İnşaat Mühendisliği Öğrencisi Kendini Nasıl Geliştirir? İnşaat Mühendisliği Öğrencisinin Yapması Gerekenler

 

İnşaat Mühendisliği Öğrencisinin Yapması Gerekenler | İnşaat Mühendisliği Öğrencisi Kendini Nasıl Geliştirir?

Merhaba arkadaşlar, okuldan artan boş vakitlerimde kendimi geliştirmek adına bir çok şey yapıyorum. Bugün kendi kendime neden kendimi geliştirmek için yaptığım şeyleri,siz değerli okuyucularımla da paylaşmayayım ki diye düşündüm ve bu yazı yazmaya karar verdim. 2.sınıfı bitirmek üzere olan bir inşaat mühendisliği öğrencisiyim. Bu siteden de anlayacağınız üzere kendimi geliştirmek,meslek hayatına atıldığım zaman daha iyi bir konumda yer alabilmek için elimden gelen her şeyi yapmaya çalışıyorum. Bu yazı da kendini geliştirmek isteyen fakat nasıl geliştireceğini bilmeyen inşaat mühendisliği öğrencilerinin kafasındaki kendimi nasıl geliştirebilirim ? Sorusuna cevap vereceğim.
İnternette yaptığım araştırmalar, özel sektörde ve kamuda aktif olarak mühendislik yapan inşaat mühendisleri sayesinde bir inşaat mühendisliği öğrencisi kendini nasıl geliştirebilir sorusuna cevap olacak şeyler bulmamı sağladı. Şimdi de lafı çok uzatmadan bunları sizlerle paylaşmak istiyorum. Aslında bir çoğu her mühendislik branşı için ortak. Yani bu kendini geliştirme rehberini bir makine mühendisi ya da elektrik elektronik mühendisi de kendine göre düşünüp uygulayabilir.
Bu arada elektrik elektronik mühendisliği demişken buraya tıklayarak bir elektrik elektronik mühendisi kendisini nasıl geliştirir yazımıza da ulaşabilirsiniz.

İnşaat Mühendisliği Öğrencisi Kendisini Nasıl Geliştirir

Öncelikle arkadaşlar karar vermeniz gereken bir konu var. Bu konu hakkında ne kadar erken karar verirseniz o kadar iyi. Şantiyeci mi olacaksınız yoksa ofis mühendisi mi ? Bu soruya cevap vermelisiniz. Bu soruya cevap verebilmenin en iyi yolu da stajlardan geçer. Stajınız 60 günse 30 gün şantiye, 30 gün ofis stajı yapmanızı tavsiye ederim. Her iki ortamıda görüp,her iki tarafta da çalışan inşaat mühendislerini görüp karar verebilirsiniz nerede çalışmak istediğinize ve ona göre kendinizi geliştirmeye devam edebilirsiniz.
Kendisini geliştirmek isteyen bir inşaat mühendisinin yapması gerekenlerden birisi de yabancı dili halletmektir. Artık İngilizce bile yabancı dilden sayılmıyor. Çünkü neredeyse herkes konuşabiliyor. Bu yüzden İngilizce + bir yabancı dil daha öğrenmelisiniz. İnşaat sektörü için Rusça olabilir. Aslında Arapça da iyidir ama Araplar zaten İngilizce’yi şakır şakır konuşabiliyorlar 🙂
Biz mühendisiz arkadaşlar. Yani teknik elemanız. O yüzden her şeyi bilmek zorundayız. Bu yüzden öğrenebildiğiniz kadar çok program öğrenin. AutoCAD , SAP2000 bunları kesinlikle öğrenin. Daha sonra çalışmak,uzmanlaşmak istediğiniz alana yönelik programlar öğrenin. Mesela çelik üzerine çalışacak,çelikçi olacaksanız ki ülkemizde çelik üzerine çalışan inşaat mühendisi sayısı çok fazla değil Tekla’yı öğrenebilirsiniz. Mesleki programlarınızı araştırıp öğrenin.
İnşaat mühendisinin bilmesi gereken programlar hangileri diye bir soru geliyorsa aklınıza buraya tıklayarak inşaat mühendisinin bilmesi gereken programlar adlı yazımı da okuyabilirsiniz.
Ayrıca arkadaşlar eğer şantiyede çalışacaksınız şantiyedeki her iş hakkında bilginiz olsun. Mesela ölçme bilgisi dersi alıyoruz. Bir çoğumuz bu dersi takmıyor. Ne işime yarayacak ki diye düşünüyor. Ama bir inşaat mühendisi olarak bizimde Nivo’yu kullanmayı bilmemiz,ölçüm yapabilmemiz lazım.
Size bu konuyla ilgili bir hikaye anlatmak istiyorum. Bunu okulda bir hocam yaşamış. Zamanında piyasada çalışırken şantiyelerindeki harita mühendisi istifa edip gitmiş. Bütün ölçüm işi yarım kalmış. Başka haritacı da yokmuş ve işlerin yetişmesi gerekiyormuş. Bunun üzerine hocam işlerin başına geçip tamamlamış. Eğer nivo kullanmayı bilmesem,ölçme bilgisi dersini iyi dinlemesem yapamazdım diyor. Ve siz yeri geldiğinde böyle bir sorumluluğun altına giremeyecekseniz o firmanın sahibi sizi neden yanında tutsun ? Birde kendinizi firma sahibinin yerine koyarak düşünün. İşe alırken kimi seçerdiniz ?
Kendimizi geliştirmek hep teknik olarak düşünülür. Ama bu işin birde sosyal ,karakteristik yönü vardır. İngilizce kursuna giderken endüstri mühendisi bir ablayla tanışmıştım. Ablanın eşi Rönesans Holding’te inşaat mühendisliği yapıyordu. Anlattığına göre yaptıkları bir şantiye bitince bir çok mühendisi işten çıkarmışlar fakat Emel Ablanın eşi çalışmaya devam etmiş. Bunun üzerine ” Herhalde eşiniz çok iyi İngilizce biliyor ” dedim.  Emel abla hayır hiç yok dedi. Ama insanları yönetmeyi, insanlara iş yaptırabilmeyi biliyor dedi. Anlattığına göre mesela bir günde 100 kamyon mal indirilecekse Emel ablanın eşi 150 kamyon indirtebiliyormuş. İşleri daha hızlı ve daha düzenli şekilde işçilere yaptırabiliyor,yönetebiliyormuş. Bu yüzden de işine devam ediyor şu anda.
Bu tarz yeteneklerinizi geliştirmenin en iyi yolu da üniversitede topluluklarda aktif olarak çalışmaktır. Hem bir çok insan tanır,çevre edinirsiniz hem de liderlik ve organizasyon yeteneğinizi geliştirirsiniz.
İsterseniz buraya tıklayarak üniversite topluluklarında görev almanın faydaları isimli yazımı da okuyabilirsiniz.
Şunu unutmayın arkadaşlar ne yazık ki dünyadaki en değerli şey zaman.. Şu anda bile her şeye zamanımız yokken piyasaya atılıp bir inşaat mühendisi olarak sahaya çıktığımız zaman zamanımız hiç olmayacak. O yüzden  kendinizi geliştirme işini elinizden geldiğince öğrenciyken yapmaya çalışın. Bu 4 sene bir daha geriye gelmeyecek. Öğrenciyken bir çok şeyi öğrenebilir,bilmediklerimizi sorabiliriz ama iş hayatına atılınca ne yazık ki böyle bir şansımız olmayacak.
Bu yazımda bir inşaat mühendisliği öğrencisi kendisini nasıl geliştirir, inşaat mühendisliği öğrencileri neler yapmalı elimden geldiğince cevap vermeye çalıştım. Umarım aklınızda inşaat mühendisliği öğrencisinin kendisini geliştirmesiyle ilgili bir soru kalmamıştır.
Eğer bu yazımı beğendiyseniz Mühendislik Öğrencileri İçin Kendini Geliştirme Rehberi isimli yazımı da okumanızı öneririm.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir