Kefir Nedir,Yararları ve Zararları Nelerdir?

Kefir Nedir,Yararları ve Zararları Nelerdir?

KEFİR NEDİR?

Kefir, keçi veya inek sütünden özel bir maya mantarıyla yapılan, tadı ayranı anımsatan, ekşimsi bir içecektir. Faydaları saymakla bitmeyen kefirin en önemli özelliği, bağışıklık sistemini kuvvetlemesidir. Kefirin içinde bulunan probiyotik maddeler sayesinde sağlığımız için oldukça yararlıdır.

Kefir Orta Asya’da ve Kuzey Kafkasya’da tüketilen probiyotik süt ürünü bir içecektir. O bölgede yaşayan insanların sağlıklıve uzun ömürlü olmalarının nedeni kefir olarak gösterilmektedir. Gençlik iksiri olarak da adlandırılmıştır. Kefirin içerisinde bulunan faydalı bakterilerin başta bağışıklık sistemini güçlendirmek gibi vücütta çok önemli işlevi vardır. Probiyotik madde miktarı sütte ve yoğurtta az iken kefirde bu probiyotik bakteri miktarının çok fazla olduğu bulunmuştur. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan kefir içerisinde yüksek derecede B12 vitamini, kalsiyum, magnezyum, K2 vitamini, folik asit, enzimler ve probiyotik bulundurur.

Peki probiyotik nedir?

  Probiyotikler bağırsaktaki yararlı bakterileri artırıp, zararlı bakterilerin sayısını azaltarak etkili olurlar. Probiyotikler sindirim sistemi ve bağırsak sağlığını mikroorganizmalar, probiyotik gıdalar ise, sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olan bu canlı mikroorganizmaları içeren gıdalar olarak tanımlanır.

KEFİRİN YARARLARI:

-Kefir bağışıklık sistemini güçlendirir
-Sindirimi kolaylaştırır.
-Bağırsaklar temizler.
-Böbrek taşı rahatsızlıklarını giderir.
-Sedef ve egzama tedavilerinde kullanılır.
-Vücut direncini artırır. Enerji verir.
-Kilo vermeye katkı sağlar.
-Şişkinliği azaltır.
-İshale iyi gelir.
-Migrene iyi gelir.
-Stresi azaltır.
-Yağ asidi seviyesini düşürür.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

KEFİRİN ZARARLARI:

  Kefir çok ve yanlış kullanımından dolayı bazı sorunlara neden olabilir. Bilinçli ve düzenli kullanılması gerekir.
-Aşırı kefir tüketimi mide kramplarına neden olabilir.
-Günde bir bardaktan fazlası kilo alımına neden olur.
-Şeker hastalarının tüketmemesi gerekir.
-Hamileler ve emziren kadınların tüketmemesi tavsiye edilir.

KEFİR NASIL YAPILIR?

  Kefir yapımı gerçek anlamda meşakkatlı bir iştir. Eğer evde kendiniz yapıyorsanız ilk denemede başarılı olamamanız gayet doğal.
-İlk olarak tercihen çiğ süt kullanmamız gerek. Kutu süt olmamasına önem vermeliyiz. Eğer çiğ süt bulamazsanız günlük sütleri tercih edebilirsiniz. Sütü oda sıcaklığında bir müddet bekletiyoruz.
-Oda sıcaklığında bekleyen süte tahta kaşık yardımıyla kefir mayalarını koyuyoruz.(1 lt süte 30 g. kefir mayası)Tahta kaşık ile karıştırdıktan sonra kabın üzerini temiz bir bezle kapatıyoruz. 20-25 derece kalacak şekilde karanlık bir yerde sütü beklemeye alın. 2 gün sonra kıvamın yoğunlaştığını göreceksiniz.
-Mayalanmış sütü plastik bir süzgeç veya temiz bir bezden geçirerek kefir elde edebilirisiniz.( Elde ettiğiniz kefiri buzdolabında 2 gün muhafaza edebilirsiniz. Sonrasında kefşr bozulmaya yüz tutuyor.)

Marketten almak yerine evinizde kendiniz yapmanız daha mantıklı. Ha illa ben yapamam derseniz meyveli olanlarından ziyade sade kefirleri tercih etmenizi öneririm.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir