Elon Musk’dan Devrim Niteliğinde Bir Ulaşım Aracı: Hyperloop

Ulaşımda bizi yeni bir akım bekliyor. SpaceX in kurucusu Elon Musk yeni projesi Hyperloop ile taşımacılığa damgasını vuruyor. 2013 yılında bu projeden ilk kez söz eden Elon Musk bu taşıma projesini “Bir Concorde, bir demiryolu vinci ve hava hokeyi masası arasında bir haç” olarak ifade etti. Peki bu Hypeerloop tam olarak ne?

Geleceğin uzay teknolojisi olarak nitelendirilen Hyperloop, yük ve yolcuları kalkış noktasından varış noktasına size hızlı ve güvenli bir yolculuk sağlar. Düşük basınçlı bir tüp içine giriş yapıldıktan sonra itici güç elektrikle kademeli olarak hızlanıyor. Araç manyetik etkiyle manyetik bir yükselmeyle ilerliyor ve aşırı derecede düşük aeorodinamik sürtünme sayesinde uzun mesafelerde uçak hızına çıkabiliyor.

Hyperloop’un hemzemin geçit riskini ve dışarıdan alabileceği tehlikelere karşı kolonlar üzerine veya yer altına tüneller şeklinde inşa edilmesi planlanıyor. Güvenli ve temiz bir ulaşım sistemi olan Hyperloop, doğrudan karbon salınımı yapmamaktadır. Hyperloop’un amaçlarından birisi de mevcut ulaşım şekillerine eklenerek, ulaşım ekosistemine kesintisiz entegre olmaktır.

Mühendis bakış açısıyla Hyperloop’a baktığımızda bakalım neler görüyoruz. Piyasaya sürülmesi planlanan Hyperloop-One taşıtları, klasik döner motorların düz versiyonu olarak nitelendirdiğimiz lineer elektrik motoru ile çalışmaktadır. Klasik elektrik motorunda yer alan iki adet temel parça vardır: Stator, Rotor. Statora elektrik verildiğinde rotorun dönmesini sağlar ve işin yapılmasını sağlar. Lineer elektrik motorunda da bu iki ana parça vardır ancak rotor dönmez, statorla eşit uzunlukta, düz bir çizgi boyunca hareket eder. Bu sistemde statorlar tüpe, rotor ise poda (vagon) monte edilmiş ve pod, tüp boyunca hızlanırken her iki taraftaki stataorlara biner.

 

Hyperloop’da önceliklerden birisi de: Güvenlik. Bu konuda çalışmaları ön planda tutuyorlar. Bu bağlamda Hyperloop, özünde maglev veya hızlı trenden daha emniyetli ve güvenilir olacak şekilde tasarlanıyor. Hemzemin geçitler olmayacağı için diğer araçlarla veya vahşi yaşamla bir bağlantısı olmayacak. Otopilot sistemi kullanılacağı için makinist hatası söz konusu olmayacak. Hava koşullarından etkilenmeyecek. Ani freni tetikleyici acil durum fren uygulamaları yer alacak. Tam donanımlı yaşam destekleri sayesinde basıncın azalması durumunda yeniden basınçlandırma söz konusu olacak.

Hyperloop, yolcuların kendisini asansör veya yolcu uçağındaymış gibi hissetmesini istemektedir. Bu araç hızlı olmasına rağmen tasarlanan sistemler sayesinde hızlanması bir Boeing 747’nin kalkış hızındaki kabul edilebilir G kuvvetleriyle aynı olacak. Bu ulaşım tipinde yolcular kademeli olarak hızlanıp yavaşlayacak ve rotaya bağlı olarak tasarımlara G kuvvetlerini daha da azaltacak biçimde eğim kazandırılacak. Türbülansı olmayacak.

Şu an Nevada’da testleri devam eden Hyperloop-One’ın 2021 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor. Bakalım bizim ülkemizde ne zaman kullanılacak, ben sabırsızlıkla bekliyorum.😊

Fiyatı merak edenler için de söylemeden geçmeyelim maliyeti 6 milyon $ olması düşünülen Hyperloop, yolcular için ise kişi başı 20$ olması planlanmaktadır.

 

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir