Gıda Mühendislerinin Duymaktan Bıktığı 7 Klişe Soru

 

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda en önemli mühendisliklerden ve mesleklerden birisini icra eden, tüm zorluklarla okulunu bitirmeye çalışan gıda mühendislerinin ve gıda mühendisliği öğrencilerinin, her gün duymaktan bıktığı soruları sizlerle paylaşmak istedim. Eğer henüz gıda mühendisliği tercih etmediyseniz,etmeyi düşünüyorsanız bu sorulara hazırlıklı olmanızı tavsiye ederim..

1) ŞİMDİ SEN AŞÇI MI OLACAKSIN?

Bu gibi cümleleri duymanız muhtemel -maalesef ki- arkadaşlar. Ülkemizde bir gıda mühendisi ne iş yapar nelerle uğraşır bilinmiyor. İlk tavsiyem sakin olmanız ve onlara, ilerde aşçı değil de bir mühendis olacağınızı anlatmanız. Mesleğinizi eline alınca yemekleri yapmak değil de gıdaların kontrolünü yapmak olduğunu anlatın.

2) GIDANIN MÜHENDİSİ Mİ OLUYOR?

Olur olur bal gibi de olur. Gıda Mühendisliği en önemli mühendislik dallarından biridir arkadaşlar doğrudan insan sağlığı ile ilgilidir. Ülkemin inşaat, elektrik, makine mühendisine nasıl ihtiyacı varsa bir o kadar da gıda mühendisine ihtiyaç vardır. Günde en az 3 öğün yedikleri gıdaların “Tarladan Çatala” kontrolü bizim elimizde.

3) GIDA MÜHENDİSİNİN YAPTIĞI İŞİ HERKES YAPAMAZ MI?

Bu soru bana gelmedi lakin birkaç arkadaşım bu soruyla karşılaşmış o yüzden bu soruyu şöyle bir örnekle açıklamak istiyorum:  Ev şartlarında sütü kaynatıp içindeki bakteriyi tam fazda yok edeceğini düşünenler illa vardır lakin ev şartlarında bakteriden tam olarak kurtulmanın tek yolu sütü yakmaktır. Bu da sütü süt olmaktan çıkarır ve proteini yerle bir eder. Bu yüzden basınç faktörünü de kullanmak gerekir bu da bir gıda mühendisinin kontrolü altındadır.

4) 2 YILLIK MI 4 YILLIK MI?

Size yöneltilecek muhtemel bir soru tipi ile karşınızdayım. Karıştırmaları doğal belki de 2 yıllık Gıda Teknolojisi bölümü ile karıştırıyor olabilirler. Mühendisliğin 4 yıl, teknikerin 2 yıl okuduklarını anlatmanız yeterli.

5) MADEM GIDA KONTROLÜ SİZİN ELİNİZDE O ZAMAN NEDEN ZARARLI YİYECEKLER ÜLKEMİZDE? GIDALAR YÜZÜNDEN KANSER ORANI NEDEN ARTIYOR?

Amacı haricinde yanlış ya da fazla tüketim gıda mühendisinin görevi dışındadır. Gıdayı mutfağagelene kadar inceleyen, mikroorganizmalardan arındıran fiziksel ve kimyasal olarak stabil hale getiren mühendislerin görevi sofradan son bulur.

6) SADECE ÜLKEMİZDE GIDA MÜHENDİSİ VAR DİĞER ÜLKELERDE NEDEN YOK?

Üllkemizde GIDA MÜHENDİSLİĞİ bölümü yurt dışında FOOD TECHNOLOGIST bölümü olarak biliniyor. Yani gıda ile ilgilenen tek ülke Türkiye değil.

7) ÖZEL VE DEVLET DIŞINDA NERDE ÇALIŞABİLİRSİN?

Zaten her meslek kabaca ikiye ayrılır: özel sektör veya devlet. Gıda mühendisliği bilinenin aksine çok kapsamlı bir mühendisliktir. Geniş kapsamlıdır. Örneğin, Türk Hava Yolları’nda çalışan gıda mühendisi de duydum. GATA da çalışan da, en çok sevdiğim de kendi çikolatalarını üreten gıda mühendisi de… Bu örnekler arttıkça artıyor. Devlette atama zor, özelde de sürüneceksin lafları artık her meslek dalında duyulmaya başlandı ama o iş o kadar da kolay değil. Mesleğimizde oldukça fazla kategoriler var. Pazarlama, üretim, kalite kontrol… En şaşırdığım da reklam ajansında çalışan gıda mühendisi paketleme departmanında çalışabiliyor.

Bunun gibi soruların artması doğal ve olabilir. İnsanları biz bilinçlendireceğiz. Mühendise mühendis gibi davranan yerlerde çalışacağız ve kendimizden ödün vermeyeceğiz. Başka bir konuya değinecek olursam ne olursa olsun iç sesinizi dinleyip mantıklı kararlar verin. Ailen, çevren, akrabaların veya komşuların bu bölüm hakkında pek bilgisi olmadığı halde konuşabilir. Araştırmalarınızda aileniz de yanınizda olsun beraber bilgilenin ve olabildiğince çok gıda mühendisi ile konuşun belki 50 belki 60. Ne kadar fazla görüş o kadar anafikir.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir