MF Puan Türleri Birleştirildi (MF-3 MF-4 Puan Türleri Nasıl Hesaplanacak) Çarpma Bölme Olayı

 

MF Puan Türleri Birleştirildi (MF-3 MF-4 Puan Türleri Nasıl Hesaplanacak) Çarpma Bölme Olayı

Bu sene ÖSYM sınav sisteminde ve tercih sisteminde ciddi değişikliklere gitmeye karar verdi. Bu değişikliklerden birisi de eskiden MF-1 MF-2 MF-3 MF-4 gibi var olan puan türlerinin SAY puan türü altında birleştirilmesi oldu. Üniversiteler geçen sene bu puan türlerindeki sıralamaya göre öğrenci aldılar. Bu seneki sıralamalar ise hepsinin birleştirilmiş hali. Dolayısıyla öğrencilerin nasıl tercih yapacakları konusunda kafaları bir hayli karıştı. Arkadaşlar öncelikle şunu söylemek istiyorum. Ben eğitimci değilim. Zamanında en son YGS’ye girmiş,bu sene de sevgilisi ve kardeşi sınava giren ve tercih döneminde olan bir arkadaşınızım. Bütün olayları yakından takip ediyorum ve elimden geldiğince sizlere yardımcı olmak istiyorum.

NTV’de bilgilerine çok güvendiğim,eğitimci kişiliği asla tartışılamayacak Sadık Gültekin bir yazı yazdı. Bu yazı da bir kısım vardı ki tüm adayların kafasını karıştırdı:


”Adayın mühendislik programlarını tercih yapacağını var sayalım, size gelen bu yılki SAY sıranızı, 1,87 katsayısına bölerseniz, geçen yılki MF-4 sırasını bulmuş olursunuz. Örneğin; SAY sıranızın bu yıl 60 bin olduğunu var sayalım, 60.000/1,87= 32.086 geçen yılki MF-4 puan türününün sırasına karşılık geliyor. Böylelikle zor, bilinmez ve işin içinden çıkılamaz sanılan süreci rahat yönetmiş olacaksınız.

Tıp, diş hekimliği, eczacılık, veteriner hekimlik ya da sağlık bilimleri alanını düşünen adaylar n’apacak?

Açıklayayım; bu yılki SAY sıranızı 1,74 katsayısına bölerseniz, geçen yılın MF-3 puan türünün sıralamasına ulaşırsınız. Örneğin; adayın bu yılki SAY sırası 40 bin olsun, 40.000/1,74= 22.989 geçen yılın MF-3 puan türünün sırasına denk geliyor.”

 
Ben kendim MF’ci olduğum için ve sadece MF sıralamaları hakkında yorum yapabilecek bilgiye sahip olduğumu düşündüğümden EA hakkında konuşmayacağım arkadaşlar. Ama Sadık Gültekin’in bu açıklaması hakkında kendi düşüncelerimi söylemek istiyorum.
Öncelikle sevgilim iki sene mezuna kaldı, ben de kendi sınav dönemimdeki MF-3 ve MF-4 sıralamalarıma baktığımda MF-3 ile MF-4 Arasındaki farkın sadece 4 bin olduğunu görüyorum. Ve bu 4 bin kişilik fark 50.000 dolaylarında. Sıralaması daha önde olan adaylara baktığımızda MF-3 ile MF-4 puanları arasındaki fark daha da düşüyor. O yüzden bana sayısal sıralaması 60.000 olan birisinin MF-4 sıralamasının aslında 32.000 olması pek mantıklı gelmiyor hatta imkansız geliyor. Yani arkadaşlar zaten şu an uygulanan sistem geçen seneki ya da daha önceki sistem de olsaydı MF-4’te sizin önünüzde olan adam MF-3’te de büyük ihtimalle sizin önünüzde oluyordu ve bu puan türlerinden birisine göre tercih yapıp yerleşiyordu. Ayrıca Sadık Gültekin bu bilgiye nereden ulaştığını,nasıl bu sonuca vardığını belirten bir açıklama yapmadı. ÖSYM’de bu puan türleriyle ilgili bir kılavuz yayınlamadı. Sadık hoca yarın bir gün nasıl bu bilgilere ulaştığına dair bir açıklama yaparsa olayın aslı o zaman anlaşılır. Ama bu kendisinin yaptığı bir tahminse bunu belirtmesi gerektiğine inanıyorum onlarca kişinin yanlış tercih yapmasını önlemek adına.
Bunlar benim düşüncelerim arkadaşlar. Eğer ben bu sene tercih yapıyor olsaydım nasıl tercih yapardım hemen o konuda da sizi aydınlatayım.

”Eğer girmek istediğiniz bölüm 50.000 ile kapatmışsa geçen sene en son ve siz de 51.000 gibi riskli bir sıralama elde ettiyseniz bence bu bölümü üst sıralara yazın. Fakat girmek istediğiniz bölüm 50.000 ile alıyor siz zaten 30.000 e girmişsiniz ama ya Sadık Hocanın dedikleri doğruysa diye içinizde bir kuşku varsa asıl bölümünüz garanti geldiği için üst sıralara daha öndeki bölümleri yazın. Ben olsam böyle yapardım arkadaşlar.” Ben inanıyorum ki Sadık Gültekin yakın bir zamanda açıklama yapar. O açıklamaya göre de her şey daha netleşir.

Soru ve görüşlerinizi yorum olarak belirtebilirsiniz.
Bana Instagram adresimden ulaşabilirsiniz : @tazemuhendis
One Comment

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir