Mühendislik Tarihinin En Önemli 5 Kadın Mühendisi

 

 

Mühendislik Alanını Geliştiren Kadınlar

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere mühendislik alanına ilham veren kadınlardan bahsetmek istiyorum. Döneminin sorunlarına mühendislik zekası ile çözüm üreten bu kadınlar harika işler başarmanın yanında harika işler başaracak insanlara da ilham olup yollarını aydınlatmışlardır. Buyrun size o kadınlardan bahsedeyim.

1) ADA LOVALACE

Bir bilgisayar bilimcisi olarak, Ada Lovelace kendi zamanın önüne geçiyordu. 1843’te, danışmanı ona analitik motor (bir bilgisayar) üzerine planlı bir şekilde notlar almasını söyledi. Ada’nın notları üçe katlanmış uzunlukta olan dokümandan fazlasıydı ve ilk bilgisayar programını kapsıyordu. Bir yüzyıldan daha uzun bir süre sonra, Ada’nın fikirleri dünyayı bilgi çağına getirdi- çalışması 2. Dünya Savaşı kod kırıcı ve yapay zekanın babası bilgisayar uzmanı Alan Turing’e ilham verdi.

2) BEATRICE SHILLING

Efsane bir mekanik mühendisi olan Beatrice Shilling’in motorlara sevgisi erken yaşlarda başladı. 14 yaşında kendi motosikleti üstünde çalışmaya başladı ve ortaokuldan sonra elektrik mühendisi olarak çalıştı ve Manchester Üniversitesindeki mekanik mühendisliğinde mastır kazandı. Ulusal Uçak Kuruluşu 2.Dünya Savaşı sırasında yeteneklerine ilgisini belirttiğinde, Beatrice çağrıya cevap verdi ve uçak motorlarındaki kurulum problemini çözerek ün kazandı. Buluşu, RAF uçaklarını havada tutu ve müttefiklerin savaşı kazanmasına yardım etti.


3) MARGERET HAMILTON

Bilgisayar uzmanı ve CEO Margaret Hamilton, uzay çağı ve ilerisinde bilgisayar bilimine yön verdi. MIT (Massachusetts Teknoloji Kurumu)’deki oldukça zor programları onu alanından ayrı bir yere taşıdı ve Apollo görevlerinin yazılım programlamasının direktör ve süpervizörü olarak, Amerika’ya Ay’a iniş yapmaya yardım eden yüksek ölçüde güvenilir ve akıllı olan yazılımının dizaynıyla gücünü gösterdi.
NASA başarısından sonra, Hamilton başarılı bir şekilde iki yazılım şirketini kurmayı ve yönetmeyi başardı ve “yazılım mühendisliği” terimini birleştirmesinden dolayı övgüler sunuldu.

 

4) SALLY RIDE

Amerikan fizikçi ve astronot Dr. Sally Ride, uzayda seyahat eden ilk kadın değildi ama en genciydi ve fiziğe ve bilime olan tutkusu onu daha da ileri taşıdı. Ride, NASA’nın uzay mekiği görevlerinde aranan yüz olarak iki Challenger görevinde ekip üyesiydi. Challenger ve Columbia’daki mekik faciasından sonra, Ride, ikisi için de bunu yapan tek insan olarak araştırma komitesinin bir parçası oldu. NASA’dan 1987’de ayrıldıktan sonra, Ride, fizik profesörü olarak çalıştı, araştırma yürüttü, çocuk kitapları yazdı ve orta okul öğrencilerini, özellikle kızları, bilime katmaya odaklanan şirketi Sally Ride Science’ın CEO’su oldu

5) JENNIFER EDWARDS2006’da doktorasını tamamladıktan sonra, Dr. Jennifer Edwards Cardiff Üniversitesinde kimyasalların bilgisayar destekli üretiminde özel metallerin kullanımı üstüne çalışmaktadır. Tarihsel olarak, iyi kimyasalların yaratılması sert üretim koşulları gerektirmekte ve bayağı can sıkıcı yan ürünlerle sonuçlanmaktaydı, ama Dr. Edwards’ın sarsıcı araştırması kimyasal atıkları temizlemeye yardım etti. Dr. Edwards bilim alanında 2015 Yılı Geleceğin Kadını Ödülü’nde aday gösterildi ve kısa bir liste yaptı.

Bence gerek mesleğe saygımızdan gerek genel kültür olarak bu insanları bilmek başarılı insanların hayat hikayelerini okumak kendimize dersler çıkartmak harika bir kişisel gelişim süreci olacaktır. Yazıyı okuduğunuz için çok teşekkür ederim 🙂

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir