10 Yıl Sonra Enerji Sistemleri Mühendisliği | Enerji Sistemleri Mühendisliğinin Geleceği Var mı?

 

Merhaba arkadaşlar bu yazımda en çok sorulan sorular arasında olan “Enerji Sistemleri Mühendisliği’nin geleceği var mı” adlı soruyu cevaplayacağım. Aslında yazdığım başlık altındaki yazılarımı inceleyen arkadaşlar bu soruya o yazılardan sonra karar,cevap verebilir ama ben daha ayrıntısına inerek bu konuda akıllardaki soru işaretini çözmeye çalışacağım.

Enerji dediğimiz kavram bulunduğumuz medeniyetlerin yaşamını sürdürmesi için olmazsa olmazlar arasında ilk üçe girmektedir, bunun yanı sıra insanlar içinde artık vazgeçilmez bir meta olmuştur, akabinde bu ihtiyaç birçok teknolojik gelişmeleri peşinden doğurmuş ve yeni teknolojiler ortaya çıkmıştır, yüzeysel olarak bahsettiğim teknolojilerin gelişmesi için belli bir bilgi birikimine sahip olan insanlar gerekmektedir, sonuçta işi ehline vermek gerekir. Bu sebeple eğitim konusunda da teknolojide nasıl oluyorsa gelişmeler yaşanmaktadır.

TAVSİYE YAZI : ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ NEDİR?

Enerji’nin temeli Makine ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile başlamış ardından bu iki bölümün karışımı olarak ve alt dalları sayılan Enerji Sistemleri Mühendisliği ortaya çıkmıştır, diğer yazılarımda verdiğim hususlara tekrar burada değinmeyeceğim. Kendi alanım ve yaklaşık 4 senelik bir öğrenim hayatım olması (okulum halen bitmedi) önümüzdeki yıllarda bölümümüzde ne gibi gelişmeler olabileceğini tahmin etme şansı tanıyabiliyor, bölümümüzün enerji tabanlı olduğu için her zaman geleceği olan bir alan olacaktır özellikle son iki yıl içerisinde gayet sağlam bir temel atılıp Türkiye çapındaki bölümlerimizde kalite bakımından artış göstermiştir, bunun en büyük nedeni azimli, kararlı, hırslı bölümdaşlarımızla beraber yaptığımız çalışmalardır. Açıkçası geleceğimiz şu an eksik olan yetki kısmının hallolmasıyla çözüme kavuşacaktır, elimizi kolumuzu bağlayan en büyük husus budur. Bu husus çözüme kavuşması uzun yıllar sürecek gibi çözümü ise bölüm öğrencileri olarak sektöre kendimizi kanıtlamamız lazım ve belli bir kalitede olduğumuzu göstermemiz gerekecek devamında gelecekte gelişecek teknolojilerde bizimde payımız olacağında hiçbir şüphem yok.
Yani buradaki ana olay gelecek=enerji bizim yaklaşımımız bu yönde diğer bölümdeki arkadaşlarda farklı yaklaşım sağlayabilir fakat her şeyin temelinde enerji olması bu alanda makine, elektrik-elektronik, enerji sistemleri mühendisliği gibi alanlarda rekabeti attırmaktadır ve rekabetin olduğu yerde kalite gün geçtikçe artar. Bunu dayanak göstermek bence en ideal ve en sağlam gerekçedir. Yazımı son kısmına bağlamam gerekirse genel olarak yazdıklarımı harmanlayıp, 10 yıl sonra veya gelecekte Enerji Sistemleri Mühendisliği rehavette olacak bir bölümdür açık ve net önümüzdeki tek engel bürokrasi ve yetki kısıtıdır, bölümü okuyacak arkadaşların bunu göz önünde bulundurması onlar için daha sağlıklı olacaktır.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir