Süpermarketlerde Uygulanan 8 Şaşırtıcı Oyun

 

Herkese merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlerle süpermarketlerde önümüze çıkan ama bizim maalesef ki fark edemediğimiz hileleri anlatmaya çalışacağım. Gıda Mühendisliğini kazanmadan önce market alışverişlerinden hiç haz almazdım ve mantıklı alışverişler yapmazdım lakin şimdi okuduğum bölümle alakalı olduğu için sanırım kılı kırk yarıyorum diyebilirim: Son kullanma tarihi, içindeki maddeler, E-kodu, kalorisi, şeker oranı, yağ oranı olsun mantıklı seçimler yapmaya ve para yönetimine dikkat ediyorum. İsterseniz başlayalım.

Süpermarketlerde Uygulanan 8 Şaşırtıcı Oyun

1)İndirim Afişleri

Hangi ürün indirime girer? Ben söyleyeyim: Son kullanma tarihinin bitmesine ramak kalan, kalitesiz olan ürünler indirime girer. Mutlaka karşılaşmışızdır. ” DEV İNDİRİM SÜT SADECE 1,99TL” gidip bakarsınız(ki bakılması gerek) sütün son kullanma tarihi geçmiştir. İndirimli ürünler de birtakım hileler olabilir ve genellikle satılmayan, ihraç fazlası kalitesiz ürün indirime girer. Ha ürün kalitelidir o zaman son kullanma tarihinde mutlaka bir sorun vardır.

2)Ürüne Göre Muamele

Hiç dikkat ettiniz mi? Pahalı ürünler uygun fiyatlı ürünlere göre ulaşılabilirlik bakımından en güzel yerlerde konumlandırılır. Bunun nedeni gözümüzün ilk oraya çarpmasıdır. Elimiz direkt ulaşılabilirliği en fazla olan pahalı ürüne gidip onu almak isteyecektir. Uygun fiyatlı ürünler genellikle en altta veya en üstte bulunur.

3)Reyon Savaşları

Ali cengiz oyunları tamam anladık da bu cidden baya hileli bir durum. Şöyle düşünelim: İhtiyacınız aslında makarna. Makarna almak için reyona gidiyorsunuz ve yandan soslar beliriyor. Diğer bir örnek, cips veya kraker almak istiyorsunuz çok değil 50cm. yakınında gazlı içecekler var. Et ürünlerinin yanında baharat reyonu gibi daha birçok örnek verilebilir

4)Çoğu Süpermarkette Pencere Yok

Açıkçası bunu geçen yıla dek hiç düşünmemiştim. Hani düşünsem bile mantığı şu olurdu: Ee klima var ne gerek var pencereye? Çok mantıksız olduğunu anlamam uzun sürdü maalesef. Süpermarketler içerisinde pencere bulundurmazlar. Bu dışarıyı görmemizi istememelerinden kaynaklanıp dış dünya ile bağı koparmak amaçlanır. Saat kavramını unutturup bizim alışverişe odaklanmamızı isterler.

 

5)Erzakları Koyduğumuz Süpermarket Arabaları

Dikkat ettiyseniz alışveriş arabalarının büyüklüğü ihtiyacımız olan ürün kapasitesinin üstündedir. Bunun nedeni bizi alışveriş yapmaya teşvik etmek ve daha fazla ürün almak için zorlamaktır. İhityacınız olan ürünleri aldınız ve araba doğal olarak dolmadıysa tüketicinin aklına gelen ilk şeyler ” Yeterince erzak almadım.” ve “Daha alışveriş arabam boş.” gibi cümlelerdir. Bu ibare sizi bilinçsiz bir tüketici yapacaktır. İhtiyacınız neyse onu alın.

6)Fiyatlardaki Küsuratlar

Nereye giderseniz gidin bu artık kalıplaşmıştır. 6,99TL, 9,90TL en ucuzu(!) 99,99TL… Neden böyle diye düşünmüşsünüzdür illa ki. Bunun nedeni de küsuratlı ve senkron fiyatlar beynimizin küsurata değil de tam paraya odaklanmamıza neden olur. Biz de bunu aslında 10TL olarak değil de 9TL olarak görürüz.

7)Temel İhtiyaçlar

Günlük almamız gereken kalsiyum, magnezyum, lif gibi maddeleri yumurta, süt, yoğurt, ekmekten temin ederiz. Peki bir düşünün süt reyonu marketin neresinde? En arkasında arkadaşlar. Mantıkları o reyona gidinceye kadar diğer ürünleri aldırtıp sonra temel ihtiyaçları aldırmak.

8)Meyve-Sebze Reyonunun Sağ Tarafta Olması

Herhangi bir süpermarkete girdiğinizde genelde sağ tarafta taze ürünler bulunur. Araştırmalara göre insanlar ürün gezmeye sağdan başlar. Bu nedenle biz markete girdiğinizde ilk olarak taze ürünleri, meyve, sebze gözümüze çarpar.

Bunlar birçok tüketiciyi bilinçsizce alışverişe nüfuz eden hileli oyunlardır. Size tavsiyem alışverişe çıkmadan önce liste yapmanız. İnanın çok yararı var. Hem ürün unutmuş olmazsınız hem de gereksiz ürün almayıp kaliteli bir alışveriş yaparsınız. İkinci tavsiyem ise alacağınız ürünün içeriğine, son kullanma tarihine bakmanız. Son bir tavsiye ise alışverişinizi güzelce yaptınız kasaya geldiniz ödeme yapmayı bekliyorsunuz. Kasiyer mutlaka söylemiştir: 75TL ve üzeri ürünlerde kasamızda görmüş olduğunuz fermente sucuk 10 tl. Burda hata bir değil iki: İlk hata, ihtiyaçlarınızı aldınız aç gözlü olmaya gerek yok. Teklifi kabul etmeyin. İkinci hata ise kasa başında sucuk,yumurta,süt gibi buzdolabından çıkardığımızda kolay bozulabilecek ürünleri almamak.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir