MÜDEK NEDİR ?

MÜDEK NEDİR ?

Akreditasyon; organizasyonların kalite, etkinlik ve verimliliğini artırmak için kullanılan, belirlenmiş standartlara uygunluğun etkili bir kurum tarafından değerlendirilerek onaylanmasını içeren, genellikle gönüllülük esasına ve uluslararası kabul görmüş ilkelere dayanan bir programdır. Mühendislik alanında bulunan bölümlere akreditasyon veren iki kuruluş bulunmaktadır. Bunlar, ABET ve MÜDEK.
ABET’i farklı bir yazımda anlatacağım. İlk olarak MÜDEK’i inceleyelim.

MÜDEK Nedir?

Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK) bağımsız bir kuruluştur. Amaçları ülkemizde verilen mühendislik eğitimin programlarının akreditasyon, değerlendirme ve bilgilendirme çalışmaları yaparak, mühendislik eğitimi kalitesine katkıda bulunmaktır. Bu belgeyi alan bölümler belli bir süreliğine akredite olup söz konusu programlardan mezun olan öğrencilere verilecek EUR-ACE etiketli sertifika ile alacakları diplomaları Avrupa ve Amerika’da geçerli olacaktır.EUR-ACE ise mühendislik eğitim programları akreditasyonu için belirli standartları barından bir standartlar kümesidir. Bu eğitim standartlarına ulaşan mühendislik programlarına bu etiket verilmektedir.2009 yılında MÜDEK, Avrupa Mühendislik Eğitimi Akreditasyon Ağı tarafından akredite edeceği mühendislik programlarına EUR-ACE etiketi vermek için yetkilendirilmiştir. ABET’i farklı bir yazımda anlatacağım. İlk olarak MÜDEK’i inceleyelim.
Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK) bağımsız bir kuruluştur. Amaçları ülkemizde verilen mühendislik eğitimin programlarının akreditasyon, değerlendirme ve bilgilendirme çalışmaları yaparak, mühendislik eğitimi kalitesine katkıda bulunmaktır. Bu belgeyi alan bölümler belli bir süreliğine akredite olup söz konusu programlardan mezun olan öğrencilere verilecek EUR-ACE etiketli sertifika ile alacakları diplomaları Avrupa ve Amerika’da geçerli olacaktır.
EUR-ACE ise mühendislik eğitim programları akreditasyonu için belirli standartları barından bir standartlar kümesidir. Bu eğitim standartlarına ulaşan mühendislik programlarına bu etiket verilmektedir.2009 yılında MÜDEK, Avrupa Mühendislik Eğitimi Akreditasyon Ağı tarafından akredite edeceği mühendislik programlarına EUR-ACE etiketi vermek için yetkilendirilmiştir.

Buraya tıklayarak hangi üniversitenin hangi bölümünde MÜDEK akreditasyonu bulunduğunu ve MÜDEK akreditasyonu etiketi geçerlililk süresi, EUR-ACE etiketi geçerlilik sürelerine ulaşabilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir