Yapay Zeka Nedir? Yapay Zeka İnsanlığın Sonunu mu Getirecek?

 

Yapay Zeka Nedir?

YAPAY ZEKA 101

Yapay zeka denilince aklınıza ne geliyor? Robotlar dünyayı ele geçirmiş ve insanlığın sonu gelmiş. Her şey onların kontrolünde ve her yer karmaşa içerisinde. Bu anlattıklarım şu anlık bir film senaryosundan başka bir şey olamaz. Fakat ilerleyen yıllarda bunların olmasından korkan büyük bir çoğunluk var. Bu çoğunluğa birçok bilim insanı da dahil hatta. Aslında haksız da sayılmazlar. Bunu anlamak için yapay zeka nedir ve nasıl ortaya çıktığına bir göz atmamız gerekiyor.

YAPAY ZEKA NEDİR?

Artificial Intelligence yani Yapay Zeka terimi resmi olarak ilk defa 1956 yılında İngiltere’de New Hampshire’da bulunan Dartmouth College’da yapılan bir konferansta ortaya atılmıştır. Daha eskilere gidecek olursak ise Antik Yunanlar, Çinli ve Mısırlı çağ öncesi bilim insanları robotlarla ilgilere mitlere sahipti. Bu kadar eski bir hikayeye sahip yapay zeka aslında insanların her zaman cansız nesnelere hayat vererek onları canlandırma hayalinden doğmuştur. Kısa bir zaman öncesine kadar da öyleydi. Şimdiye bakacak olursa bizimle masa tenisi oynayan robotlar hatta bir işletmenin yönetim kurulunda bulunan robotlara kadar inanılmaz bir süreç yaşanıyor. Bu kadar çılgınca bir fikir aslında tamamen insanların çalışma mekanizmasını taklit ederek ortaya çıkıyor. Bunu biraz daha açmak gerekirse insanlar hatalarından ders çıkararak veya her gördüklerinden yeni şeyler öğrenerek kısaca bilinçlenerek büyümeye devam ediyor. Peki, bunu cansız bir makineye aktarıp onu bilinçlendirerek aslında bir kopya yaratabilir miyiz? İşte burada yapay zekanın mantığını anlamaya başlıyoruz. Olabilecek olasılıkları sayısallaştırıp bir veri tabanına yüklersek eğer bu ihtimaller değerlendirilip bize en iyi sonuçları verebilecek bir zeka ortaya çıkmış olur. İnsanlardan çok da farklı olmayan, hatta insanlara göre duygularını ve diğer psikolojik etmenleri işine karıştırmadan daha hızlı daha doğru çözümler üretebilen bir sistem bu. Elon Musk, Jack Ma gibi ünlü isimlerin de düşünceleri yakın gelecekte insanların yaptıkları çoğu işi bu robotların yapacağını, dergilerin kapaklarında bu robotların olacağını hatta arabaları artık insanların kullanmasının yasaklanıp yapay zekanın kullanacağı yönünde.

YAPAY ZEKA İNSANLIĞIN SONUNU MU  GETİRECEK?

Bu konu hakkında bilim insanları da ikiye bölünmüş durumda. Şu an için büyük bir devrim olarak görülse bile bu kadar hızlı ilerlemesi çoğu insanı korkutmuyor değil. Şimdiden bile dünya geneline bakacak olursak gelişmiş ülkelerde işsizlik sorununa yol açtığını görebiliyoruz. Jack Ma’ya göre yakında insanların bulunduğu her yerde robotlar olacak ve yerimize çok daha doğru, hızlı kararlar vererek bizleri gözden tamamen düşürecekler. Fakat aynı zamanda dikkat çektiği konu ise sanatı, bilimi ve geri kalan güzelliklerin hiçbirini bizim gibi anlamayacaklar. O yüzden insanlığa edebiyatı, sanatı kucaklamalarını ve çocuklarına aşılamalarını tavsiye ediyor. Bizi ayakta tutan şeyin bu olduğuna inanıyor.

Dünyanın sonunu getirebilmeleri henüz pek mümkün olmasa bile teknolojinin inanılmaz ilerlediği bir dönemde yaşıyoruz. Kendimizi bu yönde geliştirmeli yeniliklere kucak açmalı aynı zamanda Jack Ma’nın dediklerini dinlemeliyiz.

Oldukça derin ve uzun bir konu olan yapay zekayı anlayabilmek ve gelişmeleri daha yakından takip edebilmemiz açısından bu konu için ufak bir seri yapmayı düşünüyorum. Her yazımda yapay zekayı tekrar fakat başka bir yönüyle ele alıp onu incelemeye devam etmemizi umuyorum. Şimdilik iyi günler dilerim 🙂

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir