Türkiye’nin İlk Kadın Mühendisi Sabiha Rıfat Gürayman Kimdir?

Sabiha Rıfat Gürayman Kimdir

Sabiha Rıfat Gürayman KimdirMerhaba arkadaşlar, bu yazımda size Türkiye’nin ilk kadın mühendisi Sabiha Rıfat Gürayman’ı anlatacağım. Sabiha Gürayman kimdir, Sabiha Gürayman nerede doğmuştur, ülkemize nasıl katkılar sağlamıştır? Gibi sorulara cevap arayacağız. Sabiha Rıfat Gürayman kimdir? Hadi hep birlikte öğrenelim.

Sabiha Rıfat Gürayman Kimdir?

Türkiye’nin ilk kadın inşaat mühendisi Sabiha Gürayman 1910 yılında Manastır’da subay kızı olarak dünyaya gelmiştir. Sabiha Gürayman, ilköğrenimini Beşiktaş’ta Esme Sultan İlkokulu’nda yapmıştır. Nişantaşı Kız Ortaokulu’nu 1925 yılında bitirmiştir. 1927 yılına kadar İstanbul Kız Lise’sinde okumuştur. Sabiha Gürayman’ın mühendis olmasında Mustafa Kemal Atatürk etkili olmuştur çünkü kadınların iş hayatına yeni girdiği vakitlerde Atatürk’ün kadınların da mühendislik okuluna alınması isteğiyle inşaat mühendisliğini seçmiştir.

O yıl ilk defa bir kız öğrenci alan Yüksek Mühendis Mektebi’ne (Bugünkü adı ile İstanbul Teknik Üniversitesi) öğretmenlerinin teşviki ile başvurmuştur ama bugün olduğu gibi o zamanlarda da olumsuz yorum yapanlar çok olmuş fakat Sabiha Gürayman sınavda başarılı olup. Yüksek Mühendis Mektebi’ne giren ilk kadın mühendis adayımız olmuştur. Sabiha Gürayman voleybola da ilgi gösteren bir öğrenciydi, on sekiz yaşında voleybola ilgisini Fenerbahçe voleybol takımına katılarak göstermiştir. Sabiha Gürayman sadece Türkiye’nin ilk kadın mühendisi değildir. Ne güzel ki o aynı zamanda Türkiye’nin ilk kadın voleybolcusudur. 1929 yılında İstanbul şampiyonu olan Fenerbahçe Erkek Takımının kaptanlığını yapmıştır.

İş Hayatında Sabiha Rıfat Gürayman

1933 yılında mezun olup o yıl Ankara Bayındırlık Baş Mühendisliği’ne atanır. Ona artık ”Mühendis Hanım” derler. 1935 yılında ise Yüksek Mühendis Mektebi alanlarında en iyi olan mühendisleri şehir dışına göndermeye başlar. İki köprü ihale edicektir ve bunlardan biri Ankarada inşa edilmek istenir. Sabiha Gürayman bu işte çalışmayı çok ister ama bu sefer de ”dağ başında, şantiyede kadın mühendis olmaz.” laflarını işitir. Bu sözler Gürayman’ı daha da hırslandırıp kendini kabul ettirir. Hatta o kadar çok benimser ki inşaattı bırakmaya çalışan işçileri ikna eder ve projeyi bitirirler. Gürayman’ın çalışmalarını çok seven Beypazarı Köyü insanı köprüye Sabiha Rıfat Gürayman’a ithafen ”Kız Köprüsü” adı verirler.

Başarıları Gürayman’ın yolunu açar ve İmar İşleri Reisliği’ne atanır. Burada çok fazla okul, köprü, hastane, bina yapımında görev alır ama meslek hayatının en önemli yapıtı Anıtkabir inşaatında Başmühendis olmasıdır. Kendisinin mühendis olmasında rol alan Atatürk’ün kabrini Gürayman yapmıştır. Sabiha Gürayman artık dünyada tanınan bir mühendis olmuştur. Yunanistan Başbakanı Anıtkabir’i ziyaret ederken inşaatın başında bir kadın olduğunu duyunca Gürayman ile tanışmak istemiştir. Sabiha Gürayman’a ”Hayatımda ilk defa büyük bir işin başında bir kadın görüyorum. Sizi gerçekten tebrik ederim.” demiştir. Gürayman daha sonra Yapı ve İmar İşleri Reisliği’nde Teknik Müşavirlik kadrosuna gelir. Bu görevden kendi isteği ile emekliye ayrılır.

Gürayman birçok şehit çocuğuna burs bağlamıştır aynı zamanda tüm servetini İstanbul Teknik Üniversitesi Vakfı’na bağışlamıştır. Türkiyemizin ilk kadın inşaat mühendisi olan Sabiha Rıfat Gürayman 4 ocak 2003 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Ülkemizin böylesine başarılı, hırslı ve mücadeleci kadınlara ihtiyacı var hem de her alanda. Erkeklerin yaptığı her işi kadınların da yaptığını bu yazımızda gayet iyi anladık. Ülkemize ilkleri yaşatan Sabiha Rıfat Gürayman’ın birçok insana örnek olması en büyük isteğimizdir.Umarım Türkiye’nin ilk kadın mühendisi Sabiha Rıfat Gürayman kimdir? Sorusuna cevap olabilmiştir bu yazı.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir