IGTV Nedir, Nasıl Kanal Oluşturulur ve Video Yüklenir?

 

 

IGTV Nedir, Nasıl Kanal Oluşturulur ve Video Yüklenir?

Son yıllarda sanal alemde,yazılı kaynaklar yerini yavaş yavaş görsel kaynaklara bırakmaya başladı. Özellikle oyun videoları ve nasıl yapılır tarzında videolar ile başlayan Youtuberlık sanal alemin en önemli gelir kapısı ve en kısa yoldan fenomen olma yolu halini aldı. Önceden insanlar yaşadıklarını bloglara yazarken şimdilerde vloglar çekip Youtube’a atmaya başladılar. Bu gelişmeleri takip eden, Youtube ve Twitch gibi yayın platformlarının yükselişini gören instagram, IGTV yani Instagram TV özelliğini geçtiğimiz gün kullanıma sundu. Bir çok kişi olayı anlayamadı. Bir anda instagram ekranlarında DM kutusunun solunda bir logo çıktı. Kafalar haliyle karıştı. Ama karışmasın,bu yazıda IGTV nedir, kanal nasıl açılır hepsini elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.

IGTV Nedir ?

IGTV Yani Instagram TV adından da anlayabileceğiniz üzere Instagram’ın daha uzun videolar atmanızı sağlayan,insanların yorum yapıp IGTV kanalınıza abone olabildiği bir platformdur.

IGTV Kanalı Nasıl Açılır ?

IGTV’ye içerik yükleyebilmek için öncelikle IGTV kanalınızın olması gerekir. Bu işlem çok basittir. Bir kaç adımda siz de IGTV kanalına sahip olabilirsiniz.
Instagram hesabınıza giriş yaptıktan sonra sağ üstte bulunan IGTV sembolüne tıklayıp ardında da ayarlar kısmına basarak kanalınızı oluşturabilirsiniz.

IGTV’ye Nasıl İçerik Yüklenir?

Instagram hesabınızda DM kutusunun yanında yer alan IGTV Sembolüne basarak öncelikle IGTV kanalınıza geçiş yapmanız gerekiyor.  Bu alanın altında yer alan Video Yükle kısmına tıklayarak video yükleyebilirsiniz. İsterseniz video çekin,isterseniz de daha önce çektiğiniz videoları IGTV’ye yükleyin. Instagram TV size her türlü olanağı sağlıyor.
IGTV’ye video yüklerken dikkat etmeniz gereken tek şey videoların dikey ekran modunda çekilmesi. IGTV aynı Instagram hikaye kısmı gibi dikey videoları destekliyor.

IGTV’ den Para Kazanmak

Eminim aklınıza şu soru gelmiştir : IGTV’den para kazanabilir miyim?  Ne yazık ki şu an için IGTV üzerinden tıpkı bir Youtube’da olduğu gibi para kazanmanız mümkün değil. Ama ben eğer IGTV kullananların sayısı artarsa yakın bir tarihte para kazanma özelliğinin de açılacağını düşünüyorum.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir