Fizik Mühendisliği Nedir? Fizik Mühendisliği Maaşları

Fizik Mühendisliği Nedir? Fizik Mühendisliği Maaşları

 

Merhaba arkadaşlar, tercih dönemine girmemizle beraber kendi okuduğum bölüm olan fizik mühendisliğini sizlere tanıtmak istiyorum. Fizik mühendisliği nedir, fizik mühendisleri ne iş yapar,fizik mühendisliği çalışma alanları ve maaşları gibi konulara değineceğim.Tercih döneminde bu mühendislik alanını pek duymamış olabilirsiniz. Bazı alışılagelmiş yönlendirmeler rehber öğretmenlerinin ve ailelerin her zaman ilk sırasında olmuştur.Genelde aileler bireylerin istediği alanlara ilerde para kazanamaz ya da istenilen mesleğin genel toplum yargılarında saygı duyulmamasından olumlu bakmazlar. Bireylerin yetenekleri ve hayalleri doğrultusunda tercih yapmalarının önüne hep bir engel çıkar nedense. Öncelikle aileniz onların istedikleri bölümde okuduğunuzda mutlu olacak olabilir ancak sizin mutluluğunuz rehber hocanızın ‘bizim okulumuz şu kadar mühendislik öğrencisi çıkardı’ demesinden daha önemlidir. Bu girişi yapmamın sebebi aslında mühendislik istemeyen ya da kendi daha “ne yaparsam mutlu olurum?” diye sormadan ailesi tarafından okuyacağı üniversite, yapacağı iş, yaşayacağı şehir belli olan okuyucularımıza köprüden önce son çıkışta “yapmayın!” demek içindi. Eğer mühendis olmak istemiyorsanız sanata ya da başka alanlara ilginiz varsa, yapacağınızda sevdiğiniz o mesleğe tutun ve mutlu olduğunuz işi yaparken elbet başarının size uğrayacağını unutmayın. Burada bu arkadaşlara veda ederken hayalleri için verecekleri mücadelede şans dileyelim ve hayır ben mühendis olmak istiyorum diyen arkadaşlar için anlatmaya başlayalım.

Fizik mühendisliği nedir?

Öncelikle fizik mühendisliğinin diğer mühendislik alanlarından bir farkı olmadığını söylemek isterim.4 yıllık lisans programını başarıyla tamamlayıp diploma almaya hak kazanan bütün öğrenciler mühendis unvanı ile mezun olur. Fizik mühendisliği nedir yazdığınızda ulaşabileceğiniz bilgilere daha sonra geleceğim. Asıl anlatmak istediğim, bahsedilen bölümde okuyan biri olarak, çok zor değil mi önyargısını ortadan kaldırmak. Arkadaşlar şu gerçeği kabul edelim
Mühendislik fakültesinde okumak :
-azim
-ders çalışma disiplini
-kararlılık
-sorumluluk
-Zaman yönetimi
Ve insanlara faydalı olma isteği
Gibi nitelikleri barındıran kişiler için uygundur. Eğer sizde bunlardan bazıları yoksa bölümün zor gelmesi olasıdır. Zaman yönetiminde kötüyseniz diğer şeyleri bulundursanız da hiçbirşeyin yetişmediğinden yakınırsınız. Ders çalışma disiplinini oturtamadıysanız –genelde bizim bölümde bu seçenek insanların ayağına dolanır- çok zor, girmesi kolay çıkması zor bölüm gibi yorumların kulağınıza çalınması bundandır. Size uygun olup olmamasından da bahsettiğimize göre rasyonel bilgilere geçebiliriz.
Fizik mühendisliğinin konusu, doğadaki maddelerin yapısını ve aralarındaki etkileşimi inceleyen fizik bilimi bulgularının uygulama alanına dönüştürülmesidir diyebiliriz. Bir fizikçi her şeyden önce çok iyi bir gözlemcidir. Etrafındaki olayları ya da çevreyi gözlemler sorunları tespit eder. Bir mühendis ise tespit edilmiş sorunların çözümleri üzerine kafa yorar ve bunları ortadan kaldırmak için uygulamalar geliştirir. Fizik mühendisliği programını fizikçi ve mühendis arasında bir köprü olarak görebiliriz. Yoğun fizik dersleriyle gözlem yeteneği ve gerekli bilgi birikimi sağlanır, laboratuvar dersleri, temel mühendislik dersleri ve okuduğunuz üniversitenin seçmeli dersler listesinden kendinizi geliştirmek istediğiniz ya da özel ilgi alanınız olan derslerle, ülkemiz teknoloji ve sanayisinin ihtiyaç duyduğu: çevredeki sorunları görebilen ve bunların çözümü için uygulama alanlarında çalışabilecek niteliğe sahip, lider, araştırmacı ve yenilikçi, kendini çeşitli alanlarda yetiştirmiş yaratıcı birer mühendis olarak iş hayatına atılmanızı sağlamaya çalışır. Ayrıca Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünde belirli dersler kapsamında konunun uzmanları tarafından verilen seminerlerle mühendislik uygulamalarının evrensel ve toplumsal boyutlarda sağlık, çevre ve güvenlik üzerindeki etkileri ile çağın sorunları hakkında bilgi; mesleki ve etik sorumluluk bilinci , mühendislik çözümlerinin hukuksal sonuçları konusunda farkındalık kazandırmak amaçlanmaktadır.

Fizik mühendisliği mezunları,
1. Kamu ve özel kurumların ileri teknoloji gerektiren araştırma geliştirme birimlerinde
2. Sağlık fiziğinde
3. Savunma sanayinde
4. Malzeme geliştirme ve karakterizasyonunda
5. Enerji/yenilenebilir enerji sektöründe
6. Optik/lazer teknolojisinde
7. Mekanik , elektrik-elektronik ve otomasyon sistemlerinde

Tasarım,yazılım,analiz çalışmaları yapar,uygulamayayönelik ulusal ve uluslar arası projeler ve çözümler üretir,bunları yönetir.

 

Fizik Mühendisliği Çalışma Alanları

Ağırlıklı olarak yüksek teknolojinin üretildiği ve kullanıldığı kamu ve özel sektör kuruluşlarında iş bulmaktadırlar. Bu kuruluşların başında
• Aselsan
• Havelsan
• Roketsan
• TÜBİTAK
• Türkiye Atom Enerjisi Kurumu
• MTA
• TSE
• Türk Silahlı Kuvvetleri
• Devlet Su İşleri
• Özel ve Kamu hastaneleri

Sayılabilir.Bunun dışında enerji,sağlık teknolojileri, elektronik,bilgisayar sektörlerinde ve inovasyonçalışması yapan çok sayıda küçük ve orta ölçekli işletmelerde mezunlar istihdam edilmekte veya kurucu olarak yer almaktadır.

Fizik Mühendisliği Okumak

Fizik mühendisliği lisans programı 8 yarıyıldan oluşmaktadır.Lisans programındaki dersler dönemliktir.Programın birinci ve ikinci yıllarındaki dersler öğrenciye alan ile ilgili temel bilgileri verirken üçüncü ve dördüncü yıllardaki dersler ileride yönelmek isteyebileceği özel alanlara ait bilgi beceri ve yetkinlikleri kazandırmaya yöneliktir.

Fizik mühendisliği maaşları ne kadardır ?

Akademide yer alanlar devletin belirlediği akademisyen maaşlarını alırlar.Kamu kurumlarında çalışanlar ortalama 3.500t civarında işe başlayıp 6.000-7.000t üst sınırına kadar maaşlarını arttırabilirler.
Özel sektörde ortalama maaşlar net 2.700t ile 6.000 t arasında değişkenlik gösterir.Zamanla tecrübesi artan ve alanında daha da uzmanlaşan fizik mühendislerinin maaşlarında büyük zamlarla karşılaşmaları olasıdır.

Son sözler(şahsi):

Türkiyede fiziğe nasıl bakıldığının farkındayım.Lisede gördüklerinizden, ezberci eğitim sisteminden ve bir çok okulda fizik laboratuvarı olmamasından hayal etmekte zorlandığınız belki merak duygunuz uyandırılmadan birsürü gereksiz işlemle(neyi neden yaptığını bilmeden) problemler çözdürerek sizi yıldırmış ,fizikten nefret ettirmiş,fizik derslerinde başarılı olsa bile bir daha karşıma çıkmasın diye düşünen bi çok okuyucumuz vardır.Sizleri anlıyorum.Maalesef hedefi hayali bu bölüm olduğu için gelen öğrenci profili her geçen yıl azaldı. Bölümün giriş puanının düşüklüğünün hepimiz farkındayız.Eğer bölüm size hitap ediyorsa ve artık bi yerden başlamak istiyorsanız yapabileceğinize inancınız, çevrenizdekilerin sizlere desteği, başarısızlıklarınızdan çıkardığınız derslerle yolunuza daha güçlü devam edebilecek sabrınız ve azminiz varsa biz Fizik mühendisliği ailesi olarak burdayız.Seni bekliyoruz.Her şeyden önce umarım sevdiğiniz istediğiniz ve hayatınız boyunca çalışırken mutlu olacağınız tercihleriniz gelmesi dileğiyle…

One Comment
  1. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir