Mühendislik Harikası Olarak Anılacakken Faciayla Sonuçlanmış 10 Tarihi Olay

 

 

Bir çok yapıt ilk yapıldığıında büyük ses getirmiştir ancak bazıları getirdiği ses kadar da fiyaskoya uğramıştır. Fazla övgüden nazar mı değdi desek, projelerinde hata mı oldu desek bilemedik. Bakalım bizi fiyaskoya uğratan o projelerden bazıları nelermiş:
1) Titanik:
1912 yılında yapılan bu geminin hikayesi herkesin dilinde ve filmlere konu olduğundan ilk sırada yer aldı. Kimsenin batıramaz dediği bu şahane gemi ilk seferinde batarak insanları şaşkına çevirirken 1500 kişinin de hayatına mal olmuştur.

2) Vasa Gemisi:

1626 yılında yapılan bu gemi ise İsveç’in en önemli mühendislik eserlerinden olmayı hedeflerken fiyaskoyla sonuçlandı. Denge problemi ve ağır yük problemi yaşayan bu gemi aslında İsveç’in askeri anlamda en büyük atılımıydı ancak daha sorunları çözülmeden denize indirildikten 1 mil sonra batarak büyük hayal kırıklıklarına sebep oldu.
3) St. San Francis Barajı:
1924-26 yılları arasında yapımı süren bu baraj, hizmete sunulduktan 2 sene sonra baraj kapağından serbest kalan su yüzünden felakete sebep olup 600 kişinin ölümüne neden olmuştur. (2 geminin hemen batmasından sonra bunun 2 yıl durmasına sevinsek mi napsak bilemedim.)

 

4) Tacoma Narrows Köprüsü:
Tacoma Narrows köprüsü ABD’nin Tacoma eyaletinde bulunan 1940 yılında açılan ve açıldıktan 4 ay sonra eşi benzeri görülmemiş bir sarsıntı ile yıkılan köprüdür. Bu köprinin yıkılma nedeni şu an depremin yanında küçük olarak gördüğümüz rüzgardır. Hesaplamalarda rüzgarın hesaba katılmaması sonucunda yıkılan köprü biz mühendisklere iyi bir ders olmuştur. (Facia yaşanmadan öğrensek güzel olurdu ama en azından çok geç olmadan öğrenmişiz.)

 

5) Hyatt Regency Oteli Yürüyüş Yolu Çökmesi:
1981 yılında gerçekleşen bu olay; Hyatt Regency Oteli’nin Kansas City şubesinde ihtişamlı bir geçit düzenlenen parti sırasında katılımcılar tarafından doldurulup ve ağırlığı taşıyamayamadığı için yürüyüş yolunun çökmesiyle sonuçlanmıştır. Bu olay sonucunda 114 kişi öldü ve 120’nin üstünde yaralı hastanelere kaldırıldı. Soruşturma sonucunda müteahhit firma projeyi değiştirdiği için böyle bir felaketin yaşandığı ortaya çıktı.
6) Challanger Patlaması:
Challenger 1986’da fırlatıldıktan tam 73 saniye sonra patlayarak içinde bulunan 7 personelin öldüğü Amerikan uzay mekiği olarak tarihe geçti. Sıcaklık yüzünden form değiştiren iki adet contadan çıkan yangının kazaya sebep olduğu ortaya çıktı. Bu olay Beyoncé, XO şarkısının girişinde dahi kullanılmış. Şarkıda patlama öncesinde araçtaki konuşmalar kullanılmış ancak kazada ölenlerin yakınlarının tepkisiyle daha sonra özür dilemiştir.

 

7)Cleveland Doğu Ohio Petrol Patlaması:
1944 yılında yaşanan bu olayda sıvı doğalgaz, depolanan yer üstü petrol ürünleri deposunun sızıntısı sonucunda patlamasıyla gerçekleşti. Sonucunda, 120 insanın hayatına mal olurken petrol endüstrisinin büyük sorun yaşamasına sebep oldu.
8) Columbia Faciası:
2003 yılında uzay üslerindeki bilim insanlarını taşımak ile sorumlu Columbia uzay aracı 28. seferinden dönerken, inişe 16 dakika uzaklıkta bir patlama yaşadı ve bu facia gerçekleşti. Soruşturmalar sonucu ufak bir köpük parçasının aşınması ve kopması sebebiyle bu büyük patlamanın gerçekleştiği öğrenildi.

9) New Orleans Su Kemeri’nde Gedik Açılması:

2005’te yaşanan Katrina Kasırgası New Orleans’ın çevresindeki su kemerlerinde birden fazla gedik açılmasına sebep oldu.
10) Air France 4590 Concorde Kazası:
Avrupa ve Amerika arasında uçuş süresini devrimsel bir şekilde hızlandıran Concorde’lar bu kazadan 3 sene sonra kullanımdan kalktı. Bu kanlı felakette 113 kişi öldü. Bu uçuşta yer alan bir çift 3 yıl bunun için para biriktirmiş ama maalesef bize facia olarak anmak kaldı.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir