Revit Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Revit Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Merhaba arkadaşlar son zamanlarda adını sıkça duyduğum bir program olan Revit’i bugün bilgisayarıma indirdim programı incelemek ve sizlere bilgi vermek istedim. Bende öğrenmeye başlamadan edindiğim bilgileri elbette öğrenirken ve öğrendikten sonra da bilgilendirmeye devam edeceğim. Tabi ki bunu sizlerle paylaşmak istememin asıl sebebi Revit programının popülerliğinin gün geçtikçe Autocad’i bile sönük bırakmaya başlaması ve yıldızı parlayan bu programı başından takip edememiş olsak bile asıl patlamasını yapmadan öğrenmeye başlamak ve biliyorum diyebilmek adına sektörün hızını yakalayabilmeliyiz.

Revit; bilgisayar destekli tasarım alanında en çok kullanılan programlardan olan AutoCAD programının da geliştiricisi olan Autodesk firması tarafından geliştirilen popüler bir BIM programıdır. BIM nedir diyecek olursanız bundan ayrı bir yazıda uzun uzun bahsetmek isterim. Ama kısaca BIM demek Building Information Modeling yani Yapı Bilgi Sistemi anlamına gelmektedir.

Revit’in en büyük farkı yapılan her değişiklik, tüm dokümanlara anında yansır. Son dakika değişikliklerini gerçekleştirdikten sonra tekrardan kesit almak ya da paftalarınızı düzenlemeye gerek kalmadan değişiklikler aynı anda uygulayabilirsiniz. Bunların dışında hızlı bir şekilde metraj alabilir, projelerinizi 3 boyutlu görsellerini oluşturabilirsiniz. Daha da önemlisi Revit programıyla ekip arkadaşlarınızla, anlık olarak cloud ortamında projelerinizi eş zamanlı yürütebilirsiniz. Projede çalışan mimarların, mühendislerin, iş verenin herkesin istediği yerden projeye ulaşabilmesi işlerin daha hızlı ve beraber çalışmayı sağlar. Revit Architectural ve Revit Structure olarak mimarlara ve mühendislere beraber çalışma imkanı tanır.

REVİT NASIL İNDİRİLİR?

Revit Autodesk sitesinden kolayca indirilebilir. Öğrenciyseniz Autocad gibi direk öğrenci versiyonunu indirmeniz mümkündür. Autoodesk sitesinden ya da direk revit indir diyerek yine Autodesk sitesinden öğrenci mailiniz ile kayıt olmanız ve mail adresinize gelen maili onayladıktan sonra siteye giriş yapıp bilgisayarınıza uygun Revit 2015-16-17-18 hangisini istiyorsanız birini seçip indirmeye başlıyorsunuz. Yaklaşık yarım saat içinde program inmiş oluyor. Artık kullanıma hazır.

REVİT NASIL ÖĞRENİLİR?

Revit öğrenmeye üniversitedeyken başlayan bir arkadaşım vardı. Mimarlıktan çift ana dal yapan bu arkadaşım o zaman youtube’dan Revit yazdığında çıkan 74 videoluk bir seriyle programı öğrenip çokta başarılı portfolyo hazırlamıştı. Bunun yanında İngilizce kanal izleyebilirim derseniz yine youtube arama bölümüne Revir Structure yazarsanız 11 videoluk bir seri olan videolarda bence gayet öğreticidir. Şunu da söyleyebilirim programın arayüzü Autocad kullanıcılarına çokta yabancı gelmeyecektir. Alışılması çok zor bir program değildir. Hatta Idecad kullanmış arkadaşlarım çok daha rahat edeceğine eminim.

2 Comments
  1. Avatar
  2. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir