Biyomühendislik Nedir ? Biyomühendisler Ne Yapar?

 

Biyomühendislik Nedir ? Biyomühendisler Ne Yapar?

Biyomühendislik;ülkemizde çok popüler olmayan, çoğu yerde hayat bilimi olarak da geçen, biyoloji içinde üretilen bilginin diğer bilimlerin de yardımıyla mühendislik kriterleri içinde uygulandığı bölümdür. Biyomühendisliğin tanımını bu şekilde yapabiliriz. Tanımı okuyunca kafanızda çok bir şey oluşmadığını biliyorum. O yüzden sizlere biyomühendislikten biraz daha bahsetmek istiyorum . Biyomühendislik nedir, biyomühendis ne iş yapar gibi aklınıza gelebilecek her soruyu cevaplamaya çalışacağım.
Bu arada diğer mühendislik bölüm tanıtımlarına buraya  tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Biyomühendis Ne İş Yapar ?

Peki bir biyomühendis ne iş yapar , görevleri nelerdir,nerelerde çalışır bu soruların da aklınıza geldiğine eminim. Lafı çok uzatmadan hemen cevaplayalım.

Biyomühendisler günlük kullanımdaki ve sanayideki problemleri izler ve bu problemlere başta biyoloji olmak üzere diğer bilimlerden elde ettiği bilgileri mühendislik formasyonu ile yoğurarak çözümler üretir. Temel olarak biyomühendislerin görevi budur. Buradan da anlayacağımız üzere eğer alanında başarılı bir biyomühendis olmak istiyorsanız ; biyoloji,kimya,fizik ve matematik derslerine ilgi duymanız gerekmektedir. Biyomühendislik ilgi alanı, çalışma alanı geniş bir mühendislik disiplinidir. Biyomühendislerin görevini öğrendik. Peki biyomühendisler hangi alanlarda çalışabilir?

Biyomühendislik Çalışma Alanları

Yazının başında, biyomühendisliğin tanımını yaparken hayat bilimi tabirini kullanmıştım. Dolayısıyla hayatın her alanı aslında biyomühendisliğin ilgi alanına girer demek yanlış olmaz. Ülkemiz yılda 5 milyar dolar petrol ithalatına harcarken 2.5 milyar dolardan fazla ilaç ve benzeri sağlık giderlerinin ithalatına bütçe ayırmaktadır. İthalatta sağlık giderlerinin yüksek pay alması bu alanda ürün üretimi için yüksek teknoloji eksikliği ve çapraz alanlarda bilgisi olan uzman azlığıdır. Mesela bir elektronikçi bir cihazın nasıl çalıştığını anlarken biyolojik bir cihaz olan insanın nasıl çalıştığı konusunda eksikliği bulunmaktadır. Bu da biyomühendislere duyulan ihtiyacı ortaya çıkarır. Yine de ben bu şekilde anlamam , bana somut örneklerle biyomühendislerin çalışma alanlarından bahset derseniz :

Tıp, Veterinerlik ve Ziraat Sektörlerinde;
• İlaçların
– Dizaynı
– Üretilmesi vb
• Aşı üretimi
• Antikor üretimi
• Hedefe DAHA spesifik enzim üre¬timi
• İlgili cihazların
– Üretimi, geliştirilmesi, bakımı
• Dişçilikte, cerrahide kullanılan alet ve malzemelerin tasarımı, üretimi ve ge¬liştirilmesi
• Gıda Sektörlerinde
– Gıdalar üretimi
• Gıda tahlillerinde kullanılan kit ve cihazların
– Geliştirilmesi
– Üretimi
– Tanıtımı
– Eğitimi
– Pazarlanması
– Denetimi
• Eğitim Sektörü
– Modern eğitim metotlarını piyasaya aktarma
– Tekno-Okul
– Örgün eğitim için gerekli cihaz ve metotların geliştirilmesinde biyomühendisler görev alır.

Bu saydığım biyomühendisliğin çalışma alanları , benim aklıma gelen ve internetten araştırma yaparak ulaşabildiklerim. Bunların dışında da biyomühendislerin çalışabileceği bir çok sektör bulunmaktadır.

Biyomühendisin Görevleri Nelerdir _

Öncelikle biyomühendis olabilmek için 4 senelik biyomühendislik bölümü lisans eğitimini tamamlamanız gerekmektedir. Daha sonra okulu bitirince diploma yanında bir kaç sorumluluk ve görev getirir size. Biyomühendislerin görevleri nelerdir , biraz da bu konuya değinelim.
Biyomühendisler  :

1. Tasarlama,

2. Uygulama yöntemlerini geliştirme, uygun ekipmanı seçme veya geliştirme,

3. Amaca uygun üretimi planlama ve uygulama,

4. Üretim sektöründeki sistemlerin geliştirilmesi ve hizmetlerin verilmesi yoluyla toplumun yaşam seviyesini yükseltmek için çalışmalar yapar,

5. Biyoteknolojik yöntemlerle çeşitli gıda malzemeleri, içecekler, henerji kaynakları (hidrojen, etanol, biyogaz), ilaçlar (antibiyotikler, vitaminler, hormonlar) ve biyokimyasal maddeler (protein ve amino asitler, enzimler, organik asit ve çözgenler, pestisitler ve çeşitli polimerler) biyolojik sistemlere uyumlu malzemeler elde edilmesi için bu sektörlerde üretimde bulunan işletmelerin AR-GE departmanlarında planlama, araştırma ve uygulama çalışmalarında bulunur.

Gibi görevlere sahiptirler.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir