Üniversitesi Bölünen Öğrencilerin Okullarının Bölünmesini İstememelerinin 4 Nedeni

 

Üniversitesi Bölünen Öğrencilerin Bölünmeyi İstememelerinin 4 Nedeni

Geçtiğimiz günlerde bir haber gündeme adeta bomba gibi düştü. İçlerinde İstanbul Üniversitesi,Gazi Üniversitesi gibi köklü üniversitelerin de bulunduğu 13 üniversite hakkında bölünmesi istenilen tasarı meclise sunulmuştu.

Bunun üzerine bu okulların çoğunda bölünme karşıtı eylemler oldu. Öğrenciler bölünmek istemiyoruz,kazandığımız üniversiteden mezun olmak istiyoruz diyerek seslerini duyurmaya çalıştılar.
Bu yazımda,okulları bölünen üniversite öğrencilerinin sesi olmaya çalışacağım. Okullarının bölünmesini neden istemediklerini anlatmaya çalışacağım.
Öncelikle bu tasarıyla birlikte hangi üniversiteler bölünecek bu soruya bir cevap verelim.

Hangi Üniversiteler Bölünüyor?

Tasarının Meclis’te kabul edilmesi halinde Türkiye genelinde belli bir kapasiteye sahip olan üniversiteler ikiye ayrılacak. İşte o üniversitelerin isimleri; Konya (Selçuk), Kütahya Sağlık (Dumlupınar), Malatya Turgut Özal (İnönü), İstanbul İbni Sina (İstanbul), Ankara Hacı Bayram Veli (Gazi), Sakarya Uygulamalı Bilimler (Sakarya), Tarsus (Mersin), Trabzon (KATÜ), Kayseri (Erciyes), Kahramanmaraş İstiklal (Kahramanmaraş Sütçü İmam)

Aklınıza hemen bu üniversiteler neden bölünüyor ki sorusu geliyor değil mi ? Bu sorunun cevabını inanın bende bulamadım. Biraz düşündüm ama yine de elle tutulur,mantıklı bir cevap bulamadım.
Peki bu üniversitelerin öğrencileri neden bölünmeyi istemiyor gelin bunu açıklayalım.
İlk olarak İstanbul Üniversitesinde bir eylem oldu. Bu eylem sonucunda tıp fakültesi bölünmesi istenilen fakültelerden çıkarıldı.
Daha sonra Gazi Üniversitesi öğrencileri, hocalar ve çalışanlarıyla birlikte barışçıl bir bölünmeye karşıyız eylemi gerçekleştirdi.
Peki bu öğrenciler neden bölünmeyi istemiyordu ?

1-) Verilmiş Hak Geri Alınamaz

Verilmiş hak hiçbir zaman geri alınamaz. Şimdi sizden şunu düşünmenizi istiyorum. Çocukluğunuzdan beri , Gazi Mühendislik fakültesi için çalıştınız. Hep Gazi’de mühendislik okumak istediniz. Tam kazandınız bir sene de okudunuz. Sonra bir haber,sizi bölüyoruz Hacı Bayram Veli Üniversitesi yapacağız. Noldu bu adamın hayalleri,emekleri ?
Şey diyebilirsiniz eski okulun adıyla diploma alınacak Fakat bu hiç önemli değil. Netice de sen kazandığın üniversitenin eğitimini alamayacaksın. Ben Gazi’de İstanbul Üni de Sakarya Üni’e okuyorum diyemeyeceksin. Gerçekten kötü bir durum.
NOT: Bu arada arkadaşlar Gazi Mühendislik tasarıdan çıkarıldı biliyorum. Sadece örnek vermek istedim.

2-) Çare Yeni Üniversiteler Açmak Değil Mevcut Üniversitelerin Kalitesini Arttırmak

Yahu ülkemizde bir sürü üniversite var. Diyeceksiniz ki yabancı ülkelerde daha çok üniversite var.Ama o adamlar üniversite mezunu sayısına göre iş olanağı da sağlayabiliyor. Her şehirde mühendislik fakültesi olan bir ülkeyiz. Bir çok mühendis yetişiyor. Piyasada ve devlette mühendislerin hali ortada.. Ekmek aslanın ağzında tabiri tam uyuyor. Yeni üniversiteleri açmanın amacı eğer bilime katkı yapmak,eğitim seviyesini yükseltmekse bunu mevcut üniversitelerle yapmalıyız. Bir çok üniversitenin laboratuvarları berbat halde. Bu sorunları çözmek varken neden sermaye yeni bir üniversiteye harcansın ki? Ayrıca bizim ülkemiz üniversite mezununu istihdam edebilen bir konumda değil şu anda.. Daha çok üniversite daha çok üniversiteli işsiz demektir. Tabi üniversitenin iş bulmak için okunan bir yer olmadığını anlayanları ayrı tutuyorum bu lafımdan.

3-) Eğitim Kalitesi Düşecek

Şimdi diyelim ki Gazi Mühendislik Gazi’den ayrıldı. Gazi İnşaat Mühendisliği yaklaşık 35k gibi bir sıralama ile öğrenci alıyordu. Burası Hacı Bayram Mühendislik olunca o sıralama 100 binlere kadar gerileyecek. Gazi’yi ve diğer üniversiteleri tercih eden çoğu kişi okulun isminden,piyasadaki geçerlilğinden dolayı seçmişti. Ayrıca yeni bir üniversitenin sıralaması her zaman düşük olur. Kaldı ki Ankara’da ODTÜ,HACETTEPE,AYBÜ varken kimse tutupta Gazi’den ayrılmış çakma bir üniversiteye gitmek istemez. Puanı normalde Gazi’ye yetemeyecek olanlar için bir seçenek olabilir bu. Bu da eğitim kalitesinin düşmesine neden olur.

4-) Akademisyenlerin Emekleri Boşa mı Gidecek?

Biraz da hocalar açısından bakalım. Bu adamlar üniversiteleri için bir çok yayın çıkarttı,makaleler hazırladı,tezler yazdı,bilimsel araştırmalar yaptı Şimdi bunların hepsi boşa mı gidecek ? Yeni üniversiteye bağlanınca aynı akademisyenler görevlerine devam edebilecek mi? Bana edemeyecekler gibi geliyor ama bilemiyorum..
Bu yazımda üniversitesi bölünen arkadaşların sesi olmaya çalıştım. Eğer hatalı olduğum bir nokta varsa yorumda belirtebilirsiniz. Yukarıda saydığım 4 sebep için bile üniversiteler bölünmemeli. Bende merakla takip ediyorum bakalım ne olacak. Umarım ortada kimsenin bir mağduriyeti kalmaz.
One Comment

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir