Uçak ve Uzay Mühendisliği Nedir?

 

Bugün sizlere uzun zamandır istenen ve çok soru alan bir meslekten bahsedeceğim. Uçak ve Uzay Mühendisliği.

Uçak ve uzay mühendisliği nedir sorusuna cevap vermeye çalışacağım.

Uçak ve uzay mühendisliği hakkında merak edilen her soruya elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım.
Henüz diğer mühendislikler kadar dikkat çekmiyor gibi görünüyor olsa bile değişen ve gelişen dünyanın bizlere sunduğu mesleklerden birisi uçak ve uzay mühendisliği. Günümüz teknolojisi ile daha da merak uyandıran uçak ve uzay mühendisliği nedir, çalışma alanları, puanları ve geleceği üzerine biraz konuşalım.

UÇAK VE UZAY MÜHENDİSLİĞİ NEDİR?

Uçak mühendisliği genel olarak hava ile etkileşim içerisinde olan taşıtların tasarımı, imalatı üzerinedir. İlgi alanlarına bakacak olursak: uçaklar, deniz ve rüzgar taşıtları, balistik cisimler, roket, füze vb. konular dahildir. Uzay mühendisliği ise atmosfer dışında ki bilimsel ve teknolojik hizmet vermeyi amaçlayan taşıtlarla ilgilenir. Örneğin: uydular, uzay mekikleri, roketler, sondalar vb. Uçak ve uzay mühendisleri; üretim, ARGE, tasarım aşamalarında çalışırlar. Var olan bir ürünü geliştirmek veya tasarlamak üzerine çalışmalarda bulunurlar. Tasarlanan taşıtın en ekonomik yollarla yapılması amaçlanır. Fizik ve matematiğe son derece hakim olmalıdırlar. Üniversite de bölüm dersleri fizik ve matematik üzerine kuruludur ve yeterince zordur.
Lisans programında;
· Hava ve uzay taşıtlarının hava ile olan etkileşimlerini inceleyen Aerodinamik,
· Bu sistemler hava ve uzayda hareket halindeyken üzerlerine etkiyen kuvvetlerin etkilerini inceleyen Yapı ve Malzeme,
· Sistemlerin hareket edebilmesini sağlayan itki gücünü inceleyen İtki ve
· Sistemin kararlı, kontrol edilebilir ve düzgün hareket etmesini amaçlayan, bu amaçla kontrol girdileri ile hareket çıktıları arasındaki uyumu inceleyen Uçuş Mekaniği ve Kontrol konularındaki ders ve uygulamalardan oluşmaktadır. Ayrıca Termodinamik, statik, dinamik, mukavemet, akışkanlar mekaniği, bilgisayar, elektrik-elektronik, gaz dinamiği, ısı transferi gibi dersler de bulunmaktadır.

Uçak ve Uzay Mühendisliği Çalışma Alanları

Üniversitelerde, TÜBİTAK ve benzeri araştırma merkezlerinde, ROKETSAN, TAI, TEI, ASELSAN gibi kuruluşlarda ayrıca THY ve Türk Hava kurumu gibi kurumlarda bakım onarım üzerine ve hava araçları işletmeciliği üzerine uzay ve uçak mühendisleri çalışabilirler.

Bütün bunların yanında otomotiv sektöründe, devletlerin uzay ajanslarında ve savunma sanayisinde de görev alınabilir.

Uçak ve Uzay Mühendisliği Maaşları

Genellikle ofis çalışmaları yapılır, sürekli olmasa da saha çalışmaları da bulunuyor. Ayrıca bu meslek için sicilinizin temiz olması büyük önem taşımakta. Maaşlarına bakacak olursak, 3000 TL gibi bir başlangıç fiyatı söyleyebiliriz. Tabii kendinizi geliştirdikçe maaşınız da doğru orantılı olarak değişir.

Uçak ve Uzay Mühendisliği Puanları

Her sene değişkenlik gösteren puanları için geçtiğimiz yılın puanlarını sizinle paylaşacağım. Yaklaşık olarak 379 ile 478 arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Tabii bazı özel üniversitelerin yarı burslu veya burs olmayan durumlarında daha değişkenlik gösterdiğini de söyleyebiliriz.

Oldukça parlak günler yaşayacağı düşünülen uçak ve uzay mühendisliği geleceğin mesleklerinden biri olduğu düşünülüyor. Uçaklar, insansız hava araçları, uydular derken iş imkanları da bu doğrultuda artıyor. Yakın gelecekte ise bu meslek için istenen iş gücü talebi çok daha fazla artacak..

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir