Ünlü Endüstri Mühendisleri

 

Ünlü Endüstri Mühendisleri

Merhaba,bu yazımda kendi branşım olan endüstri mühendisliği bölümünde isim yapmış, çeşitli başarılara imza atmış ünlü endüstri mühendislerini sizler için derledim. Umarım faydalı ve güzel bir yazı olur . Lafı çok uzatmadan sizleri dünyanın en ünlü endüstri mühendisleri ile baş başa bırakmak istiyorum.

TIM COOK

Tim cook’un tam ismi Timothy Donald Cook. 1 Kasım 1960 ‘da Amerikada doğdu.
1982 yılında Auburn Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü, Duke Üniversitesi Fuqua İşletme Okulunda (MBA) İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı eğitimini tamamladı.
Mezun olduktan sonra önce Integrated Electronics şirketinde COO (şef operasyon sorumlusu) olarak çalıştı. Sonra da Compaq şirketinde Kurumsal Malzemelerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. 12 yıl boyunca IBM‘in kişisel bilgisayarlar bölümünde Kuzey Amerika Lojistiğinden sorumlu direktör olarak görev yaptı.
Steve Jobs‘un ve Apple’ın dikkatini ise üretim işletmesinde gerçekleştirdiği arruf operasyonu ve perakende stratejisiyle çekti ve Apple‘a transfer teklifi aldı. Tim Cook, Mart 1998’den beri Apple’ada çalışmaktadır.
Apple’da Uluslararası Operasyonlar Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak işe başlayan Cook, 2004 yılında Steve Jobs pankreas ameliyatı olduğunda 2 aylığına Apple’ın CEO’luğunu yaptı. 2007 yılında Apple’da COO yani Baş Operasyon Sorumlu’luğuna terfi oldu.
2009 yılında Steve Jobs karaciğer nakli olduğu için birkaç aylığına tekrar CEO‘luğa geçti. Ocak 2011′de ise Steve Jobs 3. kez sağlık iznini istediğinde tekrar CEO’luğa geçti ancak bu sürede Steve Jobs’da işlerden tamamen çekilmedi. 25 Ağustos tarihinde ile Steve Jobs’un kendi isteği üzerine CEO’luk görevine getirildi.
Apple’ın CEO’su Steve Jobs‘un sağlık sorunlarından dolayı 24 Ağustos 2011 tarihinde Apple’ın CEO’luğundan ayrılmasının ardından Apple’ın yeni CEO’su olmuştur. Tim Cook, Mart 1998’den beri Apple’ada çalışmaktadır.

Ayrıca Tim Cook Nike’ın yönetim kurulunda da yer almaktadır.Tabii ki her başarılı insan gibi Tim Cook da erken kalkan yol alır mantığıyla bayram seyran demeden her sabah 4.30 da uyanıyormuş. Üstelik Cook’un yaptığı ilk iş ise gazete dağıtıcılığıymış. Yani kimse o başarı koltuğuna hop diye oturmuyor. Çok iyi olmak istiyorsak ilk önce sürüneceğiz.

HAFİZE GAYE ERKAN
MÜTHİŞ TÜRK KIZI

İkinci olarak merak edip araştırdığım ve bize örnek olacak Hafize Gaye Erkan yurt dışında” Müthiş Türk Kızı” olarak da bilinir. Erkan 1982 de dünyaya gelmiştir. Türkiye 26.sı olarak girdigi Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nü birincilikle bitirmiştir.

Aralarında Stanford, Princeton, Boston, Cornell, California’nın olduğu 9 üniversiteden burs teklifi alan Erkan,kendisine gelen teklifler arasında Princeton Üniversitesi’ni tercih eden Hafize Gaye Erkan, “Onursal doktora” bursu karşılığında bir ev, ayda 3 bin 200 dolar cep harçlığı ve ABD Ulusal Bilim Vakfı araştırmaları için sınırsız bütçe hakkının da sahibi oldu.
ABD’deki başarıları sonucu Türkiye’yi de fazlasıyla gururlandıran bir isim haline gelen Hafize Gaye Erkan, Goldman Sachs aralarında olmak üzere bir çok finans deviyle çalıştı. 1985 yılında kurulmuş olan First Republic Bank ile çalışmaya başlayan Hafize Gaye Erkan, Kıdemli Başkan Yardımcılığı görevinin yanı sıra Yatırım Bölümü Başkanı ve Risk Yönetimi Eş Başkanı unvanlarının da sahibi oldu.
Göstermiş olduğu üstün başarılar sonucu Hafize Gaye Erkan’a çalıştığı First Republic Bank tarafından “Başkanlık” görevi verildi ve bu başarısı Dünya çapında konuşuldu.

Taiichi Ohno Nagoya

Sıradaki Endüstri Mühendisimiz bir Japon. Kendisi unutulmaz ilham verici sözleri ve mimarı olduğu üretim sistemi ile bugün birçok firmanın ulaşmaya çalıştığı mükemmellik yolculuğunun ilk yolcusu Taiichi Ohno Nagoya. Taiichi Ohno, 1912 yılında Japonya’da doğdu. Nagoya şehrinde bulunan Yüksek Sanayi Okulu, makine mühendisliği bölümünden mezun oldu.

Taiichi Ohno Nagoya, Institute of Technology’de endüstri mühendisliği de okumuştur.

Yalın Üretim Sisteminin babası olarak bilinir. Kariyerin de Toyota fabrikasının motor imalathanesinde müfettiş olarak başlamış ve aynı zamanda TPS’nin kurucusu olmuştur. Toyota’nın hakkında fikirlerini derlediği Toyota Ruhu kitabı da vardır. Problemkolik meslektaşımız bir sözünde ”her şeyin en büyük problemi, probleme sahip olmamasıdır.” demiş.

Lillian Moller Gilbreth

Bu sanırım Endüstri Mühendislerinin arasında en önemlisi. Bir endüstri mühendisi olarak en azından genel kültür olsun diye bilmemiz gereken bir kadın Lillian Moller Gilbreth.

Lillian Moller Gilbreth, ilk kadın Endüstri Mühendislerinden biridir. Oakland, California’da doğdu. Muhtemelen ilk gerçek Endüstriyel/Örgütsel Psikologtur. O ve kocası Frank Bunker Gilbreth Endüstri Mühendisliği alanının öncülerindendir. Zaman ve Hareket Etüdü ile ilgilenmişlerdir.

Lillian Moller Gilbreth sivil savunma, savaş üretimi ve bedensel engelli rehabilitasyonu konularında A.B.D. Başkanları Hoover, Roosevelt, Eisenhower, Kennedy ve Johnson’a danışmanlık yapmıştır. O ve kocası Frank’ın Smithsonian Ulusal Amerikan Tarihi Müzesi’nde (Smithsonian National Museum of American History) kalıcı sergileri vardır ve onun portresi Ulusal Portre Galerisi’nde (National Portrait Gallery) korunmaktadır.

Psikoloji ve bilimsel yönetimi sentezleyen ilk Amerikalı mühendistir.

Ayrıca Lillian Moller Gilbreth buzdolabı içindeki rafları ve mutfak mikserini icat etmiştir.

Tabi ki yer verebildigim bu önemli insanların yanında yazamadığım bir çok başarılı Endüstri Mühendisleri var. Örneğin :

ALİ BABACAN. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nden 4.0 ortalamayla üniversite birincisi olarak mezun oldu. Yüksek lisansını ABD Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Management’da İşletme üzerine yaptı.


SÜREYYA CİLİV.Universty of Michigan’da endüstri mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği alanında iki diplomayla mezun olmuştur. İki lisans bölümünden 3,5 yılda mezun olmuştur. Bunla da yetinmemiş yüksek lisansını Harvard Business School’da iş idaresi alanında yapmıştır.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı FUAT OKTAY. 1990 yılında, ABD’de otomotiv sektörünün merkezi Detroit’teki Wayne State Üniversitesi’nde imalat mühendisliği ve işletme alanlarında yüksek lisans programlarını tamamladı. Aynı üniversitede endüstri mühendisliği alanında doktora derecesini alarak, havacılık ve otomotiv endüstrisi alanlarında uzmanlaştı.

Bu yazım da hem ünlü Endüstri Mühendislerini görmüş olduk hem de Endüstri Mühendisliği mesleğinin ne kadar geniş alanlar da çalışabileceğini tekrar değinmiş olduk. Eğer bu önemli insanların yanında bunlar da olmalı eksik kalmasın derseniz bizimle paylaşabilirsiniz 😊

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir