İş Görüşmelerinde Yapılan Hatalar

Öncelikle hepimiz üniversiteye gidip bir meslek sahibi olmak için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Hepimiz çeşitli yollarla kendimizi geliştirmek ve mezun olmak için en az 3.5- 4 sene okuyoruz. Hepimiz de iyi ve ya kötü bir şekilde mezun oluyoruz. Mezun olduktan sonra çoğumuzun amacı bir an önce işe girip tecrübe edinmek istiyoruz. Bu yolda da hepimiz en az 1 iş görüsmesine gideceğiz. Şimdiden bu süreç de zannettiğinizden zor geçecek olduğunu söylebilirim. İşte bu yazıda da benim ve yakınlarımın yaşamış olduğum önceki iş görüşmelerindeki hatalar ve onun yerine olabilecek tavsiyeler derlenmiştir.
İş Görüşmesinde Yapılan Hatalar(Yaşanılmış örneklerle açıklanmıştır)

1. Bir şirket sizi çağırıyorsa ve siz iş tanımı hakkında öncesinden bilginiz yoksa önce iş tanımını sorun. (Yakın zamanda gittiğim iş görüşmesinde bizzat yaptığım bir hataydı. Beni davet eden şirket için ben o şirkete başvuruda bulunmamıştım. İş bulma sitesinden beni görmüşler, çağırmışlar. Sonrasında da gittim. Oradaki yetkili hangi pozisyonlarda çalışmak istersiniz diye sordu. Ben de kalite kontrol, metot, üretim son sırada da planlama alanlarında çalışmak istediğimi söyledim. Sebebini sorduklarında ise planlama departmanı üretimin kalbidir ama yanlış karar almaktan dolayı az da olsa bir endişem var dedim. Ama aradıkları pozisyon ise planlama pozisyonunda çıktı. Sonrasında da orada da çalışırım, asla hayır demem desem de o is büyük olasılıkla yalan oldu.)
2. Eğer iş görüşmesinde size staj yaptığın yerden sonra neden o iş yerinde/yerlerinde devam etmedin diye bir soru gelirse çağrılmadım diye değil de kendime uygun bir pozisyon yoktu ya da o sektörle ilgilenmiyorum vs vs deyin. (Bizzat kendim yaptığım hatadır)
3. Konuşmanızda mümkün olduğunca heyecan, hareket tonu olmasın. (Hele bazen o bendeki yabancı dil aksanı nasıl düzeltilecek. Dogma büyüme Türküm ben. Gerçi nasıl düzelteceğimi de bilmiyorum. Umarım zamanla düzelir ya da bir ara diksiyon kurslarını araştırayım bari)
4. İş tanımlarını iyi okuyun sizin ve ya ailenizin istemediği bir işe başvurmayın. (Başka bir iş görüşmesinde beğenmediğimden dolayı neredeyse hafif geri zekalıya yatmıştım.)
5. 5 yıl sonra kendinizi nerede görmek istiyorsunuz tarzı sorularda ise eğer hayalleriniz, su andaki iş pozisyonuna terse onu birazcık yan çevirin ve fırsatınız varsa o pozisyonla ilgili araştırma yapın.
6. Eğer uzun zamandır işsizseniz ve kendinizi geliştirmeye fırsat bulamadınız ve ya KPSS’ye çalışmış iseniz, iş görüşmesinde onu pek söylemeyin. Şöyle söyleyebilirsiniz kendimi sosyalleştirmek için hobilerimle uğraştım, sosyalleşmeye çalıştım, uzun tatil yaptım ve bol bol kendi pozisyonuma uygun iş aradım diyebilirsiniz. (Çok yakin bir arkadaşımın iş görüşmesinde belki de iş kaybetme sebebi olabileceğini düşünüyorum)
7. Bu madde birazcık genel değil özeli kapsıyor ama bir yakınınızın sizin işinize yakin ve ya bağlantılı bir yerde çalışıyorsa, neden orada çalışmıyorsun diye bir soru geldiğinde oradaki yakinim beni istemedi diye değil sizin dışarıdaki serbest piyasa tecrübesi edinmek istediğinizi ve bir yakının yanında rahat bir ortamda değil, başkasının emri altında çalışarak işi öğrenmek istediğinizi ve ya çalışılan sektörü sevmiyorum diyebilirsiniz.
8. Bu hata da İngilizce yapılan mülakatlar içindir. Hata yapma endişesinden ya da bendeki o an ki heyecandan dolayı o an normalde Türkçe konuşmakta bazen zorlanan hatta İngilizce benim için kolayıma gelirken İngilizce konuşmakta zorlandığım anlar oldu. Öncelikle sakin olun bir kaç saniyelik nefes alın ve düşünmeden konusun. Çünkü düşündüğümüz zaman daha çok hata yapıyoruz.
9. Benim de bir an önce yapmam gereken belli başlı soru kalıplarının cevaplarını artık ezberlemem gerektiğini düşünüyorum. Kağıda yazalım ve arada o kağıda görünen bir yere yazıp arada bir bakalım. Size o soruların linkini alttaki referansta cevaplayacağım.
Söz ettiğim linke gitmek için buraya tıklayın.
10. Kendinizi hayatın hiç bir anından geri bırakmayın ve her daim geliştirin. (Kurslara gidin, eğitimlere gidin ama işe başlayınca hiç birini bırakmamaya çalışın). Hayat her saniye gelişiyor.
11. Grup mülakatlarındaki iş görüşmelerinde ise mümkün olduğunca aktif olun. Fakat gereksiz ve uzun konuşmalardan kaçının. Sadece sorulara destekleyici yanıtlar verin yeterli olacaktır.
12. Hiç bir iş görüşmesi birbirine benzememektedir. Kesinlikle bir öncekinde yaptığınız hatalardan ders alın. Ama kıyaslama yapmayın.
Teşekkür ederim.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir