Neden Endüstri Mühendisliği?

Lise yıllarımda benim  aklımda endüstri mühendisliğinden çok farklı bir meslek vardı. Ben o mesleğe uygunum ve onu severek yapabilirim sanmıştım . Gerçekten tüm hayatımızı etkileyecek bu kararda ciddi araştırmalar yapmalıyız. Bize ve kişiliğimize hangi mesleğin uyduğunu bilmemiz gerek hangisini severek yapacağımızı bilmemiz gerek çünkü onemli olan hangi meslegi yaptığımız degil hangisini severek yaptığımızdır. Ilk önce endüstri mühendisinin ne olduğuna kısaca bakalım.

Endüstri mühendisi var olanı iyileştirmek, daha iyi bir hale getirmek ,verimliliği, karlılığı arttırmaktır. Endüstri mühendisliğini neden seçtiğime gelecek olursak beni en çok etkileyen özelliği tabiki de hic bi alana bağlı kalmayıp pek çok alanda calışabilmeleri sevdiğiniz istediginiz her alanda çalişabilirsiniz. Endüstri mühendisliği için sektör sınırlaması yoktur. Tekstil, otomotiv, ağır sanayi, savunma, hızlı tüketim, bankacılık, perakendecilik, gıda, bilişim, danışmanlık, lojistik, kimya, sağlık gibi türevleri olan her sektörde kendinize bir pozisyon bulabilirsiniz.    Ayrıca mühendislik alanının yanında ekonomik ve finansal alanlarda da uzmanlaşılabilir. Endüstri mühendisliği diğer muhendislere gore daha sosyal insan iliskilerine daha cok onem veren bir mühendisliktir eğer insan ilişkilerinde iyiyim hem konuşkan hem katılımcı ve girişgenim diyorsanız doğru alandasınız. Çekingen ve özgüven eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız ama bu yönünüzü sevmiyor ve tabularınızı yıkmak istiyorsanız endüstri mühendisliği yine tam size göre çünkü kendinizi sosyal geniş bir çevrenin içinde bulacaksınız.    Bir çok firma endüstri mühendisini joker olarak alır. Çünkü az çok programlamadan anlar, çizim bilir, stok programlarına hakimdir, MRP nedir bilir. Yeri geldiğinde insan kaynaklığı yapar.  Yani endüstri mühendisi her şeydir ya da her şey olabilir. Size bağlıdır siz ne isterseniz o olabilirisiniz. Bir üretimci, bir proje yöneticisi, bir pazarlama sorumlusu, bir insan kaynakları uzmanı, bir yönetici mi olmak istiyorsunuz hepsini olamazsın ama istediğin birini en iyi şekilde olabilrisin.
Lise yıllarımda benim  aklımda endüstri mühendisliğinden çok farklı bir meslek vardı. Ben o mesleğe uygunum ve onu severek yapabilirim sanmıştım . Gerçekten tüm hayatımızı etkileyecek bu kararda ciddi araştırmalar yapmalı bize ve kişiliğimize hangi mesleğin uyduğunu hangisini severek yapacağımızı bilmemiz gerek çünkü onemli olan hangi mesleği yaptığımız degil hangisini severek yaptığımızdır. Ilk önce endüstri mühendisinin ne olduguna kisack bakalim.
Ayrıca bunu da söylemeden geçmeyelim . Bu bölümü kazanırsanız dört sene boyunca kimselere bölümünüzü tam olarak açıklayamayacağınızı da söylemeden geçmeyelim. Çoğu teyzenizin, amcanızın “Sen şimdi okul bitince ne olacaksın?” sorusuna maruz kalıp uzun uzun anlattığınızda anlamadığı, kısaca anlattığınızda ise “Bu muydu? Bunu herkes yapar.” diyerek geçtiği anlara şahit olacağınızı şimdiden belirtelim
Aslında bölümle ilgili anlatacaklarınız konusunda içinizde fırtınalar koparken, karşı tarafa bunu aktaramadığınızda lütfen karamsarlığa düşmeyin.
Hepimiz aynı durumdayız. Hatta böyle durumlarda taze mühendis internet sitesi ve instagram sayfamız üzerinden bize yazabilirsiniz. Boşverin siz onları, gelin bize anlatın endüstri mühendisliğini.
Kapımız her zaman açık sizlere
Çok zorlarlarsa Cem Yılmaz’dan alıntı yaparak “Everything, but little little, into the middle.” şeklinde de cevaplar vererek ortamı yumuşatabilirsiniz. 😊
Kendine güveniyorsan bir hayalin varsa gerçekleştirmek istiyorsan Endüstri Mühendisliği Bölümü seni o hayale ulaştırır bundan emin olabilirsin…

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir