Öğrencilere Burs Veren Kurum Ve Vakıflar

Öğrencilere Burs Veren Kurum Ve Vakıflar

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere maddi manevi destek olabilecek özellikler okurken ailesinden yardım alma şansı olmayan arkadaşlarımız için az veya çok fakat faydalı sayılabilecek işinizi görecek derecede yardımlarda bulunan kurumlar ve vakıflar vardır.

1- Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi: Sosyal medya hesaplarından da takip edebileceğiniz gibi Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi mühendislik okuyan başarılı ve maddi olanakları yetersiz olan kızlarımıza burs olanağı sağlıyor. Bunun yanında sektörde pek çok kurumda staj, gönüllü kadın mühendislerden mentorluk desteği, sertifika programları, sektörde istihdam fırsatı veriyor.


2- Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD):
Derneğin bulunduğu illere devlet üniversitesinde okuyan, dernek ilkelerine uygun öğrencilere maddi yardımda bulunuyor.


3- Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG):
Vakfın gençlik, kardelen ve öğretmen çocuğu şeklinde ayrılmış üç bursu bulunuyor. Üniversite okuyan ve yeni kayıt yaptıranlar gençlik bursundan faydalanabiliyor. Kardelen bursu ise mühendislik, fen edebiyat fakültesinin sayısal bölümleri, işletme, iktisat, istatistik, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler ile hukuk okuyan kadın öğrencilere yönelik.4- Anadolu Vakfı: Lisans öğrencilerinin eğitim öğretim dönemi içerisinde yararlanabildiği burstur. Maddi desteğe ihtiyacı olan T.C. vatandaşı, devlet üniversitelerinde okuyan veya yüzde yüz burs ile vakıf üniversitesinde okuyan öğrencilere yöneliktir.

5- İstanbul Ticaret Odası: İstanbul’da bulunan lisans ve lisans üstü öğrencileri için olan bir burstur. İnternet sitelerinden bilgi almak mümkün.

6- Mehmet Zorlu Vakfı: Lisans öğrencilerine eğitim öğretim dönemi içerisinde başarı sıralamasına göre ücretlerin değiştiği bir burstur.

7- Türk Dil Kurumu: Lisans öğrencilerine, yüksek lisans öğrencilerine ve doktora öğrencilerine burs verilmektedir. Burslar Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği, Türkçe öğretmenliği gibi bölümleri öğrencileri içindir.


8- Sabancı Vakfı:
Her yıl pek çok yüzlerce öğrenciye burs imkanı tanıyan vakıf belirlenen tarihlerde üniversitelerin belirlediği tarihe kadar Öğrenci işleri’ne yapılıyor. Burs kontenjanı verilen Boğaziçi, Ankara, Çukurova, Dokuz Eylül, Ege, Gazi, Hacettepe, İstanbul Teknik, İstanbul, Marmara, Orta Doğu Teknik ve Yıldız Teknik üniversitelerine yerleşenler için dört program var.

Umarım ihtiyacı olan bir öğrenciye bile yardımcı olabilmişimdir. Bütün bu kurum ve vakıfların internet sitelerinden tarihlerini ve şartlarını öğrenebilirsiniz. Bol şans 😊

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir