IELTS, TOEFL IBT Nedir? Arasındaki Farklar

IELTS, TOEFL IBT Nedir? Arasındaki Farklar

yurtdışına eğitim görmek ve ya iş bulmak, göç etmek, yurtiçinde de kurumsal bir firmada işe girebilmek isteriz. Bunun için de uluslar arası İngilizce sınava girerek, bu sınavları hedefimiz için basamak olarak görüyoruz.

Hepimizin, en azından çoğumuzun bir an aklından geçirdiği bir düşünce vardır. Her genç gibi

Bunların en bilineni IELTS ve TOEFL IBT/ TOEFL PBT olarak karşımıza çıkmaktadır. Bugün ben size benzerlikler / farklılıkları açıklayacağım.

IELTS VE  TOEFL IBT  Arasındaki Benzerlik ve Farklılıklar Nelerdir?

Benzerlikler

   İki sınavda da 4 kısımdan oluşur. Bunlar dinleme, yazma, okuma ve konuşma kısımlarından oluşmaktadır.
Farklılıkları
   Temel farklılıklar ise IELTS sınavı sistematik olarak 2’ye ayrılır. Akademik IELTS ve Genel IELTS sınavlarıdır. İkisinin de kullanım amacı birbirinden farklıdır.

IELTS nedir?

      IELTS( International English Language Testing System): İngiltere merkezli bir merkezi sınav olup 1989 yılından beri neredeyse tüm dünyada uygulanmaktadır. Türkiye’de ayda en az birer sefer düzenlenir. Sınavın güncel sınav ücreti 660 TL’dir. Konuşma sınavı, diğer kısımlardan ayrı olup asıl sınavdan(yazma, dinleme, okuma bölümleri) önce veya sonra yapılabilmektedir. Onun dışındaki kısımlar 3 saatlik bir sürede kâğıt, kalem, cevap kağıdı ve dinleme kısmı için sınıf içinde belli başlı yerlerde olan hoparlörler ile sınav gerçekleştilir. Ekstra olarak konuşma bölümünün süresi 15 dakikadır. Sınav 9 üzerinden değerlendirilir. Ortalaması alınır. Sınav sonuçları 13 gün sonra açıklanmaktadır.

IELTS için Türkiye’de Uygulanabilecek Sınav Merkezleri

Türkiye’de 5 il(6 merkezde)( İstanbul (Asya+ Avrupa), Ankara, İzmir, Adana ve Antalya) ve KKTC’de Doğu Akdeniz Üniversitesinde gerçekleşmektedir.
Yukarıda yazdığım üzere IELTS’ın iki çeşidi olduğundan bahsetmiştim. Açıklamasını elimden geldiğince yapmaya çalışacağım.

        Akademik: Yurtiçi ve yurtdışı yüksek okullarında yüksek lisans/ doktora eğitimlerine İngilizce dil belgesi olarak kullanılır./ Yurtdışına özellikle ana dili İngilizce konuşulan  ülkelerde göçmenlik ve ya uzun süreli vize (çalışma) alınması için gerekebilecek bir belge olma özelliğini taşır.
       Genel: Ülkemizde de kurumsal firmalarda işe girebilmek için gerekli olabilecek İngilizce dil yetkinlik belgesine eş değer olabilecek ve aynı zamanda yurtdışına özellikle ana dili İngilizce konuşulan ülkelerde göçmenlik ve ya uzun süreli vize (çalışma) alınması için gerekebilecek bir belge olma özelliğini taşır.

 

 

TOEFL IBT/ TOEFL PBT nedir?

TOEFL IBT: Amerika merkezli bir sınav olup, IELTS sınavlarının kapsadığı amaçları kapsar. Bu sınavın en önemli farkı sınav elektronik ortamda düzenlenmektedir. Yıllık sınav sayısı ükeden ülkeye değişse de 50 defaya kadar çıkabilir. Sınav güncel ücreti 185$’dir. Sınav süresi 4 saattir. Konuşma sınavı, diğer tüm bölümlerle(konuşma, yazma, dinleme) eş zamanlı yapılır. Sınav toplam 120 üzerinden, her bir bölüm 30 üzerinden değerlendirilir. 10 gün içerisinde sonuçlar açıklanmaktadır. Bir TOEFL testine girdikten sonra yeni bir TOEFL testine girebilmeniz için kurallar çerçevesinde en az 12 gün sonrasını beklemeniz gerekmektedir.
TOEFL PBT: Çok bilinen bir sınav olmamasına karşın sorular IELTS sınavı gibi kâğıt ve kalemle olan versiyonudur. Ücreti biraz daha uygun olup Ekim 2017’den itibaren uygulanmaya başlanmıştır. Bu sınav konuşma kısmını içermez fakat onun yerine Dil Bilgisi testi uygulamaktadır. 10 gün içerisinde sonuçlar açıklanmaktadır.

      TOEFL için Türkiye’de Uygulanabilecek Sınav Merkezleri (IELTS sınavılarına göre TOEFL Türkiye’de daha çok merkezde düzenlenebilmektedir.)

Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul (Asya+Avrupa), İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Mersin ve KKTC’de Doğu Akdeniz Üniversitesinde düzenlenmektedir.

 1)Sınavların Zorluğu Nedir?

Gelelim sınav içeriğinin zorluğuna ve test içeriklerine göre öncelikle söylemeliyim ki bu sınavlar maalesef çok kolay sınavlar değil. Soruları içeriğini gördüğüm kadarıyla soruların çoğunda da akademik İngilizce bilgisinin iyi düzeyde olması gerektirdiğini söyleyebilirim.

2)Sınavlara Nasıl hazırlanılır?

Öncelikle bol pratiğin işe yarayacaktır. Standartın dışında kelime ve dil bilgisi bilgilerini öğrenmek de fayda olacaktır. Şu anda kendim de IELTS sınavına hazırlanmaktayım. Şu ana kadar her konuda çok deneme yazmaya çalıştım. Phrasal verb yapılarında zayıf olduğum için onları ezberlemeye çalışıyorum. Oldukça fazla YouTube videoları var oradan kısa yolları dinleyip uygulama şansı bulabilirsiniz. İnternet üzerinde de oldukça çok sayıda geçmiş soru bulabiliriz. Oradan da pratik yapma şansını bulabilirsiniz.

3) Hiç bu sınavlardan birine girdin mi?

Benim girdigim ikinci IELTS sınavı çünkü ilk girdiğim sınavdan istediğim puanı alamadığım için ikinci denememi yapıyorum. Hem ilk girmeye karar verdiğimde sınava 2 hafta süre vardı ve çok çalışmadan girdim ve hem zorluğu test etmek için zor olan akademik IELTS sınavını tercih etmiştim. 9 üzerinden 5 aldım. Hem yapmak istediğim işte Genel ve ya Akademik olarak fark etmediği için bu sefer Genel olanı deneyeceğim.  Şimdi ikincisinde gireceğim Genel IELTS’te sınav içeriği daha kolay olacağını umduğum için bu sefer istediğim skoru getireceğim.

4) Soranlar için Neden TOEFL yerine IELTS sinavını tercih ediyorsun?

Çünkü TOEFL internet üzerinden olduğu için benim de internet üzerinden yapılan sınavlarda sorunun altını çizemediğimden dolayı özellikle okuduğum parçayı takip edemiyorum ve bundan dolayı internet üzerinden daha yavaş okuduğumu düşünüyorum. İnternet üzerinden hoparlörden konuşunca heyecan yapıp daha çok hata yapabildiğim için IELTS tercih ediyorum. Kıbrıs’ta okuduğum için de İngiliz İngilizcesinde daha aşina olduğumu düşündüğüm için IELTS’ i tercih ettim.

5) Kaç Soru vardır?

IELTS için

      IELTS için dinlemeden 3 kısım ve okuma 3 kısımlarında 40+40 soru ve 60+60 dakika vardır.
Yazma kısmı ise 2 yazı parçasını yazmanız için 60 dakika süre vardır.
Akademik için bir tane grafik yorumlama sorusu vardır ve minimum 150 kelime yazmanız gerekmektedir. Diğer deneme için bir düşünceyi açıklamak için minimum 250 kelimeden oluşan bir deneme yazılması gerekir.
Genel IELTS için ise ilk denemede sizden bir resmi mektup yazmanız istenir ve gene minimum 150 kelime yazmanız gerekir ve ikinci deneme de akademik sınavdaki ikinci deneme konusuyla aynıdır.
Konuşma sınavı da 4-7 soru sorulmaktadır. Bu soru sayısı sizin konuşma akışınıza göre soruları 15 dakika içinde sormaktadır.
TOEFL IBT için
       TOEFL için de okuma kısmı 3-4 kısımdan oluşan ve her kısım 12-14 sorudan oluşur ve 60-80 dakika arasında süreniz vardır.
Konuşma sınavında soru sayısı 6’dır ve 20 dakika süreniz vardır. 2 tane bağımsız, 4 tane bağımlı soru vardır.
Yazma kısmında ise 2 yazma parçası vardır. Birinci kısımda 20 dakika boyunca verilen bir okuma parçasına yanıt olarak bir yazı yazılması istenir. İkinci kısımda 30 dakika boyunca verilen konu üzerinde yazı yazmanız istenir.
Dinleme kısmı ise 2 ana kısımdan oluşur.
Birincisi kısa kısa akademik derslerden alınan konuşmalardan alınmıştır. Bu kısım 4-6 kesidinden oluşur. Her kesit için 3-5 dakika arasında dinleme kaydı vardır. Her kesit 6 sorudan oluşur. İlk kısım için 60-90 dakika süreniz vardır.
       İkinci ana kısım 2-3 kesitten oluşur. Bu kayıtların her biri 3 dakika sürmektedir. Ve her kesit için 5 sorunuz vardır. Bu soruları yanıtlayabilmeniz için de 60-90 dakika süreniz vardır.
6)  Yurtdışında işe yaraması için kaç alman gerekebilir?
IELTS
   Aslında gideceğiniz ülkeye ve yapacağınız işleme göre değişse de en az IELTS için minimum her bölümden 5-5.5 almanız gerekecektir. Ortalama da minimum 5.5 gerekecektir. Çoğu yerde işinize yaraması için ortalama 6.5 almanız gerekecektir. Bana sorarsanız sana kaç lazım diye sorarsan her kısım için minimum 5, ortalama 6 gerekiyor. İngiltere gibi yerlerde yüksek lisans için 7 gerekebilir.
TOEFL
Önemli hatırlatma TOEFL sınavında sorulara istenilen cevabı hızlı ve doğru verebilirseniz, değerlendirme komisyonu sizin skorunuza olumlu bir şekilde yansıtacaktır. Sınav standart süresini aştığınızda puanızda kesintiler yaşayabilirsiniz.
Aslında gideceğiniz ülkeye ve yapacağınız işleme göre değişse de en az IELTS için minimum her bölümden ortalama 18/30 almanız gerekecektir. Yani size gerekebilecek en düşük 72/120 olmaktadır. Ortalama 72-90 arasında bir skor getirebilirseniz işinize oldukça yarayacaktır. İngiltere gibi yerde yüksek lisans yapmak gibi hayaliniz varsa minimum 90 almanız gerekmektedir.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir