Mühendislerin İzlerken Keyif Alacağı Filmler | Mühendisler İçin Film Önerileri

Merhaba arkadaşlar yaz gelmişken evde canınız sıkılmasın diye bugün sizlere mühendisler için film önerilerinde bulunmak istiyorum. Daha önce Youtube kanalımızda bir film önerisi yapmıştık. Bu yazıda ise o videodaki filmlerden daha farklı filmler önereceğim. Mühendislerin izlemesi gereken filmler videomuza da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Kimisi izlerken tüylerinizi diken diken edecek kimisi kafanızda soru işaretleri bırakacak birbirinden özel filmler…

1) Yapay Oyun / Enigma (The Imıtation Game)

Norveçli yönetmen Morten Tyldum’un kamerasını, eşcinselliği nedeniyle 1950’lerin başında Cambridge’den uzaklaştırılmış ama alanının “huysuz deha”sı sayılan, 1912 doğumlu, ünlü matematik profesörü, kriptograf Alan Mathison Turing’in 1954’te daha 42 yaşındayken intihar etmesiyle sonuçlanan, dramatik ama sıradışı yaşam öyküsü bağlamında, İngiltere’de 50 yılı aşkın bir süredir devlet sırrı olarak kalmış, Turing Makineleri denen olaya çevirdiği “The Imitation Game-Yapay Oyun”, alışılagelmiş biyografik filmlerden, özellikle bulmaca çözmeyi çok seven Turing rolündeki Benedict Cumberbatch’ın harika oyunu ve başarılı dönem filmi atmosferiyle sıyrılan, haftanın ilgiyeseyredeğer bir İngiliz yapımı
2) Gizli Sayılar / Hidden Figures
Theodore Melfi tarafından yönetilen Margot Lee Shetterly ‘nin kurgusal olmayan aynı adlı kitabından 2016 yapımı Amerikan biyografik dram filmidir. Film Uzay Yarışı’nı kazanmak için Nasa’ya yardım eden Afro-Amerikan matematikçi kadınların hikayesini anlatmaktadır.

3) Aşk / Her

Kusursuz bir yapay zeka programı sunan yeni bir işletim sistemi, onu son derece çekici bir kadın olan Samantha ile tanıştırır. Sanal bir varlık olan ve sadece bir sesten ibaret olan Samantha, Theodore’u dünya ve hayat üzerine sorduğu sorularla birlikte bambaşka bir gerçeklikle tanıştırır. Ağır bir depresyonun içerisinde olan Theodore, yavaş yavaş hayatın keyifli yanlarını fark etmeye başlarken yapay zeka programıyla arasındaki ilişki de gitgide tuhaflaşır.

4) Ex Machina 
Henüz 24 yaşındaki Caleb, sadece Silikon Vadisi’nin değil dünyanın da en önemli teknoloji şirketinde yazılım uzmanı olarak çalışmaktadır. Şirketin gizemli CEO’su Nathan ise hem şirketten hem insanlardan uzakta, özel bir dağ evinde yaşamaktadır. Caleb, düzenlenen bir yarışmada, Nathan’ın dağ evinde 1 haftalık bir ‘ödül’ kazanır. Fakat içine çekileceği deneyden habersizdir. ‘Ava’ adında güzel bir robot kızın bedeninde, dünyanın ilk gerçek yapay zekası Caleb’i beklemektedir.5) Yer Çekimi / Gravity

Dr. Ryan Stone zeki bir tıp mühendisidir ve emekliliğinden önce son görevine çıkan yetenekli ve deneyimli astronot Matt Kowalsky’nin yönetimindeki mekikte ilk uzay yolculuğuna çıkar. Herşey yolunda gibi görünürken rutin bir keşif yürüyüşü sırasında bir felaket yaşanır. Mekik çarpan bir cisim sonucu paramparça olur. İki bilim insanı uzay boşluğunda yapayalnız kalırlar. Yeryüzü ile iletişimleri tamamen kopmuştur ve sonsuz karanlıkla başbaşadırlar. Şimdi korkunun yerini panik alır, üstelik var olan sınırlı oksijenleri de gitgide tükenmektedir. İkili eve, dünyaya dönüş yolunu bulabilecek midir?

6) Her şeyin Teorisi / The Theory of Everything

Film, modern bilim ve teknoloji tarihini değiştiren İngiliz fizikçi ve teorisyen Stephen Hawking’in hayatını ve karısı Jane Hawking ile olan ilişkisini, üniversite döneminden itibaren ele alıyor. Stephen Hawking Cambridge Üniversitesi’nin dehasıyla dikkat çeken bir öğrencisiyken 1965 ve 1991 yılları arasında evli kalacağı Jane Wilde ile tanışır. İkisinin mutlu birlikteliği, Hawking’e henüz 21 yaşındayken teşhisi konulan hastalıkla başka bir boyut kazanır. Tüm olasılıklara meydan okuyan çift evlenip çocuk sahibi olurlar. Yıllar Hawking’in hastalığını daha da şiddetlendirir ve sonunda ilişkilerinin sınırlarını zorlayan bir noktaya sürükler.

7) Yıldızlararası / Interstaller

Film, Kip S. Thorne’nun evrende ‘” solucan deliklerinin ” gerçekten var olduğu ve bu sayede zamanda yolculuğun mümkün olabileceği teorisinden ilham alınarak yaratılmıştır. Filmin hikayesi bir grup cesur kaşifin bu deliklerden birine gitmeye karar vermesi sonrasında gelişiyor. Bu bilinmeyen boyuta yapacakları yolculukta, birlikte kalabilmek için verdikleri mücadele her birini ayrı zorluklarla karşılaştırıyor.

8) Kapsül / Primer

Yetenekli iki genç mühendis, bir garajda yürüttükleri deneyler sırasında kazara müthiş bir keşifte bulunurlar. Üzerinde çalıştıkları proje, onları zamanda geriye doğru yolculuğa çıkarabilmektedir. Sonsuz merakları nedeniyle, yolculuk deneylerini birbirlerinden habersiz yürüten mühendislerin bu deneyi çok ciddi sorunlara yol açacaktır.

9) Yapay Zeka / Artificial Intelligence

Belirsiz bir gelecekte insanoğlu, dünyanın çoğunun sular altında kaldığı bir yeryüzünde yaşamaya çalışırken, teknolojinin nimetlerinden yararlanarak hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla yapay zekalı robotlar üretir. David, madde ve mana olarak tam bir insan gibi donatılmış bir robottur. Sevmeye programlanmış olan ilk çocuk robot David, o sırada hasta olmasından dolayı tedavisi bulunana kadar çocukları dondurulmuş bir aile tarafından deneme süreci olarak evlat edinilir. David, yaşadığı aile ortamında evlatlığın gerektirdiği sevgi ve bakımı kapsayarak giderek çiftin çocukları haline gelmesine rağmen, umulmadık olaylar Robot David için hayatı imkansız bir duruma sokar.

10) Akıl Oyunları / Beautiful Mind
2001 yapımı biyografik ve dram türündeki film, aynı adlı kitaptan uyarlanmıştır. Filmde John Nash adındaki şizofren bir matematikçinin hayat hikayesi anlatılıyor. Nash, oyun kuramı teorisini ortaya atıp ,büyük başarılar elde etmiştir. Fakat öğrencilik yıllarından itibaren hayaller görmeye başlar. Şizofreni hastalığı çocuğuna zarar verecek aşamaya geldiğinde hastalığını kabul etmek zorunda kalır. Gördüğü tedavi etkili olmasa da eşinin desteğiyle hastalığını görmezden gelerek akademik çalışmalarına kaldığı yerden devam eder. Matematiğe katkılarından dolayı Nobel ödülüne layık görülür.

Mühendisler için film önerileri, Umarım izlerken keyif alacağınız bir liste olmuştur. Filmlerin çoğunu ben izledim araştırırken izlemediklerimi kaydettim en yakın zamanda bende izleyeceğim iki tanesini. Yaz tatilinizin güzel geçmesini diliyorum.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir