Taze Gıda Mühendisine Notlar…

 

Bu yazı Aydan Dalbastı tarafından , Taze Mühendis için yazilmistir.
Mühendislik dallarının arasında, hayatın en içinde olmasına rağmen bir o kadar mühendislik gibi algılanmayan mühendislik hangisidir diye sorsam… Acaba kaç kişiden “Gıda Mühendisliği” yanıtını alırım ? 
Çoğu zaman, aşçı gibi algılandığınızı hissedebilirsiniz, şaşırmayın… Hatta yakın çevreniz, akrabalarınız bile tam olarak ne yaptığınızı anlamıyor olabilir. Yıllar boyu sabırla anlatmak zorunda kalabilirsiniz, hazır olun.
Biz gıda mühendisleri, hayatın her alanında varız. -İnsan sağlığında bir doktordan daha etkiliyiz. – diye bir cümle kurmaktan da çekinmeyeceğim. Çünkü tüm insanlığın hayatını devam ettirebilmesi için tüketmesi gereken gıdalar, bizlerin sorumluluğunda, dolayısıyla da direk kaliteli ve sağlıklı yaşama etki ediyoruz. “Tarladan Çatala” ilkesi ile gıdanın güvenliği bizden soruluyor. Bu açıdan baktığımızda, çok daha saygı ve sevgi duyabiliyor insan mesleğine.Mühendisliğin muhtemelen her dalında olduğu gibi bizim mesleğimizin de, sevilmeden yapılmayacağına inanıyorum. Bu anlamda tüm meslektaşlarımın, öğrencilik yıllarından başlayarak -belki de- çalışma hayatının belli bir dönemine kadar, uzmanlaşacağı sektörü iyi araştırması ve doğru seçim yapması hayatidir.

Gıda mühendisleri, gıda sektöründe üretim başta olmak üzere, kalite, ar-ge, satınalma, satış pazarlama konularında uzmanlaşıyor. Uzmanlık dalları, kişinin yetenekleri ve yatkınlıklarına göre şekillendiği gibi, ilk iş deneyimi de bu noktada belirleyici oluyor.

Ülkemizde en çok gıda mühendisi istihdam eden sektör, “catering – toplu yemek” sektörüdür. Özellikle büyük şehirlerde seçeneğiniz bu anlamda daha fazla oluyor. Sanayi bölgelerinde yada Anadolu’da fabrikalar daha fazla olduğundan, üretimde çalışma imkanlarımız daha fazla olabiliyor.

Özellikle yasal yönetmelikler, pek çok gıda işletmesini gıda mühendisi istihdam etmekte zorunlu kılıyor. Ancak bunun bir zorunluluk olduğu durumda, yani gıda mühendisinin işletmeye işletmeninde gıda mühendisine katma değer sağlayamadığı durumda, bu iş ilişkisi uzun vadeli olamıyor. Hatta maalesef gıda mühendisinin mesleğinden soğuduğu, işletmecinin gıda mühendisini sadece maliyet yükü gördüğü bir durum ortaya çıkıyor.

Ancak üretim ve kalite kültürünün oturmuş olduğu işletmelerde, gıda mühendisi katma değer sağlayan bir gereklilik olarak görülüyor. Ki işte burada verimli bir çalışma oluşuyor.

O zaman özellikle taze gıda mühendisleri nasıl seçim yapmalı, nereden başlamalı?

En başta, taze gıda mühendisleri çalışma hayatına atılmak için mezuniyeti beklememeli. Üniversitenin 2. Sınıfı itibariyle, mezun olana kadar sektörün farklı kollarında çalışma fırsatları bularak, ileriye yatırım yapmalı. Bunu bir staj, bir eğitim süreci görmek önemli. Yine bu süreçte, bir gıda mühendisi ile birlikte/öncülüğünde çalışmak faydalı olacaktır. Mezuniyet sonrası ise gerçekten size katma değer sağlayacak bir işletmeden başlamanız önemlidir.

Kendiniz için bir süre belirleyerek, bu süreyi öğrenmeye, gelişmeye, uzmanlaşmaya ayırmalısınız. Çok okumalı, çok araştırmalı, çok sormalısınız. Mesleki networkünüzü geliştirmeli, eğitim/fuar/seminer vb. mesleki aktiviteleri kaçırmamalısınız. Mümkünse tecrübeli bir meslektaşınızdan mentörlük almalısınız. Gelişime ve yeniliklere açık ancak sabırlı olmalısınız. En nihayetinde bir mühendis gibi düşünmeli ve hareket etmelisiniz.

Sektörün bilinçli, etik değerlere saygılı, farkındalığı yüksek gıda mühendislerine ihtiyacı olduğunu aklımızdan hiç çıkartmayalım.

Aydan DALBASTI

Gıda Mühendisi / ISG Uzmanı

 

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir