Kadın Mühendislerin Karşılaştığı Zorluklar

Kadın Mühendislerin Karşılaştığı Zorluklar

Merhaba arkadaşlar öncelikle söylemek istediğim bu yazıyı yazarken amacım asıl yıldırmak değil bende kadın bir mühendisim ve stajlarda, etraftan duyduğum ve bilmemin ilerisi için atacağım adımlarda bana ışık olacağına inandığım bilgileri sizlerle paylaşacağım. Bildiğiniz üzere sektörde sayısı erkek mühendislere göre daha az olan kadın mühendislerden ve karşılaştıkları zorluklardan bahsetmek istiyorum. Mesleğin kadını erkeği olmaz diyenlerin yanında bunu çok sert eleştirenler kadınların öyle yerlerde ne işi var diyenlerde çok sayıda bulunmaktadır. Kadını ikinci cins olarak gören ve bunu gerek yasalar gerekse geleneksel yapıyı da kullanarak meşrulaştıran toplumsal yapılanma, kadının daha fazla ezilmesini, baskı altına alınmasını ve sömürülmesini beraberinde getirmektedir. “Kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz canım?” deyip geçmeyin çünkü çalışma hayatında ciddi zorluklarla karşılaşan kadın mühendislerimizin sayısı her geçen gün artmaktadır.

Ülkemizde çalışan kadın oranı bile henüz yarı yarıya gelememişken mühendislik alanında çalışan kadın sayısı çok daha azdır. Bu sorunları azaltmak içinse yapmamız gerekenler bu alanlardaki varlığımızı ve birliğimizi arttırmak olacaktır. Gelin şimdi sizlere kadınların yaşadığı 4 temel sorundan bahsedeyim.

1- İşe Girişte Karşılaştığı Problemler

Kadınların belirli işlere yönlendirilmesi, neden mühendis olduklarının sorgulanması gibi pek çok sorunla karşılaşmaları mümkündür. Hatta bu sadece iş yerinde değil günlük hayatımızda da sık sık başımıza gelen bir şeydir. Yeni girdiğiniz bir ortamda kendinizi tanıtırken mesleğinizi söylediğinizde direk neden diye sorarlar.

2- Çalışma Koşulları

Ücretler, izinler ve sosyal haklarda bazı iş yerlerinde bu ayrımcılık bu şekilde çalışma koşullarına da yansımaktadır. İş görüşmelerinde evlilik, doğum gibi konular kadınların önlerine engel olarak çıkmakta, kimi iş yerleri kadından belli bir süre doğum yapmayacağına dair taahhüt almaya varacak uygulamalara başvurmaktadır

3- Kariyer ve Mesleki Eğitim Olanaklarından Yararlanma

Mühendislik erkek egemen bir meslek olarak görülerek ve mesleğin icrasında gerekli olduğu varsayılan kimi niteliklerin (tarafsızlık, mantıksallık, rekabetçilik) sadece erkeklere özgü nitelikler olduğu ve kadınlığın bu niteliklerle bağdaşmadığı önyargısına ulaşılmaktadır. Bu sebeple erkeklerin ön planda tutulmasının çok büyük bir hata olduğu kanısındayım.

4- İş Yerinde Maruz Kalınan Yıldırmalar

Maalesef gerek haberlerde gerek internette gerekse eşimizden dostumuzdan duyduğumuz iş yerinde kadınların yoğun olarak karşılaştığı cinsel tacizler, sözlü veya fiziksel tacizler ve mobbing gibi pek çok yıldırma hareketine maruz kalırlar.

Arkadaşlar umarım erkeklerde bu yazıyı okuyordur ve umarım ilerde bir gün bu durumdaki takım arkadaşların köstek değil destek olmayı tercih ederler. Biz her zaman her yerde olmaya devam edeceğiz bizi bir kadından önce insan olarak bakarlarsa kendi yararlarına olur.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir