Yaşanmış Olduğuna Şaşıracağınız 4 İlginç Yapay Zeka Vakası !

Yaşanmış Olduğuna Şaşıracağınız 4 İlginç Yapay Zeka Vakası !

 

Yapay zeka, sürekli tartışılan ve şu aralar bir hayli popüler olan bir konu. Kimi ünlü bilim adamları,mühendisler yapay zekayı ve çalışmaları desteklerken,aynı derece ünlü ve başarılı başka fizikçiler,mühendisler yapay zeka gelişiminden bir hayli endişe duyuyor.
Bu yazımda sizler için dünya üzerinde yaşanmış,birbirinden ilginç 4 yapay zeka vakasını derledim. Gerçekten yaşanmış olduğuna hayret edeceğiniz bir çok olay içeriyor bu yazı.
Lafı çok uzatmadan gelin bu olaylar nelermiş öğrenelim.

1-) Yapay Zeka Genç Bir Kızın Hamileliğini Tahmin Etti !

Youtube’a girdiğinizde size izlediğiniz videolardan yola çıkarak başka videolar önerir değil mi ? Olay aslında biraz buna benzer. TARGET isimli mağaza Youtube’un kullandığı bu teknolojiye sahip. Genç bir kızın yaptığı alışverişlerden yola çıkarak o kızın hamile olduğunu tahmin etti.Bu gebelikten habersiz olan baba ise; mağazayla, kızına postada bebek ürünleriyla alakalı kuponlar yollamaları sebebiyle tartıştı. Ama netice olarak da, Target yetkililerinden özür dilemek zorunda kaldı. Zira Target haklıydı. Kız hamileydi.

2-) Yapay Zeka Hitler Hayranı Oldu

Microsoft yapay zeka üzerine çeşitli denemeler yapan bir şirket. Bu olay da Microsoft’un Twitter’da genç bir kızı taklit eden TAY isimli bir yapay zeka geliştirip hesap açmasıyla başladı. Bu test programı, yapay zekayı müşterilerle tartışmalara hazırlama amacıyla yayınlanmıştı. Ancak henüz yayınlanmasının üzerinden saatler geçmişken, Tay bütün dünyanın gözleri önünde soykırımcı, seks delisi, Hitler hayranı, üstünlükçü bir robota dönüştü. Şirket bu yüzden, 24 saat içinde yapay zekayı kapatmak zorunda kaldı. Microsoft, robotun kötü davranışları için özür diledi.

 

 

3-) Bir İnsan Öldürdü

Evet yapay zeka sonunda bunu da yaptı ve bir insan öldürdü. Peki bu olay nasıl gerçekleşti ? Hemen anlatayım ..

Araba parçaları imal eden bir firmada robot teknisyeni olarak çalışan Wando Holbrook, bir robot kafatasını ezince hayatını kaybetti. Eşi, bağlantılı olan şu robot şirketlerine dava açtı: Prodomax, Flex-N-Gate, FANUC, Nachi ve Lincoln Electric. 57 yaşındaki teknisyen, şirkette 12 yıldır çalışıyordu.

4-) Yapay Zeka Yazdığı Bir Romanla Neredeyse Edebiyat Ödülü Kazanıyordu

Hoshi Shinichi Edebiyat Ödülü jürisi , yarışmaya katılan bir romanı çok beğenmişlerdi. Fakat daha sonra bu roman hakkında bir gerçek ortaya çıktı. Romanın yazarı , bu romanı bir yapay zeka ile ortak yazmıştı.. Bu yüzden ödülü vermekten vazgeçtiler . Nitekim ‘The Day A Computer Writes A Novel’ (Bir Bilgisayarın Roman Yazdığı Gün) adlı bu yapay zeka ürünü roman, Japonya’daki milli edebiyat ödülünün ilk turunu başarıyla geçti. Roman şu an resmen edebi bir eser olarak tanınıyor ve Japonya’daki kütüphanelerde de kendisine yer bulmuş durumda.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir