Öğrenciler İçin Para Kazanma Yolları

Öğrenciler İçin Para Kazanma Yolları

Merhaba arkadaşlar hazır dönem başlamışken hem yeni başlayan arkadaşlara hemde devam eden arkadaşlara üniversitedeyken yapılabilecek işler para kazanmanın yolları hakkında bir yazı hazırlamak istedim. Ailesinin durumu olan var olmayan var kendi ayakları üzerinde durmak zorunda kalan arkadaşlarımız olabilir veya sadece boş durmak yerine çalışmak isteyen arkadaşlarımız bu yazı sizin için geliyor.

En çok elemana ihtiyaç duyan alanlar hizmet ve eğlence sektörüdür. Eleman ihtiyacına olan talebin fazlalığı, işverenin daha uygun fiyata birini çalıştırmak istemesi bu sektörlerde çalışacak kişilerin deneyimli olup olmamasını önemsizleştiriyor. Bu nedenle öğrenciler hizmet ve eğlence sektörlerinde kendilerine kolayca iş bulabilirler. Bu alanda size iş verecek mekanların başında cafeler, restaurantlar, eğlence mekanları ve oteller gelmektedir. Ders yoğunluğuna göre part-time ya da full-time çalışma fırsatınız mevcuttur. Hizmet sektöründe öğrencilerin yani genç nüfusun tercih edilmesinin nedeni ise iş yeri sahiplerinin az maliyetle yüksek iş gücü politikasını benimsemiş olmalarıdır.

1- Özel Ders Vermek
Kendi alanınıza ve branşınıza yönelik, hakim olduğunuz temel ders ve konularda saat başı ücret karşılığı lise veya ilkokul öğrencilerine ders verebilirsiniz. Bunun en büyük avantajı ise hem bilgilerinizin pekişmesi, hem de esnek çalışma saatleri. Esnek çalışma saatleri ile kendinize zaman ayırmanın yanı sıra derslerinize de rahatça vakit ayırabilir ve sosyal aktiviteleriniz için fırsat bulabilirsiniz.

2- Garsonluk 
Birçok cafe ve restorantta çalışma imkanı bulunan bir alandır. Bildiğiniz gibi son zamanlarda özellikle üniversite çevresinde ve içinde bol miktarda kafeler açıldı ve çalışanlar genellikle öğrenciler oluyor. Hem genç ve dinamik olmanızdan hemde insan ilişkileri kurmanız daha kolay ve rahat olduğu için işverenler sizi tercih edecektir.
3- Çevirmenlik
Eğer yabancı dilinize güveniyorsanız bu da tam size göre bir iştir. İnternet üzerinden veya çevrenizden size iş paslayacaklardır.
 
4- Marketing (Pazarlama)

Son zamanlarda oldukça yaygınlaşan bir sektör haline gelen pazarlamacılık, üniversite öğrencilerini tercih etmekte. Girişken, ısrarcı ve iletişim kabiliyetiniz iyiyse denemekte fayda var.

5-Sosyal Medya 
Blog sayfası, instagram, youtube ve daha birçok seçenek içeren bir alandır. Eğer böyle şeylere ilginiz varsa bence iyi bir araştırmayla hem eğlenerek hem araştırarak para kazanabilirsiniz.
Bunlar benim şimdilik aklıma gelen çalışma alanları ve bazılarını deneyimlemiş biri olarak şunu söyleyebilirim ki kendi paranızı kazanmak ailenize azda olsa bende bir şeyler yapabiliyorumu göstermek dünyanın en zevkli şeyi olabilir. Para kazanmanın dışında işe yarama hissi, deneyim birikimi çok daha önemlidir. Umarım sizlerde bunu deneyimlersiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir