Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere üniversite tercihi yaparken dikkat edilmesi gerekenler hakkında fikirlerimi paylaşacağım. Tercih döneminde olan pek çok kişiden gelen sorulara yanıt niteliğinde bu yazıyı hazırlamak istedim.
Dilerseniz madde madde aklıma gelenleri sizlerle paylaşayım.

 

1-Akademisyenler

Birçok arkadaşımızın aklına takılan ve merak ettikleri şey şu üniversitenin hocaları iyi mi bu üniversitenin hocaları iyi mi gibi sorular alıyorum. Öncelikle hangi okulun akademisyenleri hakkında bilgi almak istiyorsanız okulun sitesine girip akademisyenler bölümünden hocaların bilgilerine özgeçmişlerine ulaşabilirsiniz. Bu da kafanızda hocalar hakkında bi profil çizmenize yardımcı olabilir. Buna ek olarak sözlüklerden hocalar hakkında yazılan yazıları okuyabilirsiniz.

2-Laboratuvarlar

Mühendisliğin her alanında teorik eğitimin iş hayatı için yeterli olmadığını hepimiz biliyoruz. Pratik eğitim yani yapılan deneyler, dokunarak ve görerek öğrenme, (bilgisayarlar, inşaat malzemeleri, elektrik devleri, makine parçaları…) öğrenilen bilgileri gerçek hayata dökebilme bir mühendisin yapabileceği en önemli şeydir. Günümüz sorunuda budur. Çok iyi bir öğrenci olabilirsiniz çok iyi çalışabilirsiniz ama gerçekliğe dökmezseniz veya nasıl yapacağınızı bilmezseniz çokta bir anlamı kalmıyor. Mezun olunca gerçek bir tecrübesiz oluyorsunuz. Bunun için imkanınız varsa okulu ziyaret etmeniz yoksa orada okuyan insanlara ulaşmanız, en son çare internetten tanıtım videolarını izlemeniz ki çok faydası olmaz çünkü çoğu videolar öğrencinin gözünü boyamak için yapılır.

3- Dersler

Her üniversitede aynı dersler verilmemektedir. Yani her okulun inşaat mühendisliğinde aynı dersler yoktur. Tabii bazı temel dersler her okulda verilir ama her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır diye örneklendirebilirim. Bu ders programlarınada yine okulun internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Aldığınız her dersin katkısını iş hayatınızın bir yerinde mutlaka kullanacaksınız. Bu sebeple o temel derslerin hepsini veren okulları tercih etmeniz faydanıza olur.

4- Kulüpler ve Topluluklar

Okulda bulunan mühendislik öğrenci topluluklarıyla iletişime geçmeniz sizin için faydalı olabilir. Okul hakkında, okulun mühendislik fakültesi hakkında size açıklayıcı bilgiler verirler. Yaşayan daha iyi bilir yazılıp çizilenlere her zaman güvenilmez.

Ben tercih yaparken hep derlerdi ki yanlış üniversite tercihi 4 yıllık bir mutsuzluktur yanlış meslek seçimi ömür boyu. Bunuda şöyle açıklayabilirim. Kötü bir üniversitede de olsanız kendinizi geliştirme şansınız hep olur ama istemediğiniz bir meslek seçerseniz hiçbir zaman kendinizi geliştirmek içinizden gelmez ve mutsuz olursunuz.

Bana gelen mesajlarda hangi mühendisliği seçmeliyim hangisinin iş imkanı var hangisi daha çok kazanır gibi gelecek endişesiyle dolu arkadaşlarım yazıyor. Bu beni çok üzüyor çünkü meslek seçiminin kriterleri bunlar olmamalı. O mesleği yapıp yapamayacağınız, sevip sevmeyeceğiniz, çalışmak isteyip istemeyeceğiniz, size uygun olup olmayacağı gibi kriterler meslek seçiminin soruları olmalıdır. Umarım hepiniz seveceğiniz mesleğinizi seçip üniversitelerinizi seçip kendinize uygun hayatın ilk adımını atarsınız. Başarılarınızın devamını dilerim 🙂

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir