Ders Kaydı Nedir | Ders Kayıt Nasıl Yapılır ? | Üniversitede Ders Kaydı Yapmak

ders kaydı nasıl yapılır

Merhaba arkadaşlar, liseyi bitirip üniversiteye geçen bir çok dostumun bana sorduğu bir soru var :” Ders kaydı nasıl yapılır?”
Üniversiteyi kazanmak için çalışma dolu bir sene geçirdikten sonra, belki de o çok beklediğiniz,istediğiniz bölüme yerleştiniz yazısını da gördükten sonra ders kayıt ile karşılaşmak öğrencilerin kafasını baya karıştırmış. Akıllarında : ” Ben e-kayıt yaptım,ders kaydı da mı yapacağım, ders kaydını okul kendi yapmıyor mu, ders kaydını nasıl yapacağım?” Gibi sorular var. Bu yazımda bu sorularınızın hepsine cevap vereceğim. Umarım sizler için faydalı bir yazı olur.
Öncelikle ders kaydı nedir sorusuna cevap vererek başlayalım.

Ders Kaydı Nedir?

Üniversitede her dönemin başında öğrencilerin o dönem içinde alacakları dersleri seçmeleri ve derslere kayıt yaptırmaları istenir. Ders kaydı işleminizi internet üzerinden , okulunuzun size verdiği numara ve şifre ile giriş yaparak okulunuzun web sitesindeki ilgili bölümden yapabilirsiniz. Bu yazıyı okuyorsanız büyük ihtimalle üniversiteye yeni geçtiniz demektir. O yüzden sizin için durumu biraz daha açayım. Üniversiteyi lise gibi düşünmeyin. Şimdi siz birinci sınıf derslerini seçeceksiniz ama mesela ikinci sınıfa geçmiş bir adam, birinci sınıftan bir dersten kaldıysa o da sizin gibi birinci sınıf derslerinden o kaldığı dersi seçecek. Çünkü o dersi geçmesi lazım. Yani ders kayıt sizin almak istediğiniz derslere kayıt yaptırmanızı sağlar. Kredinizin yettiği kadar ders almalısınız. Zaten bütün birinci sınıf derslerini aldıktan sonra  krediniz başka ders almaya izin vermez.

Ders Kaydı Nasıl Yapılır ?

Ders kaydı nasıl yapılır sorusundan önce , ders kaydı ne zaman yapılır sorusuna cevap aramalıyız. Henüz indirmediyseniz okulunuzun web sitesine girip, akademik takvimi indirin. Orada ders kayıtlarının ne zaman başlayacağına bakın . Büyük ihtimalle ders kaydının yapılması için iki günlük bir süre verilir. O süre içinde sistemde ders kaydı yapma kısmı açılır ve girerek ders kaydınızı yapabilirsiniz.
Peki ders kaydını nasıl yapacaksınız ? Hemen söyleyeyim. Ders kaydı ekranında birinci sınıf olduğunuz için birinci sınıf derslerinin olduğu menüyü açıp oradan ilk dönem derslerine teker teker şube seçecerek kayıt olursunuz. Bütün dersleri seçtikten sonra onaylarak ders kaydı onayınızı verirsiniz.
Şu an aklınızda şunun döndüğüne eminim : ” Eyvah ! Ya yanlış dersleri seçtiysem,yanlış bir şey yaptıysam bir dönemim boşa mı gidecek?”
Hayır arkadaşım gitmeyecek çünkü ders kaydını sen yaptıktan sonra,senden sonra bir de danışman hocanın onay vermesi gerekiyor. Birinci sınıf olduğun için danışman hocan da kayıt yaparken hata yapabileceğinin farkında. O yüzden danışman hocan onay verirken derslerini senin yerine düzgün şekilde seçer. Ha içinin rahatlaması için ve kendini garantiye almak için de danışman hocana mail atıp,durumu anlatabilirsin.
Ha diyelim bunu da yapmadın o zaman ne olacak? Her üniversitede ekle bırak haftası vardır. Ekle bırak haftasında danışman hocanızın yanına giderek ders kaydınızı yapabilirsiniz. Bizzat birlikte. O yüzden ders kaydınızı eksik ya da yanlış yapacağınızı düşünmüyorum.

Ders Kaydı Yapamazsan Ne Olur?

Diyelim ki her şey çok aksi gitti , ekle bırak haftasını bile kaçırdınız. Ders kaydınızı yapamadınız ne olur ? Bunun cevabı basit : Derslere giremezsiniz. Bir döneminiz boşa gider. Okula bir dönem geç başlarsınız. Ama merak etmeyin, ders kaydınızı ilk sene yanlış yapma gibi bir ihtimaliniz çok düşük.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir