3DS Max Nedir? Ne İçin Kullanılır?

3DS Max Nedir?

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere Autodesk firması tarafından geliştirilen 3ds Max yani tam adıyla 3D Studio Max hakkında bilgi vermek istiyorum. Biliyoruz ki günümüzde bizi bir adım öne çıkaran şeylerden en önemlisi programlar hakkında bilgimiz. 3DS Max programı da gerek mimarlar gerek mühendisler için çok kullanışlı olan üç boyutlu tasarım, modelleme ve animasyon programıdır. İleri düzey grafik işleme teknolojisi ile gerçekçi üç boyutlu modellerin yaratılabildiği 3DS Max programı, üç boyutlu modellemede en çok kullanılan programların başında gelir.

3DS Max Nedir? Ne İçin Kullanılır?

3D Studio Max programı, her türlü üç boyutlu modelin hazırlanması ve hareketli animasyonlarının hazırlanması için kullanılabilir. Animasyon ve film efekti hazırlamada etkin bir şekilde kullanılan 3ds Max programı Türkiye’de reklamcılık sektöründe de sinema sektöründe de kendisine yer edinmiştir. Buna ek olarak inşaat firmalarının daha inşaat başlamadan hazır halini sunduğu o bina resimleri de bu programda yapılır. Çok önemli yapıların restorasyonlarında bitmiş halinin içini bu programda hazırlanmış animasyonlarla hazırlayabiliriz.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

3DS Max Nasıl Kullanılır?

Programın kullanımı Autocad kullanmayı bilen herkes için çokta farklı gelmeyecek şekilde zorlanmadan öğrenmenize yardımcı olacaktır. Oldukça detaylı bir kullanıma sahip olan bu program modelleme, materyal kaplama, ışıklandırma, kamera, animasyon hazırlama gibi çeşitli temel adımlarla kullanılabilir. 3ds Max kullanımında her bir aşama oldukça detaylı süreçler içerdiğinden büyük animasyon şirketlerinde her aşama için alanında uzmanlaşmış ekip üyeleri yer alabilir. Ülkemizde ise genellikle tasarımın her adımı tek bir kullanıcı tarafından yapılmaktadır. Program temel olarak model hazırlanması, modelin ince detaylarının düzenlenmesi, materyal kaplamasının seçilmesi, kamera ve ışıklandırmasının ayarlanması ve son olarak da render alınması adımları şeklinde kullanılır. Bu programın gerçekçi sonuçlar vermesinin en önemli parçası da Render olayıdır. 3ds Max programı ile 3D gerçekçi modeller hazırlanmasının yanı sıra hazırlanan modeller animasyona da dönüştürülebilir. Programda yer alan Character Studio özelliği sayesinde bir canlının hareketleri animasyon üzerinde taklit edilebilir.

Render Nedir?

3DS Max programında tel çerçeve görünümündeki tasarımın ışıklar, kaplamalar, yansımalar ve diğer hesapları yapılarak son görünümün elde edilmesine Render denir. İyi bir render bilgisayarınızın öncelikle Ram kapasitesine sonrasında ise işlemci hızınıza bağlıdır. İyi bir ekran kartıd a aldığınız renderın hızını arttıracak ve daha kaliteli sonuçlar elde edebileceksiniz.

3DS Max Nasıl İndirilir?

Autodesk tarafından geliştirilen 3ds Max programının Autodesk’in sitesinden programı ücretsiz indirerek 30 gün boyunca tüm özellikleriyle kullanabilirler. Program, ayrıca öğrenciler tarafından da eğitim amaçlı 3 yıl boyunca ücretsiz olarak kullanılabilmektedir

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir