Stephen Hawking Kimdir ? Hayatı ve Hastalığı

 

Stephen Hawking Kimdir ? Hayatı ve Hastalığı

 

Kozmolog, Uzay Gezgini ve Kahraman

Stephen Hawking geçtiğimiz günlerde 14 Martta hayata gözlerini yumdu. Günümüzün en mükemmel bilim adamları arasında bence birinci sırasında yer alan özel bir insan. Yaşamının her anında büyük bir tutku ile yaşayıp en büyük hastalıklarla bile başa çıktı ve yanında da insanlık için birçok şey yaptı. Çoğumuzun ismini en az bir kere duyduğu, teorilerini okuduğu fakat bir o kadar da saçma eleştirilere maruz kalan büyük bir bilim insanı o. Doğduğu gün Galileo’nun 300. ölüm yıl dönümü ve hayata gözlerini yumduğu tarih ise Albert Einstein’ın 139. doğum günü ve Dünya Pi günüdür. Doğduğu gün hakkında da şöyle söyler “8 Ocak 1942’de, Galileo’nun tam 300. Ölüm yıl dönümünde doğdum. Ancak tahminimce 2000 diğer bebek de benimle aynı gün doğdu. Onlardan herhangi birinin astronomiye merak sarıp sarmadığını bilemiyorum… Ayaklarınıza değil, gökyüzüne bakın. Gördüğünüz şeylerin mantığını anlamaya çalışın. Evren’in neden var olduğunu düşünün. Meraklı olun.”

Stephen Hawking Kimdir ? Hayatı ve Hastalığı
HAYATI VE HASTALIĞI

Çok hareketli ve dolu dolu vakit geçirmeyi seven Hawking gençliğinde at biniyor, kürek sporuyla ilgileniyordu. Henüz 21 yaşındayken, aşık olduğu kadın ile evlenmesinden hemen önce doktorlar ona sadece 2 yıllık ömrünün kaldığını söylediler. Onun doktora verdiği cevap ise “ Peki ya beyin?” oldu. Hastalığından önce ki hayatından sıkıldığını bile söyleyen, hastalığının aslında onun için büyük bir sorun teşkil etmediğini belirten biriydi o. Yakalandığı hastalık amyotrofik lateral skleroz (ALS) zamanla hareket yeteneğini kaybetmesine ve konuşmasına engel olmuştu. Kendisi için özel olarak hazırlanmış bir bilgisayarlı sandalye üzerinde yaşamını ve araştırmalarını devam ettirdi. Bütün bunlara rağmen çalışmalarını asla bırakmadı. Günümüzde ve bundan sonraki kısımda onun teorileri bilim dünyasına ışık olmaya devam edecek.

1988 Yılında “Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Kara deliklere” kitabını yazdı. Kitabı 10 milyondan fazla sattı. Daha önce Isaac Newton’un da yaptığı Lucasian Matematik Profesörü oldu. Hawking, evrenin temel prensipleri üzerine çalıştı. Kara deliklerin kuantum fiziğinin izin verdiği ölçüde dalgalanmasıyla yarattığı enerji parçacıklarının etkileşip birbirlerini yok etmesiyle ilgili yaptığı ve ‘Hawking Radyasyonu’ olarak bilinen teoriyi keşfetti. Çözümleri hesaplama veya deney yapmadan görselleştirme yeteneğiyle biliniyordu. En dikkat çeken teorisi ise kuşkusuz ‘Her Şeyin Teorisi’ydi’.
Ona söylenenden ve beklediğinden çok uzun bir süre yaşadı ve birçok kitap yayınladı, dizilere konuk oldu. Hayatı film yapıldı. Az bilinen yönlerinden biri ise yazdığı çocuk kitaplarıydı.
Sesini kaybetmiş bile olsa kullandığı sistemin yardımıyla ortaya çıkan mekanik sesi ile Pink Floyd’un bir şarkısına eşlik etti. Hayattan ve hayatın getirdiklerinden asla kopmadı. Ne olursa olsun hayatına devam edebilmeyi başaran hem de ondan daha sağlıklı milyonlarca insana göre daha yoğun ve faydalı bir şekilde geçirmeyi başarabilmiş bir insan. Stephen Hawking saygı ve özlem ile anıyoruz… 

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir