en çok kullanılan Tekla programı budur.  Geliştirdikleri Tekla Structures programı sayesinde çelik tasarımını bir hayli kolaylaştırmışlardır. Peki nedir bu Tekla Structures ?

Tekla Structures Nedir?

Tekla Structures , Tekla firmasının geliştirdiği bir inşaat mühendisliği yazılımıdır. Daha çok inşaat mühendislerine yönelik bir program olsa bile makine mühendislerinin de işine yarayabilecek bir programdır. Yani bir makinecinin de Tekla bilmesi zararına değildir.

Tekla Structures Ne İşe Yarar?

Tekla Structures sayesinde : Çelik, betonarme, ahşap ya da karma yapılar modellenebilir.Yapı bütün detaylarıyla 3 boyutlu olarak modellenir ve bu model üzerinden imalat resimleri elde edilir.Program pek çok detaylandırma işlemini otomatik olarak yapabilmektedir. Xsteel diye bilinen programın devamı niteliğindedir ve son olarak Şubat 2015’te 21.versiyonu çıkmıştır. Her yıl yeni bir sürümü düzenli olarak piyasaya sürülmektedir.
Tekla Structures Nedir? Tekla Structures Ne İşe Yarar? Tekla Structures İndir

Tekla Structures Türkiye’de Piyasada Kullanılıyor mu?

Tekla Türkiye’de çoğu yapı firması tarafından kullanılan bir program. Çok fonksiyonlu bir program olduğu için ve size tasarladığınız yapının her detayını sunabildiği için bir hayli popüler bir programdır. Yani Tekla Structures bilmek kesinlikle işe yarar.

Tekla Structures Nasıl İndirilir ? Tekla Structures Kurulumu

Tekla Structures programını Tekla’nn kendi web sitesinden lisanslı olarak satın alabilirsiniz. Eğer öğrenciyseniz yine Tekla’nın resmi sitesinden Tekla Kampüs’e giriş yaparak öğrenci sürümünü indirebilirsiniz.

Tekla Structures Nasıl Öğrenilir ? Tekla Structures Eğitimi

Tekla şu an maalesef lisans programlarında çoğu okulda gösterilmiyor. Bir kaç okulda son sınıfta seçmeli olarak verildiğini duydum. İnternette de eğitim videoları olan bir program değil Tekla. Ben Tekla eğitimi üzerine Taze Mühendis’te yazılar yayınlayacağım. Fakat çok karmaşık ve detay bir program olduğu için Tekla kursuna giderek öğrenebilirsiniz. Ama Tekla kursları şu an bir hayli bağlı. O yüzden uygun fiyata öğrenme garantili Tekla özel dersi almak isterseniz bize Instagram sayfamız üzerinden yazabilirsiniz. Buraya tıklayarak Instagram sayfamıza ulaşabilirsiniz. Ya da tazemuhendis@outlook.com adresine özel ders almak istediğinize dair bir mail atabilirsiniz. Fiyat konusunda piyasanın çok altında , kalitede ise üstünde olacağımıza emin olabilirsiniz 🙂
One Comment
  1. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir