TAI’nin Açılımı Nedir ? TAI Neyin Kısaltılmış Hali?

TAI'nin Açılımı Nedir ? TAI Neyin Kısaltılmışı?

TAI’nin açılımı nedir ? TAI Neyin kısaltılmış hali ? Bu yazımda sizlere açıklayacağım.

Geçtiğimiz günlerde TAI Stajyer Mühendis Programı ile ilgili bir yazı yazmıştım hatırlarsınız. Çoğu mühendislik öğrencisi TAI hakkında bilgiye sahip. Fakat o yazıdan sonra fark ettim ki bir çok kişi TAI’nin açılımını bilmiyor. TAI’nin tam adı ne habersiz. Ben de bu yazımda sizlere TAI’nin neyin kısaltılmış hali olduğunu, TAI’nin açılımını anlatmaya çalışacağım.

TAI’nin açılımı nedir sorusuna cevap vermeden önce , sizlere biraz TAI’den bahsetmek istiyorum. TAI nedir , neler yapıyor anlatınca siz de bence açılımını kendiniz bulabilirsiniz .

TAI Nedir?

TUSAŞ 28 Haziran 1973 tarihinde Türkiye’nin savunma sanayiinde dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde kurulmuştur.

Türk Hava Kuvvetleri’nin savaş uçağı ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak F-16 uçaklarının kullanılması kararı ile birlikte; F-16 uçağının üretimi, uçak üzerindeki sistemlerin entegrasyonu ve uçuş testlerini yaparak Hava Kuvvetlerimize teslim etmek üzere TUSAŞ tarafından 1984 yılında  TAI  Türk-ABD ortak yatırım şirketi olarak 25 yıllığına kurulmuştur.

Bu 25 yıllık süreç tamamlandığında da TAI’nin yabancılar üzerindeki hisseleri , Türk yatırımcılar tarafından satın alınmıştır.

TAI Ürünleri

Sizlere TAI’nin ürettiği bir kaç ürünü göstermek istiyorum hazır yeri gelmişken . Zaten birçoğunu televizyonda da gördünüz.
TAI'nin Açılımı Nedir ? TAI Neyin Kısaltılmışı?
HÜRKUŞ
TAI'nin Açılımı Nedir ? TAI Neyin Kısaltılmışı?
F-16 ÖNCEL

TAI’nin Açılımı Nedir?

TAI’yi biraz tanıdık. Şimdi gelelim asıl sorumuza : TAI’nin açılımı nedir ? Sizin de az çok tahmin edeceğiniz üzere TAI’nin açılımı : Türk Havacılık ve Uzay Sanayi’dir (Turkish Aerospace Industry). Bu yönde çalışmalar yürütür TAI.
One Comment
  1. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir