Mühendislik Öğrencileri için İngilizce Öğrenmenin Önemi

İyi bir üniversitede mühendislik mi okuyorsun? Yurt dışında yüksek lisans mı yapmak istiyorsunuz? Ya da yurtdışında mı kariyerinize devam etmek istiyorsunuz? Eğer bu sorulara cevabınız evet ise, tek yapmanız gereken iyi bir öğrenci olarak ihtiyacınız olan İngilizceyi öğrenmek.
İngilizce tüm dünyada en çok konuşulan dil durumunda. İngilizce bilmek; sadece kariyerinizde değil, sosyal hayatınız dada dünyanın her yerinde uyum sağlamanızı sağlar.
Tüm dünyadan akademik yayınları İngilizce takip etmek, şüphesiz ki sizi bilgi açısından her zaman güncel tutacaktır. Her bir mühendisin amaçları ve kariyer planlaması farklıdır. Şüphesiz ki İngilizce bu kariyer planlamasının herhangi bir aşamasında karşınıza çıkacaktır. Gelin birlikte yukarıda sorduğumuz soruları cevaplayalım.

 

İyi bir Üniversite de Mühendislik mi Okuyorsun?

 

Ülkemizdeki birçok üniversitede derslerin en az %33 İngilizce olarak görülür. Hayatınızı şekillendirecek en önemli bilgileri tam olarak anlamamak, sizin hayatınızdan çalınmış yüzlerce saat olacaktır. Ama okulların kuralları gereği bu dersleri İngilizce dışında başka bir dilde almak mümkünde değildir. Yarım yamalak dersleri geçiştirmek yerine, üzerine düşünüp fikir edinmek sizin mühendislik bakış açınıza katkı sağlayacaktır. Bu dersleri tam olarak anlamak iyi bir İngilizce bilmeden maalesef mümkün değildir. Aslında İngilizce bilmek görecelide bir kavramdır. Çünkü İngilizce bilmek dört ana ayrı alandan oluşur: Konuşma, dinleme, yazma ve okuma. Hepsinin akademik anlamdaki size katkısı farklı orandadır. Genelde ülkemizdeki üniversitelerde yazma ve dinleme üzerine ağırlık verilir. Ve İngilizce konuşma yeteneği ne yazık ki gelişmez. Bu noktada, mühendislik öğrencilerine üniversite boyunca ki süreçlerinde yurtdışında gerçekleştirebilecekleri aktiviteleri değerlendirmelerini öneririz.

 

 

Yurtdışında Yüksek Lisans Yapmak mı istiyorsunuz?

 

Anadil olarak İngilizce konuşulan birçok ülkede yüksek lisans yapmak için İngilizce yeterlilik belgesi sunmak gerekir. Bu sınavlar üniversiteye göre değişmektedir. Genel bir bilgi sahibi olmak açısından; hangi amaçla hangi ülkede, hangi İngilizce yeterliliğine sahip olmanız gerektiğini özetleyen tabloya buradan bakabilirsiniz. Bu sınavların hepsinin hazırlanma metodu farklıdır. Çünkü zorluklarına ve yapılarına göre farklılıklar gösterirler. Bizim tavsiyemiz, önce ihtiyacınız olan İngilizce yeterlilik sınavını belirlemek en doğru başlangıç olacaktır. Daha sonra uygun bir hazırlanma metodu belirlemek elzem niteliktedir. Bu özel İngilizce sınavlarının uzmanından ders almak sizi bir adım öne geçirecektir. Çünkü sınavların kilit noktalarına odaklanmak size zaman kazandıracak ve daha başarılı bir sonuç olmanızı sağlayacaktır.

 

 

 

Yurtdışında Çalışmak mı İstiyorsunuz?

 

Üniversiteyi bitirdikten sonra tek bir ülke ekonomisine sıkışmamak için İngilizce bilmek büyük önem taşımaktadır. Öğrenmesi ne kadar zor ve can sıkıcı olsa da İngilizce bilmek mecburi hale gelmiştir. Dünya büyük oranda globalleşti. İstanbul’daki bir inşaat projesinin proje ofisi Almanya’da olabiliyor ve projeyi uygularken birçok kez görüşmek durumunda kalacaksınız. Bu noktada iyi bir İngilizce bilmek kariyerinizde sizi bir adım öne taşıyacaktır. Yeri gelecek projeyi yakından incelemek için yurtdışına çıkmanız gerekecek. Orada yeni kontaklar edineceksiniz. Belki de farklı bir ülkede yeni bir iş fırsatı yakalayacaksınız. Tüm bu süreçte ihtiyacınız olan tek şey iyi bir İngilizce. Ayrıca büyük tüm kariyer sitelerinde, büyük şirketlerin iş ilanları İngilizcedir. Bunları takip etmeniz açısından ve daha sonra mülakat dilide İngilizce olacağından, İngilizce ye ihtiyaç duymak her mühendis için kaçınılmaz bir durumdur.

 

 

Peki iyi bir İngilizce’ye sahip olmak için ne yapmalısınız?

 

İlk adımınız amacınızı belirlemek olmalıdır. Örneğin iş İngilizcesi istiyorsanız o alanda bir program oluşturmalısınız. Daha çok iş hayatında kullanılan kelimelere ve sözcük öbeklerine odaklanmalısınız. Daha sonra bu amacınıza yönelik, periyodik çalışma içeren öğrenme programı oluşturmak olmalıdır. İngilizce öğrenme yolculuğunuzda İngilizceyi anadil olarak konuşan profesyonel bir özel öğretmen seçmek size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Unutmayın ki kişiye özel hazırlanan programlar ile öğrenme yolculuğu daha hızlı ve daha verimli geçer. Eğer bu tarz bir öğretmen bulmakta zorlanıyorsanız; bunun için uygun ücretlere, yabancı dil öğretmeni bulabileceğiniz Preply’yi öneririz.

 

 

İngilizce çalışmaya vaktiniz yoksa, gündelik işlerinizi ve dersi rahatlıkla birleştirebilirsiniz. İngilizce öğrenebileceğiniz birçok mobil uygulamalar, yararlı kaynaklar ve kitaplar var. Alanınızla ilgili internetten kaynak araştırması yapmanızı öneririz.
Mesleki yayınları; dilleri sizin İngilizce seviyenizden ve bilginizden daha ağır olsa bile, okuyup çevirin. Ne kadar hızlı öğrendiğinizi gördüğünüzde şaşıracaksınız. Kelimeler hafızanızda yer edecek. Bu şekilde, aynı zamanda hem öğrenecek hem de gündelik işlerinizi halledebileceksiniz. Böylesi sizin ilginizi daha fazla çekecek ve kendinizi daha motive hissedeceksiniz. İngilizce diyalog kurma becerinizin geliştiğini hemen görecek, kendinizi daha emin hissedeceksiniz.

 

Mühendislik çok önemli bir meslektir. Zamanla kendini en hızlı güncelleyen mesleklerden biridir. Gerek mesleki anlamda geri kalmamak gerekse sosyal hayatımızda da kullanmak üzere iyi derecede İngilizce bilmek çok önemlidir. Gelin bugünden itibaren Mühendislik kariyerimiz deki amaçlarımızı belirleyelim. Ve ihtiyacımız olan İngilizceyi saptayalım. Ona göre bir öğrenme programı oluşturup çalışmaya başlayalım. Herkese İngilizce öğrenme yolcuğunda başarılar dileriz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir