Mekatronik Mühendisliği Maaşları | Mekatronik Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alır?

 

Mekatronik Mühendisliği Maaşları | Mekatronik Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alır?

Mekatronik mühendisliği ,  en basit anlamıyla makine,elektronik ve yazılım alanlarının kombinasyonlarından oluşan sistemler ile ilgilenen bir mühendislik dalıdır. Bir nevi bir çok mühendisliğin birleşim olan bir mühendisliktir. Bu yazımda mekatronik mühendisliğini tanıtmayacağım. Onu zaten yaptım. Mekatronik mühendisliği nedir , ne iş yapar gibi sorularınız varsa bu yazıyı okumadan önce , mekatronik mühendisliği nedir isimli videomu izlemenizi öneririm. Şimdi gelelim asıl bu yazımızın konusuna. Mekatronik mühendisliği maaşları ne kadar, özel sektörde ve kamu kurumlarında mekatronik mühendisleri ne kadar maaş alır ? Merak etmeyin bu sorularınıza en güncel şekilde cevap vereceğim.

Mekatronik Mühendisliği Maaşları

Mekatronik mühendisliği maaşlarını kamu ve devlet olarak ikiye ayırabiliriz. Devlete alım biraz az yapılıyor. Devlete çok alımın yapıldığı bir bölüm değil ne yazık ki mekatronik mühendisliği. Ama ben yine de hem kamudaki hemde özel sektördeki mekatronik mühendisliği maaşlarından bahsedeceğim. İlk olarak özel sektörden başlayalım.

Özel Sektörde Mekatronik Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Okulıu yeni bitirmiş,kendini geliştirmiş bir mekatronik mühendisi özel sektörde 2500-3500 arası ortalama bir maaş ile işe başlayabilir. Yeni mezun olduğunuzda alacağınız maaş size bağlı olarak değişir. Eğer gerçekten kendini geliştirmiş,insanlarla iletişimi kuvvetli , yabancı diller bilen , yani okul yıllarını boş geçirmemiş bir mekatronik mühendisiyseniz daha iyi maaşlarla bile işe başlayabilirsiniz. Tam aksine kendinize okurken hiçbir şey katmadıysanız ,daha düşük maaşlar ile işe başlayabilirsiniz.
Peki şu an öğrenciyim,kendimi nasıl geliştirebilirim diye soracak olursanız şu yazımı okumanızı tavsiye ederim : Mühendislik öğrencileri için kendini geliştirme rehberi
Özel sektörde tecrübenize ve size bağlı olarak maaşınız artmaya devam edecektir. Çok ütopik rakamlar kazanan mekatronik mühendisleri de mevcut.
Özel sektörde mekatronik mühendisi maaşı kısaca bu şekilde. Gelin bir de kamu kuruluşları için mekatronik mühendisliği maaşlarından bahsedelim.

Kamuda Mekatronik Mühendisliği Maaşları

Yazının başında da dediğim gibi, kamuda mekatronik mühendislerinin işe girmesi biraz zor. Ama olurda devlet kurumunda çalışmayı başarırsanız başlangıç olarak yaklaşık 3500 tl alırsınız. Daha sonra medeni halinize,aile bireyi sayınıza,yabancı dil bilginize vb etmenlere bağlı olarak maaşınız artar.
Bu yazımda sizlere mekatronik mühendisliği maaşlarından bahsetmek istedim. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Eğer meslek seçiminde olan bir öğrenciyseniz sakın maaşları göz önünde bulundurarak meslek seçimi yapmayın. Öncelikle severek yapabileceğiniz bir mesleği seçmenizi öneririm. Diğer mühendislik maaşlarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir