Aziz Sancar Kimdir ? Aziz Sancar’ın Hayatı | Aziz Sancar Ödülleri Sözleri

Aziz Sancar, gerek başarılarıyla,gerekse karakteriyle her Türk gencine örnek olması gereken, her Türk gencinin rol model alması gereken bir kişidir. Bu yazımda milli gururumuz Aziz Sancar hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. Aziz Sancar’ın hayatından,Aziz Sancar’ın sözlerinden,Aziz Sancar’ın ödüllerinden bahsedeceğim. Lafı çok uzatmadan Aziz Sancar kimdir sorusuna cevap vererek yazıma başlamak istiyorum.

Aziz Sancar Kimdir?

Mardin’de ikamet eden, çiftçilikle geçimini sağlayan bir ailenin sekiz çocuğundan yedincisidir Aziz Sancar. Sancar’ın anne ve babası okuma yazma bilmediği için çocuklarının da kendileri gibi olmalarını istemiyorlardı. Bu nedenle çocuklarının eğitimine çok önem veren aile Sancar’ın eğitimi için ellerinden geleni yapmışlardır. ilköğretim, ortaöğretim ve liseyi Mardin’de tamamlayan Aziz Sancar’ın en büyük hobileri arasında futbol oynamak var. Hatta futbolcu olmayı bile aklından geçirmemiş değil. Sonradan bu fikrinden vazgeçen Sancar, 1963 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakülesi’ni kazandı.
1969 yılında üniversiteyi birincilikle bitirdikten sonra Savur’da sağlık ocağında 2 yıl hekimlik yaptı. 1971 yılında da kazandığı bursla Johns Hopkings Üniversitesi’ne gitti. Ardından da Dallas Teksas Üniversitesi’nde Moleküler Biyoloji dalında doktorasını yaptı. Ayrıca Dallas’ta üniversitenin Moleküler Biyoloji programına, Claude Rupert’ın laboratuvarına katıldı. Bu laboratuvarda Aziz Sancar fotoliyaz olarak adlandırılan geni klonladı. Yale Üniversitesi’nde ise DNA onarımı dalında doçentlik tezini tamamladı. Daha sonra hücre dizilimi, DNA onarımı, biyolojik saat ve kanser tedavisi ile ilgili 400 civarında makale ve 33 adet kitap yayımladı. Üzerinde çalıştığı kanser konusu ile alakalı Sancar bir sürü ödül almıştır. 2001 yılında Amerika Kimya Cemiyeti tarafından verilen Kuzey Carolina Seçkin Kimyager ödülü aslında onun için bir başlangıçtır. 2015 yılında ülkemize ikinci nobel ödülünü getirmiştir ve bu ödülü Mustafa Kemal Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti’ni temsilen alıp Anıtkabir’e koydurmuştur.
Ayrıca Sancar Biyokimya profesörü ve öğretim üyesi olan Gwen Boles Sancar ile evlidir. Eşi ile ABD’de okuyan Türk gençlerimize yardım ve Türkiye ABD ilişkisini güçlendirmek amaçlı Aziz&Gwen Sancar Vakfı’nı kurmuştur. Sancar halen ABD’nin Kuzey Carolina Üniversitesi Tıp Okulu Biyofizik ve Biyokimya bölümlerinde öğretim üyesidir.

TAVSİYE YAZI : Türkiye’nin İlk Kadın Mühendisi Sabiha Rıfat Gürayman Kimdir?

Aziz Sancar’ın Aldığı Ödüller

⏩2015 – Nobel Kimya Ödülü
⏩2007 – Vehbi Koç Ödülü
⏩2006 – TÜBA (Türkiye Bilimler Akademisi) Ödülü
⏩2005 – ABD Ulusal Bilimler Akademisi üyesi
⏩2004 – ABD Fen ve s and Sciences) Ödülü
⏩1997 – TÜBİTAK Ödülü
⏩1995 – ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü (National Institutes of Health) Ödülü
⏩1990 – Amerikan Fotobiyoloji Derneği (American Society for Photobiology) Ödülü
⏩1984 – ABD Ulusal Bilim Vakfı (National Science Foundation) Genç Araştırmacı Ödülü

 

Aziz Sancar’ın Sözleri

Çoğu insan zekaya inanır, ben inanmıyorum, bizi birbirimizden ayıran emektir, ben çalışmaya inanıyorum.


Bilim öğrenmeye çalışın.


Ben Türkiye’deki günlük politik çekişmeleri takip edersem üzüntümden çalışamam. Bu yüzden gençlere tavsiyem bu tür kavgalara girmeyin. Memlekete hizmet için bilim lazım. Avrupa ve ABD seviyesinde olmak için bilim lâzım.


Saygı istiyorsanız, önce kendinize saygı göstereceksiniz.


Herkesten üstün değiliz ama kimseden de aşağı değiliz.


Kendimizle iftihar edelim ki başkası da bize saygı göstersin.


Milli Gurur sıfatı ile özdeşleşmiş olmasını şimdi daha iyi anlıyoruz. Bir aile, bir insan tüm hayatı değiştirebiliyor. Ülkeme daha nice nice Sancarlar olması ümidi ve duasıyla…

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir