Firuzan Baytop- Şantiye Yönetimi Kitap Yorumu

Firuzan Baytop- Şantiye Yönetimi

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere Firuzan Baytop’un Şantiye Yönetimi kitabı hakkında bir yazı hazırlamak istedim. Bence sadece inşaat mühendislerinin değil şantiye ortamında çalışan bütün mühendislerin ve mimarların okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. “Şantiye apayrı bir dünyadır. Orada gerekli uygulama bilgilerini, sizden beklenenleri ve şantiyelerde olabilecekleri hiçbir okul gerçek anlamda öğretemez.” Ne kadarda doğru söylemiş yazar. Okullarda şantiyeye dair çok az şey öğretilmesinin yanında şantiyenin yönetimi hakkında hiçbir şey öğretilmez.

Sizlere biraz kitabın içeriğinden bahsetmek istiyorum. Kitap 5 ana bölümden oluşmaktadır.

1- Şantiyenin Kuruluşu

Kitabın bu bölümünde inşaat ve şantiye hakkında genel bilgiler ve yönetim hakkında bilgiler verilmektedir. İhaleler, şantiye planlaması, iş programları, malzemeler ekipmanlar, kontroller, hakedişler hakkında hem bilgilendirici hem de trajikomik bir dille anlatılmaktadır.

2- Beklentiler

Bu bölüm şantiye hayatında senden beklenilenler, fiyat ve süre savaşı, kalite ve kar dengesi, sağlamlık ve doğa dostu olması konusunda bize pek çok şey anlatır. Birini düzeltirken diğerini dağıtmadan zamana karşı yarışmaktır. Zaten mühendisliğin tanımında bu vardır verimlilik sağlayabilmek. Az parayla az zamanda çok iş yaparken çevre dostu olabilme yetisidir.

3- İlişkiler

Belki de şantiye sosyal açıdan çalışma ortamı en zor olan alandır. Sebebi ise çok farklı karakterde farklı kültürlerden farklı işlerin peşinde koşan bir sürü insanla muhatap olman gerekmesidir. İşçi ve personel ilişkileri, işveren ve kontrollar ile ilişkiler, üstleniciler (müteahhit) ve taşeronlar ile ilişkiler, malzeme sektörü ile ilişkiler gibi bölümleri olan bu kitap herkesle nasıl iletişim kurulması gerektiğini öğreten en önemli bölümlerden biridir.

4- Uyarılar/Öğütler

Yazarımız bu bölümde bize bazı uyarılarda bulunuyor. İş ve işçi güvenliğine önem verilmesi gerektiğini, davranışlarınla şantiyede iyi örnek olunması gerektiğini, sözleşmeleri ve anlaşmazlıkları öğütlediği ve aynı zamanda bir çok başarılı ismin öğütlerinin bir araya toplanmış kısmıdır bu bölümde kulağımıza küpe olsun.

5- Kapanış

Son bölümde yazarımız şantiyenin kapatılması hakkında iş bitimi, malzeme, teçhizat ve şantiyenin kapatılması hakkında kısaca bilgilerini bize aktarır.

Bir şantiyenin kurulmasından kapanmasına kadar geçen sürede yapılacaklarla yaşanabilecekler, yazarın 50 yılı aşan deneyimlerinden süzülerek hazırlanmıştır. Yolu şantiyeden geçecek herkesin bu kitabı okuyarak şantiye hayatında öğreneceklerine hazır olmasını ve zaman kazanmasını sağlar.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir