Sadece 15 Soru Sorarak Adınızı Soyadınızı Tahmin Edebilen Web Sitesi : Oilsjt Analytica

Sadece 15 Soru Sorarak Adınızı Soyadınızı Tahmin Edebilen Web Sitesi : Oilsjt Analytica

Merhaba,vizelerimin bitmesinin verdiği rahatlıkla bu pazar sabahı internette boş boş gezerken bir site keşfettim. Özellikle Facebook’un kişisel bilgileri çalma olayının gündemde olduğu bugünlerde böyle bir web sitesine rastlamak, internette kişisel bilgilerin ne kadar kolay ulaşılabilir olduğunu anlamamı sağladı bir kez daha. Durun durun,bu yazımda bu konulara girmeyeceğim. Bu yazımda konuşacağımız konu , sadece 15 soru sorarak sizin adınızı soyadınızı bilen bir web sitesi : Oilsjt Analytica. 
Size biraz bu siteyi anlatmak istiyorum.
Belçikalı bir beyaz şapkalı Hacker Inti de Ceukelaire tarafından geliştirilen bu internet sitesi, size sorduğu 15 soru sonucunda adınızı ve soyadınızı tahmin edebiliyor. Bunu nasıl yapabildiğini tam olarak bilmiyorum fakat kendimce bir kaç tahminim var.

Sitenin olayı bu. Fakat birde birinci elden denemiş biri olarak kendim yorumlamak istiyorum.

 

Siteye girdiğinizde karşınıza siyah bir ekran çıkıyor. Arama çubuğuna benzer bir çubukta bir kaç yazı yazıyor önce ve sonra site size İngilizce olarak oynamak ister misin ? Diye soruyor. Karşılığında size iki seçenek sunuyor. Bu seçeneklerden birisi evet birisi hayır diye düşündünüz fakat öyle değil , iki seçenekte de evet yazıyor. Sanırım yapan hacker olaya biraz gerilim katmak için bu tarz bir şey yapma ihtiyacı hissetmiş.
Site daha sonra size yine İngilizce olarak çok basit sorular soruyor. ”Köpek insanı mısın,kedi insanı mısın? , Kitap okumayı sever misin?, Pepsi mi Cola mı? ”Tarzında basit sorular bunlar.
Her beş soruda bir tahmin yapıyor ve 15. soruda doğru tahmin etmeyi başarıyor.
Ben denediğimde 15 soru sonunda yanlış cevap verdi. Daha sonra biraz daha devam ettim ve bu sefer gerçekten adımı ve soyadımı doğru bir şekilde tahmin edebildi.
Bunu nasıl yaptığına dair tahmin yürütmek zor değil. İnternette hangi siteye girerseniz girin çerez bilgilerinizi zaten neredeyse tamamı kullanıyor. Bir çok sosyal paylaşım sitesi ( örnek : Facebook) sizin kişisel bilgilerinize kolaylıkla erişebiliyor. Hal böyleyken bu sitenin on beş soruda adımı soyadımı bilmesine ne yalan söyleyeyim şaşırmadım..
Bu arada siteye ulaşıp denemek isteyenler için sitenin linki : Oilsjt Analytica

Uygulamanın geliştiricisi Inti de Ceukelaire, şimdilik uygulamanın ne şekilde çalıştığını paylaşmıyor fakat 1 Nisan 2018’de uygulamanın nasıl işlediğini açıklama sözü vermiş. Dolayısıyla şaka gibi bir cevabın bizi beklediği garanti.

Siteden resmi açıklama sonunda geldi :
 Oilsjt Analytica’nın yapımcısı sitenin nasıl çalıştığı ile ilgili bir açıklama yaptı. Bu açıklamayı size özet olarak şöyle söyleyeyim : Kısaca Facebook ve Google üzerinde paylaştığınız kişisel verilerinizi kullanarak bu tahminleri yapmışlar. Açıklamada kişisel bilgilerinize ulaşmanın ne kadar kolay olduğunu görün ama biz neyse ki kaydetmedik iyi niyetliyiz diyerek birde bize ders vermişler..

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir