Aynı Anda İki Üniversite Okumak Hakkında Merak Edilen Her Şey

 

Aynı Anda İki Üniversite Okumak Hakkında Merak Edilen Her Şey

 

HEM MÜHENDİSLİK OKUYUP HEM AÇIKTAN OKUMAK ZOR MU?- AYNI ANDA İKİ ÜNİVERSİTE OKUMANIN ARTILARI, EKSİLERİ NELERDİR?

Merhaba arkadaşlar malumunuz finaller bitti (bütler yakındır.) yazmaya artık daha çok vaktimiz var. Bir önceki yazım da Terimler Sözlüğü serimize ek olarak HACCP ve Gıda Mevzuatı başlığında yazı yazmıştım. Bu yazım da ise işin içine azıcık kendi hayatımı da ekleyerek aynı anda 2 üniversite okumanın bize kazandırdığı faydaları ve zaman zaman bize çektirdiği zorluklar hakkında konuşacağım. Kısacası 2. üniversiteye dair aklınıza takılanlara bu yazımda cevap bulacaksınız. İlk önce nedir bu 2. üniversite ilk onu öğrenelim. Hadi başlayalım.

İKİNCİ ÜNİVERSİTE NEDİR?-KİMLER BU PROGRAMA KAYDOLABİLİR?-HANGİ ŞEHİRLERDE VARDIR?

İkinci üniversite programı bir yükseköğretim programında öğrenim gören ve yükseköğretim programından mezun olmuş bireylerin sınavsız olarak ikinci bir diploma almasına olanak tanımak amacıyla kurulmuş bir programdır. İstanbul’da İstanbul Üniversitesi, Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi ve Erzurum’da Atatürk Üniversitesi’nde bu program vardır.

SINAVLARI NASILDIR?-SINAVLAR İLLA BU 3 İLDE Mİ OLMAKTADIR?

Öğretim yılı, güz ve bahar dönemi olmak üzere ikiye ayrılır. Her dönemde 2 adet sınav yapılır. Normal girdiğiniz vize final gibi düşünün tek fark sorular çoktan seçmeli olup her ders 20 sorudur. Son zamanlarda çıkan kanuna göre 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. Geçer not ise 32’dir. Sınav yerlerine gelecek olursak 2. üniversite programına başvururken sınava girmek istediğimiz ili öğrenci kendi isteğiyle seçer ve daha sonradan bir değişikliğe maruz kaldığı zaman da öğrenci otomasyonundan düzenleyebilir.

PEKİ KAÇ YILLIK BÖLÜM OKUYABİLİYORUZ?

İkinci üniversite bölümleri önlisans ve lisans olmak üzere 2 ye ayrılır. Bilindiği üzere önlisans 2 yıllık ikinci üniversite programıdır. Lisans ise 4 yıllık ikinci üniversite programıdır.

İKİNCİ ÜNİVERSİTE ÖNLİSANS BÖLÜMLERİ

*2 yıllık eğitim süresi olan önlisans bölümleri listesi aşağıdaki gibidir.

Acil Durum ve Afet Yönetimi

Adalet

Aşçılık

Bankacılık ve Sigortacılık

Bilgi Yönetimi

Bilgisayar Programcılığı

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı

Coğrafi Bilgi Sistemleri (İstanbul Üniversitesi Uzaktan Eğitim)

Çağrı Merkezi Hizmetleri

Çocuk Gelişimi

Dış Ticaret

Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı

Emlak ve Emlak Yönetimi

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon

Ev İdaresi

Fotoğrafçılık ve Kameramanlık

Halkla İlişkiler ve Tanıtım

Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği

İlahiyat

İnsan Kaynakları Yönetimi

İş Sağlığı ve Güvenliği

İşletme Yönetimi

Kültürel Miras ve Turizm

Laborant ve Veteriner Sağlık

Lojistik

Marka İletişimi

Medya ve İletişim

Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası

Muhasebe ve Vergi Uygulamaları

Özel Güvenlik ve Koruma

Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi

Radyo ve Televizyon Programcılığı

Reklamcılık

Sağlık Kurumları İşletmeciliği

Sağlık Yönetimi

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği

Sosyal Hizmet/Hizmetler

Spor Yönetimi

Tarım

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik

Turizm ve Otel İşletmeciliği

Turizm ve Seyahat Hizmetleri

Yaşlı Bakımı

Yerel Yönetimler

Web Tasarımı ve Kodlama

İKİNCİ ÜNİVERSİTE LİSANS BÖLÜMLERİ

*4 yıllık eğitim süresi olan lisans bölümleri listesi aşağıdaki gibidir.

Coğrafya

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri

Felsefe

Havacılık Yönetimi

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık

Halkla İlişkiler ve Tanıtım

İktisat

İşletme

Kamu Yönetimi

Konaklama İşletmeciliği

Maliye

Sağlık Yönetimi

Sosyal Hizmet

Sosyoloji

Tarih

Türk Dili ve Edebiyatı

Uluslararası İlişkiler

Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi

Yönetim Bilişim Sistemleri

“Bölümlerin hepsi üç üniversitede de bulunmamakta. Bu listeler üç üniversitedeki toplam ikinci üniversite bölümlerini göstermektedir.” Yani her üniversitede aynı bölüm bulunma zorunluluğu yoktur. Misal laborant veteriner sağlık programı Anadolü üniversitesinde olur İstanbul Üniversitesinde bulunmamaktadır.

İKİNCİ ÜNİVERSİTE PROGRAMINDA STAJ VAR MI?

Bu programın bazı bölümlerinde evet, staj bulunmakta bunlar:

• Eczane Hizmetleri,

• Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı,

• Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi,

• Tıbbi Laboratuvar Teknikleri,

• Coğrafi Bilgi Sistemleri,

• Turizm ve Otel İşletmeciliği,

• Turizm ve Seyahat Hizmetleri,

• Laborant ve Veteriner Sağlık,

• Sosyal Hizmetlerdir.

 

İKİNCİ ÜNİVERSİTE OKUMANIN YARARLARI NEDİR?-ZARARLARI, ZORLUKLARI NEDİR?

Okuduğunuz bölüme ek olarak bir bölüm daha okuyup zaman kaybetmemek istiyorsanız mantıklı bir seçim. Misal, Makine Mühendisliği okuyorum lakin felsefeye hep merakım vardı. Bir başka örnek: Gıda Mühendisliği okuyorum ikinci üniversite olarak laborant veteriner sağlık seçtim çünkü iki mesleği aynı anda yapmak istiyorum. Daha nice örnek verilebilir. Kendini geliştirme açısından da ikinci üniversite size iyi bir örnek teşkil ediyor. Negatif yanlarına gelirsek: Herkes aynı değildir ve herkes kesin iki üniversite de başarılı olacak diye bir kanun yoktur. İki üniversiteyi aynı anda yürütmek cidden zor bir iş keza Mühendislik okuyorsanız zaten o vizeleri ve finalleri olsun, ödevleri olsun  zorlanıyoruz. Bu nedenlerle ikinci üniversite sınavlarına vakit ayıramadın ve çalışamadın dönem uzadı alttan dersler ayakbağı oldu. Bu da negatif yanıydı.

BEN NEDEN İKİNCİ ÜNİVERSİTE OKUYORUM?- OKURKEN ZORLANIYOR MUYUM?

Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Mühendislik kelimesinin bendeki tasviri şu: “KENDİNİ GELİŞTİRECEKSİN CANIM.” Bu beynime adım soyadım gibi işledi ve ek olarak bir şeyler yapma çabasına girdim. Aynı fakültede olduğum kuzenime danıştım, bilgiler aldım. Üniversitedeki hocamla konuştum ve sonunda ikinci üniversite olarak laborant ve veteriner sağlık programına başvurdum. Amacım bir yandan da veteriner olmak mı? Sanırım değil. Kararlar çok değişiyor. Kesin bir şey söylemek maalesef ki güç. Ben sadece mühendislikten mezun olurken diğer arkadaşlarımdan bir farkım olsun istediğim için bölümüme yakın bir program olarak seçtim. Ama dediğim gibi kararlar değişiyor.

Zorlanıyor muyum sorusuna gelecek olursak. Bu soruyu takribi 15 gün önce falan yanıtlayacak olsaydım cevabım kesinlikle şu olurdu: “Şurdan 2 kilo daha bölüm tart ve ver onu da okurum abi”. Peki neden böyle bir cümle kurdum nedeni şu, ikinci üniversite sınavları benim finallerim bittikten bir hafta sonra başlıyordu. Yani mühendisliğin finallerini bitirmiş rahat bir şekilde ikinci üniversitenin finallerine çalışıyordum. Ben o bir hafta içinde derslere yüzeysel şekilde çalışıp çıkmış sorular çözdüm mü hiçbir sorun kalmıyordu. Ama işler ne yazık ki böyle gitmedi. Asıl mesleğim olacak olan bölümün vizeler düşük geldi. Finalde toplarım diye rahattım ama olacağı varmış işte. Seçimler ve Liseye Giriş sınavı nedeniyle ikinci üniversite sınavları benim finallerimin olduğu haftaya denk geldi ve her şey tuzla buz oldu. Ha atlattım mı iyi kötü bir şekilde hallettim.

Son sözlerime doğru gelecek olursak ufak tefek sıkıntıları hayatımızda hep yaşayacağız. Her şey mükemmel gitmiyor. Yere çakılacağımız zamanlarda geliyor burada devreye umut ve hırs giriyor. İkinci üniversite olsun, yeni bir yabancı dil öğrenmek olsun işin can alıcı noktası mezun olduğunuzda kendinize yönelteceğiniz şu soru da: Ben bu 4(4.5,5,,,,) yıl boyunca naptım. Bu soruya verdiğiniz cevabı vicdanınız kaldırıyorsa doğru yerdesiniz. 🙂

İkinci üniversite ile ilgili aklınıza takılan soruları instagram adresim @gameofengineering den yöneltebilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir